«جایزه فیروزه» هنرمندان فارس را فراخواند

۲۷ بهمن ۱۴۰۱، ۱۰:۳۸
کد خبر: 85032127
«جایزه فیروزه» هنرمندان فارس را فراخواند

شیراز-ایرنا-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: هشتمین دوره جایزه فیروزه با هدف ترویج، تولید و مصرف کالاها و محصولات فرهنگی ایرانی اسلامی برگزار می‌شود.

حمیدرضا قانعی روز پنجشنبه در نشست خبری «جایزه فیروزه» ویژه هشتمین دوره برگزاری جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی اظهار کرد: جشنواره فیروزه با سه رویکرد ایده‌های استار تاپی در حوزه فرهنگ و هنر، کسب و کارهای فرهنگی نوپا و کسب و کارهای فرهنگی که تجاری سازی شده در دو مرحله برگزار خواهد شد که در مرحله اول تعیین برگزیدگان استانی و در ادامه تعیین و تقدیر برگزیدگان ملی برگزار می‌شود.

عقب ماندگی اقتصاد هنر ذیل اقتصاد خلاق جبران خواهد شد
قانعی با اشاره به اینکه اقتصاد خلاق حدود سه دهه است در سطح جهانی مطرح شده و بیشتر بر پایه محصولات اقتصادی فرهنگ بنیان و هنر بنیان شکل گرفته تاکید کرد: جایزه ملی فیروزه که همزمان با هشتمین دوره کشوری شاهد برگزاری دومین دوره استانی آن هستیم، کمک کرده عقب ماندگی اقتصاد هنر را ذیل اقتصاد خلاق جبران کنیم.

او ادامه داد: امسال با حضور چندین دستگاه رسمی و نمایندگان بخش خصوصی کارگروه نوآوری و فعالیت‌های فرهنگ بنیان فعال شده و به صورت ماهانه جلسات آن برگزار می‌شود این در حالی است که اولین دستورکار این کارگروه شناسایی و تشکیل بانک اطلاعاتی فعالین این حوزه بوده و جشنواره فیروزه نیز می‌تواند مشوق این ماجرا باشد.

وی با تاکید بر اینکه جایزه فیروزه آغاز یک مسیر طولانی است، تصریح کرد: مفهوم بازار پردازی برای اهالی کسب و کار آشنا است ولی در فرهنگ و هنر کمتر به آن توجه شده البته جایزه فیروزه با تمرکز بر ۴ حوزه اسباب بازی، طراحی عروسک، لوازم تحریر و هدایای فرهنگی تلاش می‌کند در ابتدای کار فعالین این اکوسیستم را شناسایی کرده و پس از آن مرحله بازار پردازی در حوزه فرهنگ و هنر برای فعالین شناسایی شده شکل بگیرد.

قانعی عنوان کرد: به سلسله کارهایی چون خلق کاراکتر در انیمیشن و طراحی پیوست فرهنگی و اقتصادی مانند خلق کالای اتاق خواب، لوازم تحریر یا اسباب بازی و صنایع دستی متناظر آن کمتر پرداخته شده و جای یک مفهوم بینابینی در اقتصاد و فرهنگ و هنر خالی‌است. جایزه فیروزه می‌تواند این جای خالی را گام‌به گام پر کند.

برگزیدگان ملی جایزه فیروزه اردیبهشت ماه معرفی خواهند شد
غلامرضا خوش اقبال معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس در این کنفرانس خبری، حمایت از کالاها و محصولات فرهنگی با نگاه به کسب و کارهای فرهنگی و هنرهایی که تبدیل به یک فعالیت اقتصادی می‌شوند را هدف از برگزاری این جشنواره عنوان کرد. او ارزش‌های فرهنگی تعریف شده در این جشنواره را شامل زیبایی شناختی، معنوی، اجتماعی، تاریخی و نمادین و در برگیرنده اصالت منطقه‌ای و بومی ذکر کرد.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس همچنین با بیان اینکه رویکرد این جشنواره ایده‌های فرهنگی استارتاپی، کسب و کارهای فرهنگی تجاری سازی شده و کسب و کارهای فرهنگی نوپا است، شاکله اصلی جایزه فیروزه را در ۴ بخش اسباب بازی، عروسک. نوشت افزار ایرانی و اسلامی و هدایای فرهنگی اعلام کرد.

خوش اقبال از همکاری وزارت فرهنگ وزارت ارشاد، صندوق اعتباری هنر، انجمن ایران نوشت، ستاد فناوری‌های نرم و توسعه خلاق معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان و هیئت رسیدگی به مراکز فرهنگی در برگزاری این جشنواره خبر داد.

او جریان سازی‌های هنر و فرهنگ و ایده‌های نوپا که به یک کالای اقتصادی تبدیل می‌شوند را اصلی ترین هدف وزارت فرهنگ و ارشاد در برگزاری این جشنواره برشمرد و گفت: امسال در استان تنها وظیفه غربالگری اولیه این جشنواره را بر عهده داریم.

معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس با اشاره به تعیین دو مولفه عمومی و تخصصی در بخش داوری آثار این جشنواره اشاره کرد و گفت: در بخش عمومی، آثار باید برای نخستین بار ارائه شده باشد و در برگیرنده قابلیت‌های تاثیرگذاری در منطقه باشد، همچنین برخوردار از شکل و ساختار و محتوای مناسب با موضوع جشنواره باشد بدین معنا که رنگ فرهنگ وهنر در آن غالب باشد.

خوش اقبال اظهار کرد: همچنین در بخش تخصصی نیز آثار باید دارای کیفیت تولید باشند. در بعد فرهنگی نیز باید دارای یک شخصیت واحد و دارای نشانه هایی متناسب با مولفه‌های فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد.

او ادامه داد: فراخوان این جشنواره در دی ماه امسال اعلام شد.ارزیابی و غربالگری اولیه نیز توسط اداره کل از ١٩ تا ٢۵ فروردین ماه ١۴٠٢ پیش‌بینی شده است.از ٢۶ فرودین تا ۵ اردیبهشت ماه آثار منتخب در مرحله اول غربالگری به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌شوند و پس از بررسی به تهران ارسال و نهایتا در ١٢ اردیبهشت ماه و آیین پایانی جشنواره با معرفی منتخبان سراسر کشور برگزار می‌شود.

«جایزه فیروزه» هنرمندان فارس را فراخواند


معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس همچنین ترغیب هنرمندان استان‌ها برای تبدیل خدمات فرهنگی خود به یک کالا و اثر اقتصادی را از ویژگی‌های شاخص جشنواره جایزه فیروزه ذکر کرد.
بر اساس این گزارش علاقمندان برای ارسال آثار و شرکت در جایزه فیروزه می‌توانند از طریق آدرسhttps://platzaar.ir اقدام کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha