۳ آبان ۱۴۰۱، ۱۷:۰۹
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84923286
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

استقبال روسیه از ایجاد منطقه امن در اطراف نیروگاه زاپوریژیا

تهران – ایرنا – یک مقام ارشد روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که مسکو به طور کلی از ایده تشکیل یک منطقه امن در اطراف نیروگاه هسته ای زاپوریژیا حمایت می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، میخائیل اولیانوف سفیر روسیه در نهادهای بین المللی در وین در پاسخ به درخواست آژانس هسته ای سازمان ملل برای تنش زدایی در نزدیکی این نیروگاه که بزرگترین تاسیسات هسته ای اروپاست، گفت: ماهیت (پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی) به طور خلاصه این است که شما نمی توانید از قلمرو این مرکز هسته ای شلیک کنید و همچنین مجاز نیستید از داخل نیروگاه تیراندازی کنید. این ایده ای کاملا معقول است و ما کاملا از آن حمایت می کنیم.

نیروهای روسیه به تازگی پس از درگیری چند ساعته، تلاش نیروهای اوکراینی برای تصرف نیروگاه اتمی زاپوریژیا را دفع کردند.

در همین حال، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در دیدار با رافائل گروسی مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی وضعیت نیروگاه زاپوریژیا را بحرانی توصیف کرد.

پوتین همچنین فرمان تغییر مالکیت نیروگاه اتمی زاپوریژیا و تاسیسات آن به روسیه را صادر کرده است. پس از تصویب قوانین و معاهدات مربوط به پذیرش جمهوری‌های خلق دونتسک ولوگانسک و مناطق خرسون و زاپوریژیا به روسیه به ترتیب توسط مجلس دومای روسیه، شورای فدراسیون این کشور و پوتین رییس‌جمهوری روسیه طی حکمی دستور داد که تاسیسات نیروگاه اتمی زاپوریژیا واقع در منطقه زاپوریژیا در فهرست دارایی‌های دولتی قرار گیرد.

پیش‌تر، پوتین فرمانی مبنی بر انتشار متن قانون اساسی روسیه با تغییراتی بر اساس قوانین مربوط به پذیرش مناطق جدید به این کشور را نیز امضا کرده است.

همه‌پرسی الحاق به خاک روسیه در چهار منطقه شرقی دونباس واقع در شرق اوکراین از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر (یکم تا پنجم مهرماه) برگزار شد. بنابر نتایج نهایی، در جمهوری خلق دونتسک ۹۹.۲۳ درصد رای‌دهندگان، در جمهوری خلق لوگانسک ۹۸.۴۲ درصد، در منطقه ژاپوروژیا ۹۳.۱۱ درصد و ساکنان منطقه خرسون نیز با ۸۷.۰۵ درصد رای خواهان تبدیل شدن به عنوان بخشی از فدراسیون روسیه هستند.

پس از اعلام نتایج همه پرسی، پوتین و رهبران جمهوری‌های دونباس و مدیران طرفدار روسیه در مناطق زاپوریژیا و خرسون توافقنامه‌هایی را درباره پذیرش این مناطق به فدراسیون روسیه امضا کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha