تغییر سهامدار شرکت آذرآب اراک برنامه اولویت‌دار مدیریت ارشد استان مرکزی است

اراک - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: تغییر سهامدار شرکت آذرآب اراک به عنوان یکی از خواسته‌های مهم کارگران این شرکت، برنامه اولویت‌دار مدیریت ارشد استان مرکزی است و در این راستا رایزنی‌هایی نیز انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «حسن میرزاخانی» روز پنجشنبه در نخستین گردهمایی مدیران کل صنعت، معدن و تجارت منطقه مرکزی در اراک، افزود: براساس دستور رئیس‌جمهوری در سفر به استان مرکزی برای رفع مشکلات شرکت آذرآب، این مهم در دستور کار مسئولان استان قرار گرفت و با هماهنگی مقامات کشوری، اقدامات مناسبی انجام شده‌ است.

وی بیان کرد: پیش‌بینی شده تغییر سهامداری شرکت آذرآب اراک روز شنبه هفته آتی توسط بورس به استان مرکزی اعلام شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: این استان زادگاه یک‌چهارم مفاخر کشور است و رتبه چهارم صنایع، رتبه نخست صنایع مادر و تنوع تولیدات صنعتی را با هفت‌هزار و ۹۰۰ قلم کالای صنعتی داراست.

میرزاخانی یادآور شد: فعالیت مجدد و رونق تولید در صنایع راکد، غیرفعال و نیمه‌فعال در دستور کار دولت سیزدهم و این استان قرار دارد که با جدیت دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: با هماهنگی دستگاه‌های اقتصادی و صنعتی، اقدامات مناسبی در حوزه رفع مشکلات واحدهای صنعتی استان مرکزی صورت گرفته و پیگیری‌ها به صورت مستمر ادامه دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی افزود: صنایع بزرگ استان از جمله آلومینیوم، آذرآب، کمباین‌سازی، واگن‌پارس و لوله صفا، آبان‌ماه پارسال با حجم زیادی از مشکلات کارگری و تولیدی مواجه بودند اما هم‌اکنون تنشی در حوزه کارگری استان مرکزی مشاهده نمی‌شود.

میرزاخانی عنوان کرد: آرامش در مدت یک سال گذشته به صنایع بزرگ استان مرکزی بازگشته‌ و امید است روز به روز رونق تولید در واحدهای این استان افزایش یابد.

وی اظهار داشت: اطلاعاتی وجود دارد که معاندین حساب ویژه بر روی صنایع استان مرکزی باز کرده بودند تا مشکلاتی برای این صنایع ایجاد کنند اما این توطئه‌ نیز مانند سایر توطئه‌ها نقش برآب شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی با یادآوری فعالیت سه‌هزار واحد صنعتی در استان، گفت: ناکارآمدی برخی مدیران در حوزه کارگری موجب شده بود این صنایع در حوزه اشتغال با مشکلاتی مواجه شوند.

میرزاخانی بیان کرد: کارگروه تسهیل در راستای رفع مشکلات صنایع کشور با جدیت فعال است و در ۶ ماه نخست امسال، یک‌هزار و ۸۶ نشست این کارگروه در سطح استان‌های بخش مرکزی کشور برگزار شد که منجر به هشت‌هزار و ۲۳۸ مصوبه شده است.

وی ادامه داد: به طور متوسط هر نشست کارگروه تسهیل، هفت و ۶ دهم مصوبه به همراه داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: ۶۵ درصد این مصوبات اجرایی شده است و ۳۵ درصد آنها در دست اقدام است و باید مصوباتی که اجرایی نشده در منطقه مورد پیگیری جدی قرار گیرد.

میرزاخانی افزود: ظرفیت‌های بسیاری در استان‌های بخش مرکزی کشور وجود دارد که می‌توان با کمک این ظرفیت‌ها، زمینه رفع مشکلات صنایع را بیش از پیش فراهم کرد.

وی اظهار داشت: ۴۱ درصد مصوبات کارگروه‌های تسهیل در حوزه بانک‌ها است که استان‌ها باید به سیستم بانکی توجه ویژه‌ای داشته باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی ادامه داد: ۳۱ درصد مصوبات هم مربوط به سایر موارد از جمله بیمه تامین اجتماعی، مالیات، منابع طبیعی و محیط زیست است که باید با برنامه‌ریزی مناسب زمینه رفع مشکلات صنایع در این حوزه ها نیز برطرف شود.

میرزاخانی اظهار داشت: استان مرکزی پس از استان‌های تهران و خراسان رضوی در زمینه برگزاری تعداد نشست‌های کارگروه تسهیل و مصوبات تصویبی رتبه سوم را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: ۷۸ نشست کارگروه تسهیل در ۶ ماه ابتدایی امسال در استان مرکزی برگزار شد که سهم مشکلات بانکی در این استان ۲۹ درصد است و این مهم نشان دهنده آن است که این استان از نظر مشکلات بانکی به میانگین کشور نزدیک است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی اضافه کرد: مشکلات صنایع این استان در زمینه تامین اجتماعی ۹ درصد بود که میانگین این رقم در کشور پنج درصد است و در زمینه شهرک‌های صنعتی وضعیت این استان از سایر استان‌ها بدتر است که این مهم در حال بررسی است.

میرزاخانی افزود: در زمینه سایر موارد نیز استان اصفهان با ۳۴ درصد، بیشترین مشکلات را نسبت به سایر استان‌ها دارد.

وی یکی از کارکردهای اساسی کارگاه‌های تولیدی را افزایش ظرفیت آنها عنوان کرد و گفت: ۲۱۷ واحد در ۶ ماه امسال در کشور احیا شد که ۴۷۶ نفر اشتغال را به همراه داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی افزود: ۷۶۷ واحد در این مدت ارتقای ظرفیت داشته و ۳۲۲ واحد نیز سرمایه‌گذاری شده است که سهم استان‌های منطقه مرکزی از واحدهای راکد ۲۸ درصد، واحدهای احیا شده ۲۴ درصد و ارتقای ظرفیت ۳۸ درصد است.

میرزاخانی افزود: ۲۷ و نیم درصد از طرح‌های سرمایه‌گذاری تکمیل شده مربوط به پنج استان منطقه مرکزی کشور است.

وی ادامه داد: ۷۷ هزار و ۸۴۱ نفر اشتغال در ۶ ماه نخست امسال در سطح کشور ایجاد شده که سهم استان‌های منطقه مرکزی، ۳۱ هزار و ۹۰۶ نفر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی عنوان کرد: ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و تثبیت اشتغال موجود از جمله برنامه‌های اولویت‌دار استانداری این استان است.

میرزاخانی افزود: هم‌اکنون با برنامه‌ریزی های انجام شده، حقوق معوق در واحدهای صنعتی بزرگ استان مرکزی وجود ندارد.

وی ادامه داد: تعیین و تکلیف بدهی‌های ارزی واحدهای صنعتی و اختلاف در نحوه تسویه بنگاه‌ها از جمله مشکلاتی است که باید در سطح ملی برطرف شود و نیاز است این مشکلات به مسئولان کشوری منعکس شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبات موجود برای احاله واحدهای تولیدی نباید ۱۸ ماه از واگذاری آنها گذشته باشد که اکنون ۹۵ درصد واحدهای صنعتی که به بانک‌ها واگذار شده، شامل احاله نشده و باید در استان‌ها این مهم پیگیری شود.

«علی جودکی» مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست گفت: برگزاری این گردهمایی با هدف هماهنگی ادارات صمت استان‌های مرکزی کشور در اراک برگزار شده است.

بیش از سه واحد صنعتی بزرگ، متوسط و کوچک در استان مرکزی وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha