۱۸۰۰ دستگاه خودرو عمومی کار انتقال زوار ایرانی در داخل اقلیم را بر عهده دارند

مهاباد - ایرنا - معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: تمهیدات زیرساختی برای حمل و نقل زوار حسینی در آنسوی مرز تمرچین اندیشیده شده و یک هزار و ۸۰۰ دستگاه مینی‌بوس و ون کار انتقال زائران از مرز حاج عمران تا بغداد را انجام می‌دهند.

رضا ابراهیمی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مرز تمرچین اظهار کرد: زائران پس از اینکه خودروهای خود را در پارکینگ‌های ویژه در شهر پیرانشهر قرار دادند با استفاده از خودروهای عمومی مستقر به صورت رایگان به مرز تمرچین منتقل می‌شوند.

وی افزود: طبق هماهنگی‌های انجام شده با اقلیم کردستان عراق، زوار حسینی پس از ورود به خاک ابن منطقه از عراق با کرایه هر نفر ۲۰۰ هزار تومان به اربیل منتقل شده و پس از استراحت در محل تعیین شده (نمایشگاه) با خودروهای مستقر و کرایه هر نفر ۴۰۰ هزار تومان به الحسینیه بغداد منتقل خواهند شد.

 معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: در مسیر بازگشت هم زائران اعزامی از مرز تمرچین و سایر مرزها می‌توانند مسیر الحسینیه بغداد تا اربیل و سپس تمرچین را که از امنیت کافی و شرایط اب و هوایی فوق العاده برخوردار است، برای بازگشت به کشور انتخاب کنند.

وی با اشاره به دایر شدن چندین موکب برای پذیرایی و استقبال از زائران هم در مسیر رفت و هم در مسیر برگشت گفت: در شهرهای مختلف در مسیر تردد زوتر از جمله در نقده و پیرانشهر چندین موکب برپا شده و در شهر اربیل اقلیم کردستان عراق نیز یک موکب و سه موکب دیگر در طول مسیر در خاک عراق از زوار پذیرایی می‌کنند.

ابراهیمی با اشاره به نخستین تجربه اعزام زائران از مرز تمرچین تاکید کرد: تاکنون بین ۴۵ تا ۵۰ هزار نفر از زائران حسینی برای مرحله رفت، مرز تمرچین پیرانشهر را انتخاب کردند و پیش بینی می‌شود در بازگشت با توجه به امکانات این مرز بر تعداد زوار افزوده شود.

به گزارش ایرنا و براساس اعلام ستاد اربعین استان آذربایجان‌غربی، گذرگاه تمرچین از روز دوشنبه، ۱۴ شهریور ماه جاری میزبان زوار اربعین حسینی برای عزیمت به عتبات عالیات بوده است.

امسال برای نخستین بار است که مرز تمرچین در شهرستان پیرانشهر در ایام اربعین حسینی پذیرای تردد زائران ایرانی به عتبات عالیات در عراق است و از این طریق شمار زیادی از زوار جهت شرکت در آیین پیاده‌روی اربعین عازم شدند.

تمرچین حدود ۱۵۰ کیلومتر با ارومیه مرکز استان آذربایجان‌غربی و ۶۵۰ کیلومتر نیز با کربلای معلی فاصله دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha