توسعه محلات محروم نیازمند تغییر رویکرد متولیان نهادهای اجرایی است

اصفهان - ایرنا -رییس ستاد توانمندسازی محلات کمتر برخوردار گفت: توسعه محلات محروم شهرها نیازمند تغییر رویکرد متولیان نهادهای اجرایی در نحوه خدمت رسانی است.

علی آقامحمدی روز پنجشنبه در جلسه بررسی اجرای طرح توانمند سازی و تحول اجتماعی محلات استان اصفهان در سالن جلسات استانداری، افزود: مسوولان باید بطور خودجوش و بر اساس اولویت بندیِ نیازها خدمات قابل ارائه را پیش مردم این محلات ببرند و منتظر نمانند آنها برای مشکلات خود مراجعه کنند.
قائم مقام وزیر کشور در طرح محرومیت زدایی از ۲۰۲۰ محله کشور، اضافه کرد: در طرح توانمندسازی محلات با انتخاب یک شهردار از اهالی همان محله تقاضای شهروندان را در خانه‌های چهارگانه بهزیستی، احسان، امداد و هلال تدوین و بر اساس نیاز سنجی‌ها به افراد محله با همکاری ادارات مختلف هر شهر خدمات ارائه می‌شود.
وی افزود: فلسفه آغاز این طرح از سوی گروه های جهادی تهران با سرکشی به محلات محروم منطقه ۱۲ بود که پس از آن افزون بر ۸۰ جلسه برگزار کردیم و دیدگاه ها جمع آوری شد.
آقا محمدی ادامه داد: در این طرح منتظر دریافت تقاضای مردم نمی مانیم بلکه تشخیص می دهیم آنها چه می خواهند و نهادهای متولی برای رفع آن با بودجه های فعلی برنامه ریزی و اقدام می شود.
رییس ستاد توانمندسازی محلات کم برخوردار کشور افزود: در این مسیر باید نیازها را از افراد محله بپرسیم نه اینکه خودمان تشخیص دهیم؛ به این ترتیب ضعف های قبلی از جمله تشخیص نیاز توسط نهادها و موازی کاری بدلیل نبود هماهنگی برطرف خواهد شد.
وی با بیان اینکه بافت فرسوده و حاشیه نشینان جمعیت هدف این طرح انتخاب شده اند، افزود: بحث پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی نیز در این محلات در دستور کار قرار گرفته است.
آقا محمدی بیان کرد: ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در محلات محروم کشور در قالب این طرح از خدمات فرهنگی، آموزش و تحصیل، بهداشت، اشتغال، مسکن و تقویت معیشت برخوردار می شوند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همدلی و تقسیم کار همه نهادهای متولی را در اجرای موفق اهداف طرح محرومیت زدایی از محلات کشور موثر دانست .
به گفته وی، تا اکنون ۸۵ محله محروم در اصفهان شناسایی شده است.
رییس ستاد توانمندسازی محلات کم برخوردار همچنین از آغاز طرح ۴۰۴۰ با موضوع خدمت رسانی و تقویت به ۱۳ هزار و ۹۰۰ روستا از میان ۳۹ هزار و ۵۰۰ روستای کشور نیز خبر داد و افزود: در این طرح روستاهای محروم دارای سازگاری و تشابه منظومه بندی شده اند و خدمات محلات کم برخوردار نیز به آنها تعلق می‌گیرد.
وی تصریح کرد: محلات محروم ابزار و هدف ضد انقلاب برای آغاز و تحقق توطئه ها بشمار می روند و دشمن بر روی این موضوع برنامه ریزی کرده است.
آقامحمدی ادامه داد: امسال بدنبال تقویت خدمت رسانی در محلاتی که سال ۹۸ بحران ها و آشوب ها از آنجا نشات گرفته بود ساکنان این بخش ها دخالتی در اغتشاش نداشتند.
طرح توانمندسازی و تحول ۲۰۲۰( ۲ هزار و ۲۰) محله کم برخوردار کشور طرحی است که سال گذشته از سوی چهار نهاد کشور شامل کمیته امداد حضرت امام (ره)، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، سازمان بهزیستی و جمعیت هلال احمر با هدف رفع نیازهای ساکنان این محلات در بخش های مختلف در حال اجراست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha