نمی‌گذاریم حقیقت قربانی شود

تهران - ایرنا- اتحادیه‌ بزرگ دانشجویی کشور در واکنش به موضع‌گیری برخی کشورها برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد، با دعوت از اعضای این کمیسیون برای سفر و آشنایی با واقعیت جامعه‌ ایران تأکید کردند: «نمی‌گذاریم حقیقت قربانی شود».

به گزارش ایرنا، در نامه اتحادیه‌ بزرگ دانشجویی کشور به اعضای کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد که به امضای انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور، انجمن‌های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) و جامعه اسلامی دانشجویان رسیده، آمده است: نهادها و سازمان‌های بین المللی ظرفیت بالقوه‌ای در حل مشکلات دارند. بستر گفت‌وگو و چاره‌اندیشی در این نهادها فرصت مناسبی برای نشان دادن عزم کشورها در رشد و تعالی جامعه انسانی است و در این صورت فعالیت‌های آن می‌تواند مایه‌ مباهات جامعه ملل باشد.

این نامه ادامه داد: اما متاسفانه سال‌هاست شاهد رویکرد متناقض نهادهای بین‌المللی در مواجهه با مسائل هستیم. امروز برای چندمین بار شاهد قربانی شدن مساله زنان در کشاکش جدال‌های سیاسی هستیم. سازمانی که مدت‌ها در برابر زیر پا گذاشتن حقوق زنان اعضای خود را مورد سوال قرار نمی‌دهد به یکباره حامی حقوق زن ایرانی شده است. ‌

اتحادیه‌ بزرگ دانشجویی کشور خاطرنشان کرد: اسرائیل اکنون یکی از اعضای کمیسیون مقام زن است؛ آیا کشتار زنان و کودکان فلسطینی در صبرا و شتیلا، شلیک مستقیم گلوله و قتل بانوی امدادرسان ۲۱ ساله رزان اشرف النّجار، قتل خبرنگار زن شیرین ابوعاقله و...‌ دلایلی کافی مبنی بر حذف رژیم اسراییل از این کمیسیون نیست؟

این نامه تأکید کرد: سوال ما از شما این است که چرا در برابر آمار وحشیانه‌ خشونت در برابر زنان در دانمارک، عضو دیگر کمیسیون مقام زن سکوت کردید در حالی که طبق نظرسنجی آژانس حقوق اساسی اتحادیه اروپا ۵۲ درصد از زنان دانمارکی از سن ۱۵ سالگی خشونت جنسی را تجربه کرده‌اند؟ این درحالی که است از ۸۹۰ مورد آزار جنسی گزارش شده تنها ۹۴ مورد آن توسط پلیس و دولت دانمارک به پیگیرد قانونی منجر شده است.

اتحادیه‌ بزرگ دانشجویی کشور اضافه کرد: مرگ مشکوک یک بانوی ایرانی که امروز به اذعان اسناد و مدارک ثابت شده است که خطای پلیس در آن نقش نداشته است، مدت‌هاست به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شده است؛ اما چرا رسانه‌های بین‌المللی و شما اعضای محترم این کمیسیون، ناظر به گزارش واشنگتن پست مبنی براینکه هر هفته یک زن به ضرب گلوله‌ مستقیم پلیس آمریکا کشته می‌شود، اقدامی انجام نداده‌اید!؟ آیا کشته شدن اشلی بابیت معترض با شلیک مستقیم پلیس و سرکوب معترضان به نحوی که دست کم ۱۵۰۰ نفر در طول یک شب در بیمارستان بستری می شوند می تواند باعث اظهار نگرانی جوامع بین الملل شوند؟ آیا کسی آمار کشته شدگان زن توسط پلیس آمریکا را مورد سوال قرار می‌دهد؟

این اتحادیه‌ در نامه خود یادآور شد: طبق گزارش گاردین، در ماه نوامبر ۲۰۱۹، ۴۷۴ زن ترک به دست آشنایان مرد خود کشته شدند؛ هزاران نفر در نقاط مختلف ترکیه برای اعتراض به این خشونت به خیابان ریختند که پلیس برای متفرق کردن آنان مجبور به استفاده از زور شد، اما آیا تاکنون دولت ترکیه نیز به جهت عدم برخورد با این مشکلات مورد سوال قرار گرفته است؟

این نامه تصریح کرد: متاسفانه برای بار چندم مشاهده می‌شود یک کمیسیون راهبردی وابسته به سازمان ملل، تحت تأثیر چند دولت خاص رویکردی سیاسی پیشه می‌کند. حذف ایران از کمیسیون را نمی‌توان اقدامی بشر دوستانه و غیر سیاسی‌ توصیف کرد، چرا که در موارد متعدد قبلی که فقط بخشی از آن‌ها در متن نامه‌ی فوق مورد اشاره قرار گرفت، شاهد نادیده گرفتن اعضا بوده‌ایم. درحالی که طبق آمارها سایر کشورهای عضو به مراتب بیشتر از ایران باید تاکنون مورد سوال قرار می گرفتند.

اتحادیه‌ موجب سلب اعتماد به این نهاد شده لست. انتظار داریم تا ضمن پیگیری پرونده‌های مذکور در حوزه‌ زنان، به این تناقضات رفتاری پاسخ دهید.

این نامه عنوان کرد: ما به عنوان نمایندگان تشکل‌های دانشجویی ملی از دانشگاه‌های سراسر کشور جمهوری اسلامی ایران به شما اعلام می‌داریم که تصویرسازی رسانه‌ها علیه وضعیت زنان در جمهوری اسلامی منافی با حقیقت است و چهره‌ حقوق زن در ایران مورد هجمه‌ی تروریسم رسانه‌ای است و ما نمی‌گذاریم حقیقت قربانی شود. از شما دعوت می‌کنیم با سفر به ایران و حضور در جمع‌های مردمی و دانشجویی با واقعیت جامعه‌ی ایران روبرو شوید.

سرخط اخبار سیاست خارجی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha