وزارت میراث فرهنگی برای احیای بافت‌های تاریخی تسهیل‌گری را در دستور کار قرار داده است

اردبیل - ایرنا - مدیر کل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت: توجه به تسهیل‌گری در مواجهه با بافت‌های تاریخی با تدوین طرح ویژه در استان‌های کشور در دستور این اداره کل قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا ، فاطمه داوری روز چهارشنبه در سفر به اردبیل گفت: مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی نحوه رفتار با بافت تاریخی در شهرها با تدوین طرح ویژه از سوی اداره کل راه و شهرسازی اتفاق می‌افتد که یک طرح پشتیبان خواهد بود و مواجهه با بافت تاریخی را تسهیل می‌کند.

وی افزود: تدوین این طرح موجب می‌شود که برای همه پهنه‌های داخل شهری ضوابط کلی وجود داشته باشد که با توجه به این ضوابط می‌توان برای جزئیات بافت نیز تصمیم‌گیری کرد.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: با اهتمام ویژه‌ای که در استان اردبیل وجود دارد، آماده هستیم که به استان کمک کنیم تا به یک الگو در زمینه تدوین طرح ویژه و نحوه رفتار با بافت تاریخی تبدیل شود.

وزارت میراث فرهنگی برای احیای بافت‌های تاریخی تسهیل‌گری را در دستور کار قرار داده است

داوری با اشاره به پویایی محوطه بازار اردبیل خاطرنشان کرد: باید طرح درست و رفتار مناسبی با بافت تاریخی این محدوده اجرا و اعمال شود تا هم کسبه و هم مجاورین در آسایش باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل نیز در این جلسه با بیان اینکه مجموعه استان به دنبال نقشه راه است تا بهترین رفتار را با بافت تاریخی استان داشته باشد، گفت: از ابتدای شروع مسئولیت بارها از بافت تاریخی شهر اردبیل بازدید میدانی داشته‌ایم و به صورت جدی پیگیر ساماندهی این محدوده‌ها هستیم.

کمال‌الدین میرجعفریان افزود: در محدوده‌هایی همانند ورودی‌های شهر و بافت تاریخی مرکز شهر از جمله بازار تاریخی و محدوده مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی مشکلاتی داریم که رفع آن نیازمند تدبیر است.

وی تاکید کرد: در محدوده‌ای مثل بازار تاریخی اردبیل معابر و شرایط موجود، مناسب جمعیت امروز نیست و می‌تواند در مواقع بحران ما را با مشکلات جدی مواجه کند که باید پیش از وقوع مشکل اقدامات لازم را انجام دهیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha