کاهش رعایت موارد بهداشتی موجب شیوع آنفلوانزا در استان اردبیل شد

اردبیل - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: در ۲ سال گذشته بیماری آنفلوانزا بدلیل شیوع کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک شایع نبود ولی کنترل بیماری کرونا و کاهش رعایت موازین بهداشتی از یک سو و جهش ویروس آنفلوانزا بدنبال سردی زودرس هوا موجب افزایش محسوس این بیماری شد.

دکتر علی محمدیان اردی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این بیماری عمدتا علایم شبیه سرماخوردگی داشته و در کودکان شایع‌تر است که بیشتر علائمی مانند سردرد، تب، درد عضلانی، سرفه، درد دور چشم و علائم گوارشی مشاهده می‌شود.

وی اظهار کرد: براساس نمونه‌برداری‌های انجام شده در هفته جاری ۴۰ درصد نمونه ها آنفلوانزا مثبت بود که این میزان در هفته گذشته ۲۸ درصد بوده که نشان‌دهنده غالب بودن ویروس آنفلوانزا بر ویروس کرونا می‌باشد.

وی گفت: این بیماری  در گروه سنی کودکان شایع‌تر است طوری‌که در چند روز گذشته میزان مراجعین به بیمارستان بوعلی اردبیل به ۸۰۰ بیمار رسید و این میزان در ماه‌های قبل ۱۰۰ تا ۱۵۰ مراجعه کننده بود.

وی با بیان اینکه تعطیلی چند روزه مدارس در پیشگیری از روند افزایشی بیماری در کودکان موثر بود بیان کرد: توصیه می‌شود اگر کسی مبتلا شد و علائم خفیف داشت بطور متوسط پنج روز در منزل استراحت کند و از ماسک استفاده کرده و ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از مراجعه به مراکز درمانی خودداری و در صورت بروز علائم شدیدتر، مراجعه به ۱۱ مرکز بهداشتی معین که توسط دانشگاه اعلام شده در اولویت قرار بگیرد.

دکتر محمدیان با اعلام اینکه مراکز معین درمان آنفلوانزا در شیفت‌های ۱۶ و ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مراجعان است ، خاطرنشان کرد: در شهر اردبیل نیز مرکز خدمات جامع سلامت قنادی امامی از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب آماده ارائه خدمات می‌باشد و در این مراکز معین درمان، ویزیت رایگان بوده و در صورت تایید آنفلوانزا دارو نیز بصورت رایگان در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با عذرخواهی از کمبود دارو در استان گفت: کمبود دارو قبل از بیماری آنفلوانزا نیز وجود داشت که مشکلات در تولید دارو و واردات از جمله علت این کمبود بود ولی اخیرا با واردات ۵۰ تن دارو که عمدتا شربت‌های آنتی بیوتیک هستند امیدواریم این کمبود در طی چند روز آینده در استان برطرف شود.

وی با تاکید بر اینکه آنتی بیوتیک تاثیر چندانی در درمان آنفلوانزا ندارد ادامه داد: مراجعه بدون نسخه پزشک جهت دریافت دارو بخصوص آنتی بیوتیک بسیار بالا بوده لذا از مردم درخواست می‌کنیم از خوددرمانی پرهیز کرده و دارو را با تشخیص پزشک مصرف کنند.

وی با بیان اینکه واکسن آنفلوانزا باید هر سال تزریق شود، اظهار کرد: در حال حاضر تزریق واکسن آنفلوانزا در مراکز بهداشتی برای مادران باردار، کادر بهداشت و درمان و کارکنان نیروی انتظامی که در معرض بیماری هستند رایگان بوده و سایر گروه‌های سنی از جمله سالمندان، افرادی‌که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند و افرادی‌که بیماری زمینه‌ای دارند می‌توانند واکسن آنفلوانزا را از داروخانه‌های سطح شهر تهیه نمایند. 

دکتر محمدیان افزود: در حال حاضر واکسن به تعداد زیاد و به اندازه ۱.۵ برابر سال گذشته در داروخانه‌ها وجود داشته و کمبودی در استان نداریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha