صندوق پژوهش حلقه واسط رشد دانش و صنعت در البرز است + فیلم

کرج – ایرنا - مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز گفت: این صندوق محور حرکتی در البرز شد و  به عنوان حلقه واسطه ای برای رشد دانش و صنعت فعالیت می کند.

علیرضا باباخان روز یکشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز البرز  افزود: استان البرز باوجود همسایگی با پایتخت اما از نظر زیرساخت های تجاری سازی دانش و علم با  ساختار صنعتی بسیار مهم، ضعف بزرگی دارد.

وی اظهار داشت: بدنه صنعتی این استان به طور مستقل کار خود را می کند و حتی ماشین آلاتی را از خارج وارد کرده یا سیستم تحقیق و توسعه در دل خود در برقراری ارتباط با مراکز دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان و یا به کارگیری جوانان و استفاده از ایده هایشان و تجاری سازی این ایده ها مشکل زیادی دارد.

وی گفت: به دلیل این مشکلات صندوق پژوهش و فناوری که زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت خود را آغاز کرده در البرز محور حرکتی با چهار مخاطب یا مشتری اصلی شد.

باباخان با بیان اینکه سعی کردیم در داخل صندوق یا زیرمجموعه های صندوق برای این چهار مخاطب و مشتری ساز و کار پاسخ به نیازشان را فراهم سازیم، افزود: نخستین گروه مخاطبان و مشتریان این صندوق کسانی هستند که ایده های اولیه دارند یا کارهای کوچکی در آزمایشگاه برای ایده خود انجام داده اند ولی به دلایلی از جمله عدم توان مالی، نبود تجربه کسب و کار و نبود تیم مناسب برای همکاری نمی توانند مقصود و کارشان را به جلو برده و تجاری سازی کنند.

راه اندازی مرکز نوآوری و شتاب دهی

وی تصریح کرد: برای پاسخ به نیازهای این گروه صندوق پژوهش و فناوری استان در حال ساخت مکانی به نام «مرکز نوآوری و شتاب دهی» می باشد که در دهه مبارک فجر سال جاری بهره برداری خواهد رسید.

این نخبه کشور با بیان اینکه این مرکز نوآوری قرار است به فرایند تشکیل کسب و کار جوانان شتاب دهد، افزود: اگر جوانی بخواهد کسب و کار راه اندازی کند باید سه تا چهار سال تلاش شبانه روزی کند تا مستقل شود ولی ما در این مرکز سعی می کنیم این فرایند را به یک تا یک و نیم سال کاهش دهیم.

صندوق پژوهش حلقه واسط رشد دانش و صنعت در البرز است

وی ادامه داد: در این مرکز، صندوق سرمایه ای را که جوان می خواهد تا کسب و کار راه اندازی کند در اختیارش قرار دهیم و تیم کاری که نیاز است کنار این جوان قرار گیرد را شناسایی و تزریق می کند علاوه بر اینکه این فرد تجربه کار صنعتی ندارد پس نیاز است با بزرگان صنعت تعامل داشته باشد که این ارتباط در مرکز انجام می شود و کمک می شود تا در این مرکز کسب و کارهای دانش بنیان تولید شوند.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز اضافه کرد: این مرکز با همکاری پارک علم و فناوری استان با سرمایه گذاری ۷۰ میلیارد تومانی صندوق در زمینی به مساحت هفت هزار متر مربع در حال احداث است که این مرکز در چهار هزار متر مربع از این فضا ایجاد می شود.

وی اظهار امیدواری کرد که با راه اندازی این مرکز دیگر جوانی نباشد که به دلیل نداشتن توان مالی و نشناختن صنعت و کم محلی کارخانه دار نتواند راه اندازی کسب و کار داشته باشد و کسی که دانش دارد و توان کار کردن دارد آنجا امکانات کار برایش فراهم می شود.

وی گفت: صندوق نیز در این کار منتفع می شود ولی انتفاعش در کوتاه مدت نیست بلکه در میان مدت و بلند مدت این انتفاع برای صندوق حاصل می شود.

حمایت صندوق پژوهش از کسب و کارهای جوان با سه نوع ساز و کار

باباخان دومین گروه مخاطبان صندوق را افراد و یا شرکت هایی دانست که نوپا نیستند و شرکتی تشکیل داده و محصولی تولید کرده اند ولی برای ورود به بازار یا توسعه کسب و کار نیاز به حمایت دارند و برای جهش از سطح آزمایشگاهی نیاز به سرمایه و توان بازاریابی دارد.

وی افزود: این گروه نیاز دارد تا خط تولید را توسعه دهد که صندوق با سه نوع ساز و کار کنار این کسب و کارهای جوان و نوپا قرار می گیرد و آن ها را حمایت می کند که یکی از این ساز و کارها ارایه تسهیلات ارزان قیمت با ۶ تا ۹ ماه تنفس و بازپرداخت بین ۲ تا سه ساله می باشد.

وی بیان داشت: شرکت دانش بنیان می تواند با این تسهیلات که سود بین ۴ تا ۱۱ درصد داشته و از ارزان قیمت ترین تسهیلات بانکی ارزان تر است، کار خود را پیش ببرد.

وی یادآورشد که تاکنون ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به شرکت های دانش بنیان و فناور داده ایم که امسال خیلی بیشتر می شود.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز ساز و کار دیگر برای کمک به رشد این شرکت ها را موضوع  ضمانت نامه عنوان کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان در این بخش تمایل به شرکت در مناقصه دارند و  وقتی در مناقصه برنده می شوند، برای حسن انجام کار نیاز به ضمانت نامه دارند که زمانیکه برای دریافت این ضمانت نامه ها به سراغ سیستم بانکی می روند بانک با آن ها به سختی تعامل می کنند زیرا این شرکت ها صورت حساب های سودده عجیب و غریبی ندارند و قوی نیستند.

وی افزود: برای همین ما بیش از ۵۰ درصد در قیمت به آن ها تخفیف می دهیم یعنی اگر مشتری خوش حساب بانک باشد بانک می گوید ۱۰ درصد مبلغ ضمانت نامه را سپرده کنند در حالیکه ما ۵ درصد می گوییم و بانک ۲.۵ درصد کارمزد می خواهد و ما یک و نیم درصد می گوییم که کمک می کند تا هزینه های اداری و توسعه کسب و کار این شرکت ها کم شود و آن بودجه را در توسعه خود هزینه کند.

باباخان حمایت از شرکت های دانش بنیان نوپا را همکاری در وثیقه ها دانست و اظهار داشت: اکنون بیش از ۹۵ درصد تسهیلات با چک بوده است و در همین مورادی که وام داده ایم بیش از ۵۰ درصد را فقط چک خود شرکت نوپا بوده و ضامن از شرکت هم گرفته نشده است.

وی گفت: این سطح از ریسک پذیری در نظام بانکی و تامین مالی سنتی کشور امکانپذیر نیست در حالیکه در صندوق این کار انجام می شود به خاطر اینکه یک پشتوانه کار کارشناسی وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سیستم بانکی یک کارشناس بانکی ملک را ارزشگذاری می کند، افزود: در صندوق  گزارشات واقعی تهیه شده  و هم ناظر به عملکرد مالی کشور و هم بازدیدهای میدانی تخصصی اتفاق می افتد و ارزیابی دقیق از شرکت انجام می شود ضمن اینکه هم دارایی های مشهود و نامشهود شرکت های دانش بنیان ارزیابی می شود که اصل دارایی این جوان ها و شرکت ها همان بخش نامشهود که همان دانش فنی و توانمندی آنان می باشد.

وی تصریح کرد: نظام بانکی کشور این بخش را نمی تواند بسنجد ولی ما این ابزار سنجش شرکت ها را داریم که هم وام و هم ضمانتنامه به آن ها داده می شود.

باباخان سومین نوع ساز و کار حمایت از این شرکت های دانش بنیان را مشارکت به معنای واقعی با شرکت ها در سود و زیان دانست و گفت: مشارکت به این معنا نیست که صندوق بودجه ای را بگذارد و سر سال سود بخواهد بلکه در طول سال صندوق علاوه بر اینکه آورده نقدی می آورد آورده غیرنقدی هم می آورد.

وی ادامه داد: اگر مدیرعامل شرکتی یک جوان نخبه با تخصص خاصی باشد، یک فرد را به عنوان مدیرعامل معرفی می کند تا آن جوان نخبه با خیال راحت به سمت کار تخصصی خود رفته و دیگر درگیر چک کشیدن و ضمانت و بازاریابی نباشد ضمن اینکه تیمش را هم تقویت کرده و آن ها را برای ورود به بازارهای بین المللی و صادرات هم کمک می کند.

وی با بیان اینکه صندوق عضو هیات مدیره این شرکت می شود و تجارب تجار را به آن تزریق می کند، خاطرنشان کرد: بیشتر این شرکت ها یک سیستم حسابداری خوب ندارند که صندوق در این مشارکت علاوه بر آورده نقدی آورده غیرنقدی خودش را هم اضافه می کند تا کمک به بزرگ شدن این شرکت کنیم.

وی کل دارایی شرکت های دانش بنیان را دانش آنان عنوان کرد و گفت: دغدغه ای شرکت های دانش بنیان در اینجا دارند که می گویند کل دارایی ما این دانش ما است و اگر قرار است شریک ما تا ابد شوید ما نمی توانیم این شراکت را بپذیریم و این در حالی است که ما در دوره ای از شرکت خروج می کنیم.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز افزود: صندوق در یک دوره بین سه تا پنج سال در کنار شرکت می ماند و کسب و کار را بزرگ کرده و به سوددهی می رساند و در طول شراکت نه سود می گیرد و نه قسط و تا پنج سال منتظر می مانیم و پس از خروج از شرکت سهام گرفته شده را یا به خود شرکت می فروشیم یا به فروش می رسانیم که این فروش سهام سود صندوق می شود.

وی بیان داشت: اگر سوژه کسب و کار و دانش بنیان توسط ما به خوبی انتخاب شده باشد و در طول دوره مشارکت شرکت را کمک کرده باشیم سود پایان دوره بسیار خوب است و این یک کار سودده است که به طور مثال اگر در کار دارویی سرمایه گذاری کنیم ۱۰ برابر آن در ۲ یا سه سال برمی گردد که در کمترین کاری این سوددهی وجود دارد.

وی تاکید کرد که باید در کنار کارآفرین بود تا ریسک هایش کنترل شود و کمک شود این معدن طلا خراب نشود.

راه اندازی شرکت بازرگانی توسط صندوق پژوهش

باباخان سومین گروه مشتریان و مخاطبان این صندوق را شرکت هایی دانست که نوپا نیستند و بزرگ شده اند و حتی محصولاتی تولید کرده اند و خیلی مساله نقدینگی و سرمایه در گردش ندارند بلکه مساله اصلی آن ها بازار و فروش محصول در داخل و خارج است.

صندوق پژوهش حلقه واسط رشد دانش و صنعت در البرز است

وی افزود: این شرکت ها در داخل کشور شبکه های توزیع را نمی شناسد و در خارج هم نسبت به فضای بین الملل و صادرات بیگانه هستند که در همین راستا صندوق یک شرکت بازرگانی را تاسیس کرده که در این شرکت بزرگان صنعت و تجارت در بخش خصوصی حضور دارند و پول خودشان را در شرکت بازرگانی آورده اند.

وی تصریح کرد: همچنین شرکت هایی هستند که توان تولید خوبی دارد و چالش در تامین ماده اولیه دارد که کمک در تامین ماده اولیه می کنیم تا شرکت نخوابد به طوریکه از سال ۱۴۰۱ تیم کارشناسی مرتب تقویت می شود و در اولین اقدام تمام شرکت های عضو پارک علم و فناوری که بیش از ۱۰۰ شرکت هستند را پایش کرده و هم نیازهای ماده اولیه و هم نیازهای بازار را سنجیده ایم که در این میان ۱۰ شرکت که تمایل به همکاری دارند را برای ورود به بازار کمک می کنیم.

مساله صنعتگران بزرگ استان را به زبان فناور و نخبه ترجمه می کنیم

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز چهارمین طیف مخاطبان این صندوق را صنعتگران قدیمی و بزرگ استان عنوان کرد و گفت: این طیف مخاطبان زمانی که دلار ارزان بود و تحریم ها شدید نبود هر آنچه را از ماشین آلات، ماده اولیه، قطعه و حتی نیروی متخصص می خواستند وارد کشور می کردند که یکی از اقدامات ما در این بخش که در مرکز نوآوری و شتاب دهی صندوق انچام می شود برای حل مساله های این بخش یک توان بسیار خوب داریم که در دل صندوق نیست بلکه در خود کشور است.

وی افزود: در کشور بیش از هفت هزار شرکت دانش بنیان داریم و تخمین زده می شود که حدود سه برابر این عدد یعنی ۲۱ هزار شرکت فناور یا استارت آپ داشته باشیم که هنوز سطح بالایی ندارند تا دانش بنیان بشوند ولی در این مسیر قرار دارند.

وی ادامه داد: دسترسی به این شبکه بزرگ نخبگانی و دانشی برای ما میسر است به دلیل اینکه ما با معاونت علمی ریاست جمهوری و سایر بازیگران مهم این عرصه در ارتباط روزانه و نزدیک هستیم ولی صنعتگر در شهرک صنعتی که در حال تولید است شاید خیلی با این بدنه دانشی و فنی در ارتباط نباشد.

صندوق پژوهش حلقه واسط رشد دانش و صنعت در البرز است

باباخان اضافه کرد: ما برای این صنعتگران مساله شان را فرموله کرده و این مساله را به زبان فناور و نخبه و استاد ترجمه می کنیم زیرا یکی از چالش های دانشگاه و صنعت این است که زبان هم را خیلی متوجه نمی شوند و یک نفر باید این ها را کنار هم قرار دهد که ما این حلقه واسطه هستیم و کمک می کنیم صنعت گر و دانشگاهی به هم نزدیک شوند و دور یک میز بنشینند و زبان هم را متوجه شوند.

وی با اشاره به اینکه یکی از چالش های اصلی این شرکت ها که متعدد به آن برخورد داریم این است که درباره قیمت دانش فنی به جمع بندی نمی رسند، گفت: یک بنگاه معاملات ملکی مانندی برای حوزه تجاری سازی نیاز است تا برای خدمات مالکیتی فکری قیمت گذاری بدهد و تخصصی در حوزه دانش فنی باشد.

وی افزود: در مرکز نوآوری صندوق به صنعت گر قول می دهیم که تیم فناور با کیفیت برای آن ها پیدا کرده که اگر تیم فناور پولی بخواهد را ما می دهیم و ریسکش را قبول می کنیم تا در نهایت به آن ها محصول بدهد و رابطه صنعت و دانشگاه بهتر شکل گیرد که این کار در مرکز نوآوری و شتاب دهی انجام می شود.

نیازهای سه صنعت بزرگ استان به دانش بنیان ها اعلام می شود

باباخان ورود به این حوزه را اکنون با سه صنعت بزرگ استان که برند ملی و بین المللی را در صنعت خود دارند عنوان و اظهار داشت: ایجاد زیرساخت را با این سه صنعت شروع کردیم تا بتوانیم نیازهای آن ها را مستمر به شرکت های دانش بنیان و فناور اعلام کنیم.

 وی تصریح کرد: این شرکت ها به دنبال آن هستند تا مسایل واقعی صنعت را دریابند و آن را حل کنند و دیگر شرکت ها به دنبال مطالب انتزاعی نمی روند که کاری را دنبال کنند که بازار نداشته باشد بلکه بر روی مسایل واقعی جامعه و صنعت متمرکز می شوند.

وی با بیان اینکه برای هر چهار طیف مخاطب زیرساخت ها را فراهم کرده ایم، گفت: کل عمر صندوق البرز ۲ سال است که ۶ ماه اول فعالیت صندوق به آماده سازی زیرساخت های صندوق گذشت و فعالیت جدی صندوق ۱.۵ سال است که آغاز شده و در این مدت سعی کرده ایم علاوه بر اینکه زیرساختهای عملیاتی صندوق را فراهم کنیم زیرساخت های این چهار مخاطب در استان را فراهم کنیم، سرمایه بیاوریم و تیم متخصص بیاوریم.

این جوان نخبه افزود: باید افرادی متخصص را پیدا کنیم و سرمایه گذاری بر روی آن ها بکنیم زیرا تربیت نیروی متخصص را در دل کار خود داریم و افراد آماده کار زبده حرفه ای که امروز شروع به کار کنند خیلی کم است پس باید پرورش یابند و همزمان با صنعت و دانش بنیان بر روی این موضوع کار می کنیم.

صندوق پژوهش حلقه واسط رشد دانش و صنعت در البرز است

وی ابراز امیدواری کرد که در البرز مجموعه ای پایه گذاری شود که باقیات صالحاتی باشد تا در کنار اقتصاد استان بتواند کسب و کارها را شکل دهد و خودش سودده هم باشد که اگر سودده نباشد در یک دوره کوتاه می میرد.

باباخان گفت: اکنون به دنبال آن هستیم تا سرمایه های خرد مردمی را به سمت شرکت های دانش بنیان سوق دهیم و به مردم ضمانت برای اصل و فرع پولشان می دهیم که با عقود اسلامی وشرعی این کار انجام می شود.

وی افزود: سود ۱.۵ برابر سود بانکی به سرمایه گذاران خرد مردمی داده می شود که پول هایشان را به شرکت های دانش بنیان بیاورند که تامین مالی جمعی گفته می شود که شروع شده است ولی هنوز به ثمر اولیه نرسیده است.

وی یادآور شد: همچنین در استان  و کشور امکانی فراهم شده که جوان ها سربازی خود را در شرکت های دانش بنیان بگذرانند که طیفی از کارهای متعدد در حال انجام است.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز گفت: در این مدت ۱.۵ سال بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان ضمانتنامه برای شرکت های دانش بنیان اعطا کرده ایم که این میزان بیش از ۹۵ درصدش با چک بوده است.

سنگ اندازی شهرداری ها برای دانش بنیان ها

باباخان افزود: یکی از چالش های جدی این است که شهرداری ها باید در خط مقدم حمایت از دانش بنیان ها بایستند و سنگ اندازی نکنند و اکوسیستم نوآوری کشور را به رسمیت بشناسند که در این اکوسیستم هم صندوق و هم شرکت دانش بنیان است.

وی اظهار داشت: بعضی شهرداری ها برای ارایه امکاناتی همچون زمین به شرکت های دانش بنیان می گویند که ضمانت نامه را از صندوق پژوهش نگیرند و از بانک بگیرند که اگر بانک بخواهد با این شرکت کار کند هزینه های اداری شرکت حداقل ۲ برابر می شود.

وی بیان داشت: بانک ۱۰ درصد ودیعه می گیرد و ۹۰ درصد را وثیقه ملکی در وسط شهر می خواهد که اگر این شرکت ها می گویند اگر این وثیقه را داشته باشند شرکت نمی زدند و کار ملکی انجام می دادند ولی ما ۹۰ درصد را از شرکت چک می گیریم.

باباخان گفت: وقتی این کارها تسهیل نشود شرکت دانش بنیان عقب می کشد و  وقتی کسی نتواند در داخل کشور اقدام کند واردات انجام می شود و اگر بخواهیم کمک برای جایگزینی واردات داشته باشیم باید این شرکت های دانش بنیان را به رسمیت بشناسیم ضمن اینکه مجموعه هایی که آن ها را ضمانت می کند به رسمیت بشناسند.

ایجاد انقلاب با تصویب قانون جهش دانش بنیان توسط مجلس

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز افزود: امسال قانون جهش دانش بنیان که مجلس برای آن مایه گذاشته است یک انقلابی است که در سال های بعدی تاثیرات خیلی خوبی در ساختار اقتصادی کشور می گذارد که یکی از موارد این قانون این بود که ضمانت نامه های ما قبلا اعتبارش فقط در هیات وزیران بود ولی مجلس آن را قانون رسمی کشور کرد.

وی اظهار داشت: اگر گمرک می خواست با دانش بنیان کار کند فقط ضمانت نامه گمرکی بانک های دولتی را قبول می کرد ولی در قانون جهش ضمانت نامه های گمرکی صندوق هم قبول است که کمک زیادی برای شرکت هایی است تا برخی از قطعات و تجهیزات را وارد کنند و کمک بزرگی است که این چالش در حال رفع شدن است.

صندوق پژوهش حلقه واسط رشد دانش و صنعت در البرز است

وی گفت: شهرداری می گفت من نهاد عمومی غیردولتی هستیم و هیات وزیران برای من نمی تواند تکلیف تعیین کند و اکنون که مجلس این قانون را تصویب کرده، قانونی برای تمام کشور است ولی بعضی مواقع ذی حسابی ها کار خود را می کنند و ما تاکنون نتوانسته ایم خیلی چرخ دنده ها را یکی کنیم.

باباخان با تاکید بر اینکه به دنبال آن هستیم تا منابع ملی برای استان در صندوق جذب کنیم، گفت: تاکنون ۱۸۰ میلیارد تومان ضمانت شرکت های دانش بنیان را انجام داده ایم که در نظرداریم به ۳۶۰ میلیارد تومان برسانیم که کمک زیادی به این شرکت ها و بخش فناور است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha