رییس سازمان امور مالیاتی  رشد وصول مالیات در سال آینده را ۵۴ درصد پیش بینی کرد

مشهد-ایرنا- رییس سازمان امور مالیاتی گفت: وصول مالیات در سال آینده ۷۰۰ هزار میلیارد تومان تعیین شده است که با احتساب مالیات بخش گمرک در کل به ۸۳۰ هزار تومان خواهد رسید که نسبت به امسال ۵۴ درصد افزایش دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، داوود منظور روز چهارشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در محل اتاق بازرگانی مشهد افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۴۰۰ هزار میلیارد تومان وصول مالیات در کشور انجام شده که تا پایان سال به ۴۶۰ میلیارد تومان می رسد.

وی با بیان این که سال آینده رشد مالیاتی در کشور به صورت متوازن و در همه بخشهای مالیاتهای مستقیم، شرکتها و مشاغل خواهد بود ادامه داد: تغییر رویکردی که وزارت اقتصاد در دولت سیزدهم داشته نگاه ویژه به بخش خصوصی بوده به طوری که بخش خصوصی را اصل و مکمل بخش دولتی می داند و تلاش ما نیز بر این مهم استوار است که انتظارات بخش خصوصی را در نشستهای شورای گفت و گو بشنویم که در این راستا تاکنون در پنج نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استانی حضور یافته ام.

رییس سازمان امور مالیاتی گفت: پارسال هدفگذاری وصول مالیات برای شرکتها در بودجه پایین بود از این رو سهم شرکتها از این بخش در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نسبت به بودجه سال ۱۴۰۱ حدود ۱۲۰ درصد افزایش دارد و نسبت به عملکردشان در این بخش از رشد ۶۰ درصدی برخوردار است.

منظور افزود: این سازمان برای سال آینده پایه مالیاتی جدیدی وضع نکرده و نرخهای مالیاتی نیز تغییر نکرده است و حتی در این راستا نسبت به امسال حدود هفت واحد معادل ۱۸ درصد کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: رویکرد سازمان امور مالیاتی در خصوص تولید آن است که بار مالیاتی این بخش را سنگین وضع نکند اما نرخ مالیات نیز خود به خود متناسب با نرخ تورم افزایش می یابد همان طور که به تناسب نرخ ۴۰ درصدی تورم، مالیات بر ارزش افزوده نیز ۴۰ درصد افزایش می یابد.

رییس سازمان امور مالیاتی با اشاره به سایر منابع در بخش وصول مالیاتی گفت: پرونده های معوق مالیاتی زیادی در هیاتهای حل اختلاف وجود دارد که عدد آنها به ۲۹۰ هزار میلیارد تومان می رسد که از این میزان امسال ۴۰ درصد گرفته شده و باقی آن مانده است و پیش بینی می شود با تعیین تکلیف این پرونده ها، ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان وصول کنیم.

منظور افزود: پرونده های زیادی از بانکها در خصوص اختلافات در بخش ارز و پرداخت سود سپرده ها نیز وجود دارد که تا چند سال آینده تعیین تکلیف می شود.

وی با اشاره به این که ۳۰۰ هزار شرکت در کشور از سال ۹۸ تاکنون اظهارنامه مالیاتی نداشته اند افزود: اطلاعات این شرکتها استخراج شده و برای نخستین بار برای آنها اظهارنامه برآوردی صادر شده است و در این راستا سه میلیون واحد صنفی و مشاغل دیگر در کشور فعالیت دارند که طی سه سال گذشته اظهارنامه مالیاتی نداده اند.

رییس سازمان امور مالیاتی گفت: در مجموع اشخاص حقیقی و حقوقی که جزء مودیان سازمان امور مالیاتی بوده و قبلا ثبت نام شده اما اظهارنامه نداده اند شناسایی شده اند و برای آنها اظهارنامه برآوردی تولید شده است که رقم برآوردی مالیات در این بخش ۹۰ هزار میلیارد تومان است که البته در این بخش اعتراض هایی هم وجود خواهد داشت که به آنها رسیدگی می کنیم.

منظور افزود: پارسال ۲.۲ میلیون مودی مالیاتی جدید شناسایی شدند که در سامانه های سازمان ثبت نام نکرده اند، امسال نیز با شناسایی ۱.۵ میلیون اظهارنامه جدید در حوزه مشاغل، تعداد مودیان جدید در این بخش از ۲.۲ میلیون به چهار میلیون و ۴۵۰ هزار مودی رسیده است.

وی اضافه کرد: از آن طرف امسال اظهارنامه یک میلیون و ۲۵۰ هزار مودی در کشور را قطعی و مالیاتشان را صفر کردیم و تلاش کردیم به خوداظهاریها توجه بیشتری کنیم، برخی مودیان خوش حساب هستند یعنی اظهارنامه سال قبل آنان با مالیات تشخیصی ما تفاوت زیادی ندارد.

رییس سازمان امور مالیاتی گفت: سرجمع از محل تبصره ماده ۱۱ و اظهار نامه هایی مالیاتی که هنوز رسیدگی نشده است، حدود ۷۷ درصد اظهارنامه ها را بدون رسیدگی قبول می کنیم و رسیدگی اظهارنامه ها را به ۲۳ درصد کاهش داده ایم.

منظور از انتخاب ۲۰۰ مودی بزرگ مالیاتی در کشور خبر داد و افزود: این مودیان از استانهای مختلف شناسایی شده اند تا حسابرسی باکیفیتی روی آنها انجام شود و رسیدگی های مالیاتی نسبت به گذشته متفاوت باشد.

وی با بیان این که ۳۳ درصد از بخش درآمدهای مالیاتی مربوط به بخش حقوقی است ادامه داد: ۳۰۰ ممیز برجسته از کل کشور انتخاب شده اند که ۱۸۰ پرونده در بخش حقوقی را بررسی می کنند که اعتماد به مردم و خوداظهاری بیشتر و استفاده از اطلاعات و آمار و مستندات سرلوحه کار آنهاست.

رییس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اجرای قانون پایانه‏‌های فروشگاهی و سامانه مودیان گفت: به زودی رسیدگی ما در حوزه های مالیات به عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده نیز خواهد رسید چنان که طی سه ماه گذشته ۴۰۰ شرکت در کشور ۱۲ میلیون صورت حساب الکترونیکی ارسال کردند که رقم آنها ۵۰۰ هزار میلیارد تومان فروش و ۳۷ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده است و در این بخش ۵۰ هزار شرکت خریدار نیز مشخص شده است.

منظور با بیان این که سهم استانها در بخش مالیات با دقت تعیین شده است افزود: مالیات استانهایی مانند کرمان و یزد که معدن خیز هستند رشد داشته است اما مالیات خراسان رضوی در سه سال گذشته روند کاهشی داشته و این در حالی است که سهم خراسان رضوی در تولید ناخالص داخلی پنج درصد اما سهم آن در پرداخت مالیات سه درصد است، لذا ما به عدالت بین استانی توجه داشته ایم.

وی اضافه کرد: براساس قانون بودجه، پرونده های مالیاتی شرکتهایی که محل فعالیتشان در استانها بوده شناسایی شده و تاکنون سه هزار پرونده در این زمینه به محلی که فعالیتشان هست، منتقل شده است تا ارزش افزوده آنها نصیب استانشان شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha