از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

تهران- ایرنا- توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین، ثبت ۱۵ مورد ابتلا به وبا در حلب، انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران و کشته شدن یازده تروریست داعشی در عراق؛ مهمترین عناوین خبری بین الملل ایرنا در چند ساعت گذشته بوده است.

**سفارت ایران در عراق: زائران قبل از پایان مراسم اربعین، به مرزها بازگردند

سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق در بیانیه‌ای خطاب به زائران ایرانی اربعین حسینی تاکید کرد: بلافاصله بعد از زیارت و قبل از پایان مراسم اربعین حسینی، به مرزهای کشور بازگردند.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق با عرض خیر مقدم و آرزوی قبولی زیارت زائران گرامی و عاشقان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و آرزوی سلامتی و سفری امن برای تمامی هم وطنان عزیز و قدردانی از میزبانی سخاوتمندانه مردم بزرگوار عراق، از آنجایی که موج عزیمت عاشقان حسینی به عتبات عالیات برای حضور در کنگره عظیم اربعین؛ موجب ازدحام شدید در مرزها، مسیرها و شهرهای زیارتی گردیده؛ توجه زائران گرامی را به نکات ذیل جلب می نماید:

۱) از تمامی زائران عزیز درخواست می‌شود با دقت به اطلاعیه‌ها و توضیحات مستمر ستاد مرکزی اربعین و سخنگوی محترم این ستاد در مورد سفر به عراق توجه نمایند.

۲) به زائران محترمی‌که در عراق هستند، توصیه می‌شود در برنامه بازگشت  خویش تسریع بعمل آورده و زمان اقامت در کربلا را کوتاه نمایند و حتی المقدور بیش از یک روز اقامت نداشته باشند.

۳) با در نظر داشت پیش بینی ازدحام هر چه بیشتر جمعیت زائران در روزهای منتهی به اربعین حسینی (ع) در روزهای ۲۵ و ۲۶ شهریور ماه (۱۹ و ۲۰ صفر)؛ زائران از هم اکنون تمهیدات لازم را برای بازگشت سریع و آسان به مرزهای کشورمان برای بازگشت به میهن عزیز در نظر بگیرند.

۴) با توجه به ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به فرودگاه‌های عراق به ویژه در نجف اشرف، آن دسته از زائران محترمی‌که قصد بازگشت با هواپیما را دارند ساعت حرکت خویش را به گونه ای تنظیم نمایند تا راس زمان مقرر در فرودگاه حضور یابند و با مشکل تاخیر و احتمالا از دست دادن پرواز مواجه نشوند( حداقل ۵ ساعت قبل از پرواز به فرودگاه مراجعه فرمایند).

۵) زائران محترمی‌که به هر نحوی، اوراق هویتی خویش (گذرنامه یا برگه تردد) را مفقود می نمایند؛ ضروری است به یکی از نزدیک ترین نمایندگی‌های ایران واقع در شهرهای بغداد، نجف اشرف، کربلای معلی یا بصره مراجعه کنند تا با صدور فوری برگه عبور، از خدمات کنسولی این نمایندگی‌ها برخوردار شوند.

۶) سرکنسولگری ایران در کربلای معلی به صورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته و هفت روز هفته برای رسیدگی و رفع مشکلات کنسولی در خدمت زائران عزیز است. توصیه می‌شود برای سهولت و جلوگیری از هر گونه ازدحام و احیانا گرمازدگی در ساعات شب به نمایندگی مذکور مراجعه نمایند.

۷) با توجه به گرمای شدید هوا در عراق؛ زائران محترم ساعات حرکت و تردد خویش را ترجیحا در شب و ساعات خنک تر روز تنظیم کنند.

۸) زائران محترم عنایت داشته باشند، با اتمام مراسم اربعین حسینی، تمامی موکب داران، اقدام به جمع آوری موکب ها نموده و دیگر منازل شخصی برای پذیرایی و استقبال از زائران فراهم نیست. از این رو استدعا می نماید بلافاصله بعد از زیارت و قبل از پایان مراسم اربعین حسینی، به مرزهای کشور بازگردند تا  احتمالا به دلیل فقدان مکان استراحت و خواب، سرگردان و معذب نشوند. آن دسته از زائرانی که مایل اند تا بعد از پایان زیارت، چند روز بیشتر نیز در عراق اقامت نمایند؛ ضروری است پیش بینی‌های لازم را برای تقبل هزینه‌های شخصی اقامت، تغذیه و حمل و نقل داشته باشند. برخی زائران مایلند تا ۲۸ صفر، سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) و شهادت امام جعفر صادق (ع) که زیارت حضرت امیر مومنان متعارف است در عراق باقی بمانند که ضروری است نسبت به پیش بینی پرداخت شخصی هزینه‌های مکان اقامت و دیگر مخارج روزانه اهتمام لازم را داشته باشند.

 ۹) زائران بعد از پایان مراسم اربعین، از هر گونه اصرار بر ماندن در منازل مردم عراق جدا اجتناب نمایند و در صورت تمایل به تمدید اقامت خویش در عراق، می‌بایست حتما هزینه‌های اسکان در هتل و مسافرخانه‌ها را شخصا تقبل کنند.  

۱۰) مردم مهمان نواز عراق با پذیرایی و میهمان نوازی گرم خویش از زائران اباعبدالله الحسین(ع)، در برگزاری باشکوه آیین عبادی اربعین حسینی نقش مهمی ایفا می نمایند. از حسن پذیرایی و میهمان نوازی دولت و آحاد ملت عراق، مسئولان و نیروهای حافظ نظم و امنیت، عشایر و موکب داران و خدام مخلص امام حسین(ع) و عتبه‌های مقدس که در برپایی باشکوه، روان و امن زیارت میلیونی اربعین حسینی مشارکت و مساعدت دارند؛ کمال تشکر و قدردانی را می نمائیم.

۱۱) بر خویش فرض می دانیم در سال جاری از تمامی مسئولین محترم اقلیم کردستان عراق که بیش از سطح انتظارات، تمامی امکانات لازم را فراهم نموده و کمال همکاری را داشتند؛ صمیمانه قدردانی نمائیم.

۱۲) کمک و همیاری زائران با موکب داران و صاحبان منازل، موجب تشویق و دلگرمی مضاعف ایشان برای استمرار هر چه با شکوه تر زیارت اربعین حسینی و تقویت پیوند های اخوت و انسجام میان ملت های دو کشور همسایه و برادر خواهد بود.

آیین زیارت اربعین حسینی(ع) امسال پس از دو سال وقفه به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان، با استقبال چشمگیر هموطنان در حال برگزاری است؛ بر اساس آمار اعلامی از سوی ستاد مرکزی اربعین از ابتدای ماه صفر تاکنون ( بیستم شهریور ) حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار زائر برای شرکت در این آیین مذهبی از مرزهای ایران وارد خاک عراق شده اند که از این تعداد ۶۵۰ هزار نفر در حال ورود به کشور هستند.

https://irna.ir/xjKwHn

**یازده تروریست داعشی در عراق کشته شدند

فرماندهی عملیات مشترک عراق شنبه شب در بیانیه‌ای کشته شدن یازده تروریست داعشی در این کشور را تأیید کرد.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

فرماندهی عملیات مشترک عراق در این بیانیه اعلام کرد که این یازده تروریست در بیابان استان الانبار و منطقه "بحیره" حمرین در دیاله در شرق عراق کشته شدند.

این خبر چند روز پس از آن مطرح می شود که یاسر حسین معاون عملیاتی رئیس ستاد سازمان الحشد الشعبی عراق ۹ شهریور از شکار سرکرده ارشد گروه تروریستی داعش در استان نینوای این کشور خبر داد.

با وجود شکست داعش در عراق همچنان بقایای این گروه تروریستی در بخش‌هایی از بغداد، پایتخت و استان‌های دیاله، نینوا، صلاح الدین، کرکوک و الانبار هر از گاهی با استفاده از اصل غافلگیری دست به تحرک و انجام عملیات‌های تروریستی کور علیه شهروندان و نظامیان عراقی می‌زنند.

در مقابل، نیروهای نظامی و امنیتی عراق هنوز برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند.

https://irna.ir/xjKwxm

**هیأت بلندپایه حماس به ریاست هنیه وارد مسکو شد

یک هیأت بلندپایه از جنبش حماس به ریاست «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش شنبه شب وارد مسکو شد.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

«طاهر النونو» مشاور رسانه‌ای هنیه در این خصوص گفت: این سفر به دعوت وزارت امور خارجه روسیه  انجام شده و چند روز ادامه خواهد یافت.

النونو هدف از سفر جاری جنبش حماس به مسکو را "بررسی چشم‌انداز روابط دوجانبه در راستای آرمان ملت فلسطین" دانسته است.

در این سفر، «صالح العاروری» معاون رئیس دفتر سیاسی حماس و «موسی ابومرزوق» و «ماهر صلاح» از اعضای دفتر سیاسی این جنبش، هنیه را در سفر به مسکو همراهی می‌کنند.

قرار است هیأت حماس در این سفر با «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و شماری از مسؤولان روس دیدار کند.

النونو در ادامه افزود: این سفر در شرایط حساس و مهم منطقه‌ای و بین‌المللی صورت گرفته و قرار است هیأت حماس تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای و تأثیراتی که این سفرها بر آرمان ملت فلسطین دارد، مورد بحث و بررسی قرار دهند.

مشاور رسانه‌ای هنیه در پایان با تمجید از روابط جنبش حماس با روسیه، از مواضع مسکو در قبال مسأله فلسطین قدردانی کرد.

https://irna.ir/xjKwxM

**مکرون و زلنسکی در مورد نیروگاه اتمی زاپوریژیا گفت و گو کردند

روسای جمهوری فرانسه و اوکراین شنبه شب در مورد آخرین وضعیت نیروگاه هسته ای زاپوریژیا گفت و گو کردند.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

کاخ الیزه با توجه به گفت و گوی صورت گرفته میان امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و ولادیمیر زلنسکی همتای اوکراینی اعلام کرد: طرفین وضعیت نیروگاه زاپوریژیا که بسیار نگران کننده است را مورد بررسی قرار دادند.

زلنسکی همچنین به مکرون در مورد وضعیت میدانی و نیازهای کشورش که فرانسه می‌تواند به آن کمک کند، توضیح داد.

روسای جمهور فرانسه و اوکراین علاوه براین اعلام کردند که از فعالیت آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل حمایت می کنند و از روسیه خواستند که کنترل تاسیسات هسته ای را برای تضمین امنیت تاسیسات هسته ای متوقف کند.

رافائل گروسی هفته گذشته در نشست شورای امنیت درباره وضعیت نیروگاه اتمی زاپوریژیا گفت که وضعیت کنونی غیر قابل دفاع است.

وی تصریح کرد بهترین اقدام برای تضمین ایمنی و امنیت تاسیسات هسته ای در اوکراین پایان دادن به درگیری مسلحانه است.

گروسی اعلام کرد تا زمانی درگیری ها متوقف نشود برای جلوگیری از یک فاجعه هسته ای، باید فوری یک منطقه حفاظت شده ایجاد شود.

https://irna.ir/xjKwxZ

**ترکیه، بیش از سه هزار پناهجو را اخراج کرد

وزارت کشور ترکیه روز شنبه از اخراج سه هزار و ۳۸ پناهجو خبر داد که از سوی دولت آنکارا مهاجران غیرقانونی خوانده می شوند. حدود نیمی از این افراد را پناهجویان افغان تشکیل می دهند.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

این افراد در بین دوم و هشتم ماه جاری میلادی از ترکیه اخراج شده‌اند.

براساس گزارش اداره مهاجرت وزارت کشور ترکیه، از میان این افراد، یکهزار و ۴۹۲ تن را پناهجویان افغانستانی، ۴۴۸ نفر پاکستانی و بقیه نیز از ملیت‌های دیگری هستند که به نامشان اشاره نشده است.

در بیانیه این اداره آمده است که شمار مهاجران غیر قانونی که از  ابتدای سال جاری میلادی تاکنون از ترکیه اخراج شده‌اند به ۷۸ هزار و ۷۱۶ نفر رسیده است.

این اداره اعلام کرد که تدابیر امنیتی اتخاذ شده موجب شده است که مانع از ورود ۴ هزار و ۳۵۲ نفر به ترکیه از راه‌های غیر قانونی در برهه زمانی ذکر شده شود.

براساس گزارش این نهاد مهاجرت ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، مقامات آنکارا مانع از ورود ۲۰۹ هزار و ۳۱۸ مهاجر غیر قانونی به کشورشان شده‌اند.

در همین حال، مقام های ترکیه گفته‌اند که در حال حاضر چهار میلیون پناهنده که اکثریت‌شان از سوریه، عراق، افغانستان و تعدادی دیگر از کشورهای شرق میانه‌اند، در این کشور زندگی می‌کنند.

https://irna.ir/xjKwxT

**هند و شورای همکاری خلیج فارس تفاهم‌نامه مکانیسم‌های مشورتی امضا کردند

سوبرامانیام جایشانکار وزیر امور خارجه خارجه هند در توئیتی ضمن اعلام خبر دیدارش با نایف فلاح مبارک دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، از امضای یک تفاهم نامه میان دهلی نو و این شورای منطقه ای با موضوع مکانیسم های مشورتی خبر داد.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

سوبرامانیام جایشانکار وزیر خارجه هند روز شنبه برای دیدار مقامات عربستان سعودی و انعقاد قراردادهای نفتی به این کشور سفر کرده است. 

براساس تفاهم نامه امضا شده میان هند و شورای همکاری خلیج فارس، دو طرف توافق کردند در خصوص مسائل مهم منطقه ای و جهانی و نیز موضوع های مرتبط با همکاری های دهلی نو و این شورای منطقه ای بطور منظم گفت و گو و تبادل نظر کنند.

جایشانکار قرار است ریاست نشست افتتاحیه وزیران کمیته همکاری‌های سیاسی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی (PSSC) را که در چارچوب شورای همکاری راهبردی هند و عربستان سعودی با حضور شاهزاده فیصل بن فرهان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی تشکیل می شود، عهده دار باشد.

سال گذشته در سفر وزیر خارجه عربستان به کشور هند، نخست وزیر نارندا مودی از تمایل کشورش برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های انرژی و فناوری اطلاعات و تولیدات دفاعی خبر داده بود. 

عربستان سعودی چهارمین شریک تجاری بزرگ هند است. بیش از ۱۸ درصد از واردات نفت خام هند از عربستان سعودی تامین می‌شود.

https://irna.ir/xjKwy۵

**گوترش: هرگز فاجعه ای به شدت سیل پاکستان ندیده بودم

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت: وی هرگز مرگ و میر و تلفات ناشی از رویدادهای اقلیمی را در چنین مقیاسی که در مناطقی از پاکستان رخ داده، ندیده است و کشورهای ثروتمندتر را به دلیل نقش آنها در تغییرات اقلیمی و بروز این ویرانی ها مورد سرزنش قرار داد.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

گوترش دبیرکل سازمان ملل پس از مشاهده بدترین آسیب ها در جنوب پاکستان در کنفرانس مطبوعاتی در شهر بندری کراچی گفت: من فجایع انسانی زیادی در جهان دیده ام اما هرگز کشتار اقلیمی در این مقیاس ندیده ام، من به سادگی هیچ کلمه ای برای توصیف آنچه امروز دیده ام ندارم.

گوترش در ادامه با اشاره به آنکه کشورهای گروه ۲۰ امروزه عامل ۸۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای هستند افزود: کشورهای ثروتمندتر از نظر اخلاقی مسئول کمک به کشورهای در حال توسعه مانند پاکستان برای بهبودی از بلایایی مانند این هستند و سازگاری برای ایجاد انعطاف پذیری در برابر اثرات آب و هوایی که متاسفانه در آینده تکرار خواهد شد.

پاکستان در حالی گرفتار یکی از سیل های اقلیمی شدید در طول تاریخ شده است که تنها مسئول کمتر از یک درصد از انتشار گازهای گلخانه ای در جهان است.

دبیرکل سازمان ملل همچنین از عدم توجه جهان به تغییرات آب و هوایی به ویژه کشورهای صنعتی ابراز تاسف کرد.

«شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان هفته گذشته طی دیدار با نمایندگان رسانه‌های بین المللی در اسلام‌آباد گفت: پاکستان به شدت نیازمند همیاری جهان و کمک کشورها است زیرا دست کم ۳۳ میلیون نفر به طور مستقیم تحت تاثیر سیل بی سابقه در پاکستان قرار گرفته‌اند.

سازمان ملل نیز پیش تر در واکنش به درخواست کمک دولت پاکستان، خواهان تامین ۱۶۰ میلیون دلار هزینه های امداد رسانی به سیل زدگان این کشور شد.

https://irna.ir/xjKwxV

**کی یف از ارسال میلیون ها دلار تجهیزات نظامی آمریکا به اوکراین خبر داد

الکسی رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین گفت که کشورش منتظر یک محموله چند میلیون دلاری از سامانه های موشکی توپخانه هیمارس از آمریکا است.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین پس از نشستی در پایگاه هوایی آمریکا در رامشتاین آلمان گفت: هیات اوکراینی سفر بسیار پرباری از پنجمین گروه تماس دفاعی اوکراین به پایان رساند و یک بسته کمکی اضافی ۶۷۵ میلیون دلاری در این نشست اعلام شد. این بسته شامل سامانه موشکی هیمارس نیز است.

سامانه موشکی هیمارس بخشی از بسته کمکی ۶۷۵ میلیون دلاری است که آمریکا برای اوکراین در نظر گرفته و پنجشنبه گذشته توسط وزارت دفاع ایالات متحده اعلام شد.

سامانه موشکی هیمارس می تواند موشک های چندگانه هدایت شونده را که بردی تا ۵۰ مایل دارند را شلیک کند.

با آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین، آمریکا از ژانویه ۲۰۲۱ حدود ۱۵.۲ میلیارد دلار به اوکراین کمک نظامی کرده است. دولت جو بایدن طیف وسیعی از تسلیحات از سیستم های ضد هوایی استینگر، نفربرهای زرهی و بالگردهای Mi-۱۷ تا نارنجک انداز را در اختیار سربازان اوکراینی قرار داده است.

https://irna.ir/xjKwy۸

**روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران انتقاد کرد

نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با انتقاد از بیانیه روز شنبه سه کشور اروپایی درباره ایران، صدور این بیانیه در شرایط کنونی مذاکرات هسته ای را اقدامی "بی موقع" توصیف کرد.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

میخائیل اولیانوف در صفحه توئیتر خود نوشت: (این اقدام سه کشور اروپایی) واقعا خیلی بی موقع بود. درست در زمان حساس مذاکرات وین و در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی.

سه کشور اروپایی انگلیس ، فرانسه و آلمان روز شنبه با صدور بیانیه مشترکی مدعی شدند که ایران از فرصت دیپلماتیک حساس استفاده نکرده است و در ادعایی بی‌پایه و اساس اعلام کردند که ایران در عوض به گسترش برنامه هسته ای خود به نحوی فراتر از هرگونه توجیه غیرنظامی قابل قبول ادامه می‌دهد.

در پایان این بیانیه تروئیکای اروپایی ضمن مقصر جلوه دادن ایران در عدم پیشبرد روند مذاکرات وین و عدم اشاره به ناکامی دولت بایدن در اتخاذ تصمیمی مناسب مدعی شد: با توجه به شکست ایران در به نتیجه رساندن این توافق روی میز، ما به همراه شرکای بین المللی در مورد بهترین روش برای پرداختن به تشدید تنش های مستمر توسط ایران و نبود همکاری با آژانس در ارتباط با توافق پادمان های ان پی تی این نهاد رایزنی و مشورت می کنیم.

حمایت آمریکا از بیانه سه کشور اروپایی

بعد از صدور این بیانیه اروپایی ، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به صدای آمریکا درباره این بیانه گفت: ما با سه کشور اروپایی موافقیم که نباید احیای برجام مشروط به مختومه اعلام‌کردن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیرامون کشف ذرات اورانیوم در سه سایت هسته‌ای ایران باشد.

این سخنگو در پاسخ به این سوال صدای آمریکا در مورد اینکه آیا واشنگتن در اجلاس آتی شورای حکام آژانس، قصد دارد پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ملی سازمان ملل ارجاع دهد گفت: تحقیقات پادمان سیاسی نیستند – این تحقیات ابزارهای چانه زنی نیستند. زمانی که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام گزارش داد که مسائل باقی مانده با ایران به صورت روشن حل و فصل شده است، آن وقت ما انتظار داریم که این پرونده ایران از دستور کار شورای حکام خارج شود، نه قبل از آن.

https://irna.ir/xjKwym

**اعتراض صهیونیست‌ها به وزیر جنگ تل‌آویو برای آزادی اسیران خود

شماری از صهیونیست‌ها شنبه شب مقابل منزل بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی دست به تظاهرات زدند.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

 این افراد خواستار تلاش برای آزادی نظامیان اسیر صهیونستی  در غزه شدند.

مقامات رژیم صهیونیستی سال هاست که از طرف خانواده های این اسیران و افکار عمومی صهیونیست ها به خاطر تلاش نکردن برای آزادسازی این اسیران تحت فشار هستند و با این اعتراضات بار دیگر موضوع اسیران اسرائیلی در دست گروه های فلسطینی و بی توجهی مقامات رژیم صهیونیستی به سرنوشت آن ها در کانون رصد رسانه ها و افکار عمومی صهیونیست‌ها قرار گرفته است.

https://irna.ir/xjKwy۷

**زمین لرزه ۷.۶ ریشتری پاپوا گینه نو را لرزاند

منابع خبری بامداد روز یکشنبه از وقوع زمین لرزه قدرتمندی به بزرگی ۷.۶ در مقیاس امواج درونی زمین در جزیره پاپوا گینه نو واقع در اقیانوس آرام در آبهای جنوب استرالیا خبر دادند.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

مرکز لرزه نگاری آمریکا ضمن اعلام این خبر، هشدار احتمال وقوع سونامی نیز صادر کرده است.

تا کنون جزئیاتی درباره خسارات یا تلفات احتمالی ناشی از این زمین لرزه و یا وقوع سونامی اعلام نشده است.

https://irna.ir/xjKwyB

**هاآرتص: تشکیلات خودگردان فلسطین پیمانکار اسرائیل است/ تل آویو نتوانست آتش کرانه باختری را خاموش کند

روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" در گزارشی با اشاره به ناکامی تل آویو در مقابله با عملیات روز افزون مقاومت در کرانه باختری رود اردن نوشت که اسرائیل به تشکیلات خودگردان فلسطین به عنوان پیمانکار خود نگاه می کند و ناتوانی این تشکیلات از عوامل تشدید عملیات فلسطینی ها در کرانه باختری است.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی با عنوان "اسرائیل تلاش کرد آتش کرانه باختری را خاموش کند اما آن را برافروخت" نوشت:  هفت هفته و نیمی که تا موعد برگزاری انتخابات کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) باقی مانده است و کابینه "یائیر لاپید" امیدوار است که آتش های امنیتی را خاموش کند.

به نوشته این روزنامه، اولین بحران امنیتی پیش روی رژیم اسرائیل موج عملیات شهادت طلبانه مبارزان فلسطینی در ماه مارس تا می سال جاری بود که روند انحلال ائتلاف حاکم در رژیم صهیونیستی و اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام در این رژیم را سرعت بخشید.در ماه اوت نیز بحران دیگری اتفاق افتاد و آن هم نبرد سه روزه با مقاومت فلسطین در نوار غزه بود.

برپایه این گزارش، کابینه لاپید همچنین مجبور شده تا به فلسطینی ها امتیاز بدهد و در همین راستا امتیازاتی به اسیران فلسطینی داد تا از اعتصاب گروهی که در یک برهه حساس برای آن برنامه ریزی کردند؛ ممانعت شود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: اگر حزب الله لبنان تهدیدات خود را از سرنگیرد، جبهه اصلی که طی ماه های پیش رو بر ثبات (سرزمین های اشغالی) تاثیر می گذارد، جبهه کرانه باختری خواهد بود و وضعیت در این منطقه نگران کننده تر است. از زمان موج عملیات (شهادت طلبانه در داخل سرزمین اشغالی) در بهار گذشته، ارتش اسرائیل نیروهای خود در مناطق درگیری را به طور گسترده افزایش داد و پس از آن به همراه دستگاه امنیت داخلی "شاباک" و پلیس عملیات بازداشت ها را به راه انداخت و این عملیات بیشتر در منطقه جنین متمرکز بود زیرا بیشتر کسانی که عملیات (استشهادی) انجام می دادند، از آن منطقه بودند.

در این گزارش آمده است: بنابراین میدان درگیری ها به جنین منتقل شد و سپس به اردوگاه پناهندگان نزدیک به شهر و روستاها رسید و بعد از آن به منطقه نابلس گسترش یافت. رژیم صهیونیستی عملیات زیادی برای ورود به این مناطق انجام دادند اما با مقاومت مسلحانه ده ها و گاهی اوقات صدها جوان فلسطینی مواجه شد. علاوه بر این، ما اخیرا و در هفته گذشته شاهد عملیاتی در شمال غور اردن در شرق نابلس بودیم؛ یک گروه خانوادگی متشکل از پدر و پسر و پسر عمو به خودروی حامل نظامیان اسرائیلی حمله و شش نفر از آن ها را زخمی کردند.

به نوشته هاآرتص، "آویو کوخاوی" رئیس پیشین ستادکل نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی اخیرا گفت که ناتوانی تشکیلات خودگردان فلسطین از دلایل این درگیری ها است. او گفت که حکومت محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ناتوان شده و کنترل آن بر شمال کرانه باختری ضعیف شده است.

این روزنامه صهیونیستی نوشت: اسرائیل در تعامل با تشکیلات خود گردان فلسطین به عنوان یک پیمانکار امور امنیتی رفتار می کند و در این شرایط، گسترش عملیات در جنین و افزایش تنش ها با نزدیک شدن به اعیاد یهودی سناریوی احتمالی هستند.

https://irna.ir/xjKwBx

**تاکید دوباره صربستان بر همراهی نکردن با اروپا در تحریم روسیه

«الکساندر ووچیچ» رئیس جمهوری صربستان در سخنانی با بیان اینکه اعضای با نفوذ اتحادیه اروپا از صربستان می‌خواهند که میان روسیه و غرب یک طرف را انتخاب کند، بر ادامه سیاست همراهی نکردن با اروپا در تحریم های روسیه از سوی بلگراد تاکید کرد.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

رئیس جمهوری صربستان این اظهارات را پس از گفت‌وگو با نمایندگان اتحادیه اروپا،‌آلمان و فرانسه مطرح کرد.

ووچیچ ادامه داد: به گفته غربی‌ها، برای اینکه اروپا از این مخمصه رهایی پیدا کند، کشورها باید یک طرف این درگیری را انتخاب کنند. اما سوال من این است که کدام طرف پرده؛ طرفی که در آن اقتصاد رو به نابودی است و یا سمت پیروز.

 رئیس جمهوری صربستان چندی پیش در سخنانی با تاکید بر اینکه  با توجه به بحران انرژی ناشی از تحریم گاز روسیه، اروپا با احتمال قطعی برق مواجه است، پیش‌بینی کرده بود که بهای گاز می‌تواند تا ۶هزار دلار به ازای هر هزار مترمکعب افزایش یابد.

ووچیچ خاطر نشان کرد که واردات به موقع گاز از روسیه، صربستان را از بروز فاجعه و احتمال قطعی برق نجات داد.

صربستان با وجود عضویت در اتحادیه اروپا از تحریم نفت‌وگاز روسیه خودداری کرده است. رئیس جمهوری این کشور پیشتر نیز در واکنش به فشارهای اتحادیه اروپا برای تجدیدنظر این کشور در قبال روسیه گفته بود که بلگراد قصد ندارد مسیر سیاست خود را در مورد روسیه تغییر دهد.

اتحادیه اروپا از زمان آغاز درگیری‌ها در اوکراین تاکنون، ۶ بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرده است که بر مبنای آخرین مورد آن صادرات نفت مسکو به کشورهای عضو تا پایان سال ۲۰۲۲ (دی ماه) به‌طور کامل متوقف می‌شود. این تحریم‌ها تا کنون با افزایش بهای سوخت به افزایش تورم در این کشورها منجر شده است. همچنان که اروپا را به شدت در مورد تامین انرژی در فصل سرد پیش رو نگران کرده است.

https://irna.ir/xjKwBj

**ثبت ۱۵ مورد ابتلا به وبا در حلب/جان باختن سه نفر در شمال سوریه

منابع سوری امروز یکشنبه از ثبت ۱۵ مورد ابتلا به وبا در استان حلب و جان باختن سه نفر دیگر در مناطق شمال و شمال شرق این کشور خبر دادند.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

وزارت بهداشت سوریه اعلام کرد: ۱۵ مورد ابتلا به وبا در استان حلب ثبت شده است.

در این بیانیه آمده است: برخی از بیمارستان‌های حلب افزایش تعداد مراجعات افراد با اختلالات گوارشی را گزارش دادند که پس از انجام آزمایشات و بررسی نتیجه نمونه‌ها و آنالیز آنها، ۱۵ مورد تست وبای این بیماران مثبت اعلام شد.

وزارت بهداشت سوریه در بیانیه خود از فراهم بودن امکانات درمانی و افزایش آمادگی بیمارستان ها برای مقابله با پیش بینی افزایش تعداد موارد ابتلا خبر داده است.

در همین حال، شبه نظامیان مسلح موسوم به "نیروهای سوریه دموکراتیک" (قسد) نیز که شمال و شمال شرقی سوریه را در تصرف خود دارند،  از مرگ سه نفر بر اثر بیماری وبا در این مناطق خبر دادند.

https://irna.ir/xjKwCJ

**استاد دانشگاه آمریکا: بازگشت به برجام از منظر سیاست داخلی برای بایدن بسیار دشوار است

استاد روابط بین الملل دانشگاه جان هاپکینز درباره دلایل تاخیر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در بازگشت احتمالی به توافق با ایران با بیان اینکه حزب جمهوری خواه و بسیاری در حزب دموکرات طرفدار رفع تحریم ها نیستند، گفت: از منظر سیاست داخلی بازگشت به توافق هسته ای برای بایدن بسیار دشوار است.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

 "دانیل سیرور" استاد دانشگاه جان هاپکینز آمریکا روز یکشنبه  در گفتگوی اختصاصی با ایرنا تصریح کرد: اسرائیلی ها موضع خود علیه برجام را حفظ کرده اند. اما من این احساس را ندارم که آنها به اندازه آن زمان مصمم باشند. منظورم این است که آنها تجربه تحریم های شدید ترامپ را دارند که علیه ایران کارساز نبود. بنابراین می‌دانید، این امر قطعاً باعث بازنگری در سیاست در  بین برخی از اسرائیلی ها شده است.

 دانیل سیرور (Daniel Serwer)  مدیر برنامه های مدیریت تعارض و سیاست خارجی آمریکا در دانشکده مطالعات بین المللی پیشرفته دانشگاه جان هاپکینز در واشنگتن و مشاور پیشین وزارت خارجه آمریکا است که مشروح مصاحبه با او به شرح زیر است:

ایرنا: در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری، بایدن از بازگشت سریع به برجام و دیگر پیمان های بین المللی که ترامپ از آن خارج شده بود، صحبت می کرد. پس از انتخابات، بایدن به برخی از این پیمانها به مانند پیمان تغییرات اقلیمی پاریس بازگشت. اما درخصوص برجام دست به اتلاف وقت زد و سیاست فشار حداکثری ترامپ را ادامه داد. به نظر شما چرا دولت بایدن هنوز به توافق هسته ای باز نگشته است؟

استاد روابط بین الملل در دانشگاه جان هاپکینز: تفاوت عمده ای بین پیمان تغییرات اقلیمی و توافق هسته ای ایران وجود دارد. در اولی اصلا بحث بده و بستان مطرح نبود. اما برجام یک معامله است

که مستلزم لغو تحریم هاست که در داخل ایالات متحده بحث برانگیز است. یعنی جریان های سیاسی مهمی در آمریکا وجود دارند که نمی‌خواهد تحریم‌های ایران لغو شود، هرچند که این تحریم‌ها در

سال های گذشته موثر هم نبوده است. اما واقعیت این است که حزب جمهوری خواه و بسیاری در حزب دموکرات طرفدار رفع تحریم ها نیستند. حمایت سیاسی از تحریم ها در ایالات متحده قوی است.

بنابراین، از منظر سیاست داخلی، بازگشت به توافق هسته‌ای بسیار سخت‌ است.

ایرنا: به نظر شما از منظر بین المللی، متحدان خارجی آمریکا چه تاثیری بر رویکرد بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران داشته اند؟

استاد دانشگاه جان هاپکینز: ایالات متحده دوستان و شرکایی دارد که با بازگشت به توافق مخالف هستند، به ویژه اسرائیل. همچنین، به دلایلی که من درک نمی کنم، امارات و عربستان سعودی نیز با احیای برجام مخالفت کرده‌اند، که این موضع آنها به نظر من اصلا منطقی نیست. به این دلیل که آنها سعی در بهبود روابط با ایران دارند. اگر برجام احیا نشده و جنگ روی دهد، برای عربستان سعودی و امارات ویرانگر خواهد بود. بنابراین منطقی است  که عربستان سعودی و امارات با بازگشت به توافق همراه باشند.

ایرنا: آیا این مخالفت به دلیل پیمان سازش آنها با تل آویو است؟

استاد دانشگاه جان هاپکینز:  فکر نمی‌کنم این موضوع چندان در مخالفت آنها با برجام تعیین کننده باشد. آنها می‌خواهند در برجام کارهای بیشتری برای مهار نفوذ ایرانی‌ها در منطقه انجام شود. این چیزی بود که از همان آغاز، آنها را در مورد توافق ناراحت کرد و فکر می کنم آنها هنوز در مورد آن نگران هستند.

ایرنا: اسرائیلی ها تلاش می کنند مانع احیای برجام شوند. آیا شاهد تنش های مشابهی میان واشنگتن و تل آویو همانند سال ۲۰۱۵ هستیم؟

استاد دانشگاه جان هاپکینز:  فکر نمی‌کنم که اوضاع بین اسرائیل و ایالات متحده به اندازه زمان مذاکرات هسته‌ای در دوران اوباما متشنج باشد. وضع متفاوت است. اسرائیلی ها موضع خود علیه برجام را حفظ کرده اند. اما من این احساس را ندارم که آنها به اندازه آن زمان مصمم باشند. منظورم این است که آنها تجربه تحریم های شدید ترامپ را دارند که علیه ایران کارساز نبود. بنابراین می‌دانید، این امر قطعاً باعث بازنگری در سیاست در  بین برخی از اسرائیلی ها شده است. البته سیاست حکومتی آنها عوض نشده است. در عین  حال حکومت آنها ضعیف است. از سوی دیگر، اکنون اعتماد آنها به بایدن قوی تر از اعتمادی هست که به اوباما داشتند. برای همین فکر نمی کنم مانند سابق، اسرائیلی ها در ضدیت با برجام قاطع باشند.

ایرنا: بحران انرژی در اروپا چگونه بر رویکرد  بایدن برای احیای برجام تأثیر می گذارد؟

استاد دانشگاه جان هاپکینز: فکر نمی کنم خیلی تاثیر داشته باشد. بایدن به طور کلی دوست دارد نفت بیشتری در بازار ببیند، اما این عامل مهمی در نظر وی در خصوص توافق با ایران نیست.

 ایرنا: بازگشت آمریکا به برجام چه تأثیری بر سیاست داخلی آمریکا دارد؟ و اگر بایدن نتواند توافق را احیا کند، عواقب داخلی آن چه خواهد بود؟

استاد دانشگاه جان هاپکینز: در صورت بازگشت به برجام، طوفانی از انتقادات از سوی جمهوری‌خواهان و برخی از دموکرات‌های طرفدار اسرائیل علیه بایدن به راه خواهد افتاد. اگر بایدن تحریم ها را ادامه دهد، عدم احیای توافق تاثیر زیادی در وضع  داخل نخواهد داشت.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز ۱۷ مرداد ماه با بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات در پی آن صورت گرفت که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال‌تایمز ادعا کرد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

جمهوری اسلامی ایران ۲۵ مرداد (۱۶ آگوست) نظرات و درخواست‌های خود را درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین ارسال کرد و آمریکا پس از بیش از یک هفته از آن در دوم شهریور ماه (۲۴ آگوست) نظر خود را در این باره به اتحادیه اروپا ارائه کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ۱۰ شهریور ماه (اول سپتامبر) از ارسال نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی رفع تحریم‌ها به هماهنگ کننده خبر داد و گفت: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران، پس از ارزیابی در سطوح مختلف، تدوین و به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد. متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.

آمریکا از آن زمان همچنان در حال بررسی پاسخ ایران است اما می گوید اکنون احتمال دستیابی به توافق به اندازه گذشته نیست.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا ۱۸ شهریور ماه در بروکسل ادعا کرد ایران  برخی خواسته‌های غیر برجامی اش را کنار گذاشت اما پاسخ اخیرش ما را به عقب برگرداند.

این مقام ارشد دولت بایدن ادامه داد: فقط توافقی را منعقد می کنیم که موجب پیشبرد امنیت ملی ما شود.

رسیدن به خط پایان و توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی غرب بویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق سال ۹۴ /۲۰۱۵ میلادی است.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد  لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و هیچ موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه تهران در آینده باقی بماند.

در واقع، ایران  به دنبال توافقی است که در آن منفعت اقتصادی مردم تامین، تجارت خارجی ایران رفع و محدودیت‌های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود.

https://irna.ir/xjKwBL

**اوکراین خواستار انتقال تسلیحات بیشتر از سوی غرب شد

دیمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین با ادعای اینکه کی‌یف قابلیت شکست ارتش روسیه را دارد، گفت که اوکراین نیازمند جنگ‌افزارهای بیشتری است.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

کولبا در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با آنالنا بائربوک همتای آلمانی خود اعلام کرد که برخی از متحدان در ابتدا به علت خطر دشمنی با روسیه، برای ارسال جنگ افزار مُردد بودند.

وزیر خارجه اوکراین در این کنفرانس خبری از کی‌یف، افزود: دیگر چنین مسائلی را نمی‌شنویم. نشان دادیم که قابلیت شکست ارتش روسیه را داریم. این کار را با جنگ افزارهایی که به ما داده شده، انجام می‌دهیم.

درحالیکه به گفته برخی از مقامات اوکراینی از جمله ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری این کشور بسیاری از مناطق شرقی در تصرف روسیه است، کولبا بیان کرد: هر چه جنگ افزارهای بیشتری دریافت کنیم، سریع‌تر پیروز خواهیم شد و سریع‌تر این جنگ به پایان خواهد رسید.  

اگرچه آلمان سامانه‌های هویتزر به اوکراین فرستاده است، اما کی‌یف خواستار تانک‌های جنگی «لئوپارد»، خودروهای جنگی پیاده نظام «ماردر» و تانک‌های ضد هوایی «گپارد» است.

وزیر خارجه اوکراین که در گذشته به علت سرعت کند ارسال تسلیحات از سوی آلمان از این کشور انتقاد کرده، معتقد است که کی‌یف هزینه مناظرات داخلی در برلین را می‌دهد.

بائربوک وزیر خارجه آلمان نیز در این کنفرانس خبری مشترک وعده کمک نظامی بیشتر را داد و ارسال تانک‌های جنگی مدل غربی را رد نکرد. وی گفت: می‌دانم زمان یک عنصر اساسی است. هفته‌ها و ماه‌های آینده مهم خواهد بود.

در روزهای گذشته «کریستین لامبرشت» وزیر دفاع آلمان در اظهاراتی با بیان اینکه برلین تاکنون تعداد باورنکردنی اسلحه و تجهیزات نظامی از انبار ارتش این کشور (بوندس ور) به اوکراین ارسال کرده است گفته بود: اما باید به این مساله اشاره کرد که به سقف مقدار سلاح قابل ارسال رسیده‌ایم.

https://irna.ir/xjKwCx

**عملیات نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به طور کامل متوقف شد

شرکت انرژواتم مسئول کنترل نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در جریان تشدید درگیری‌ها بین روسیه و اوکراین اعلام کرد که عملیات این نیروگاه کاملا متوقف شده است.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

این شرکت دولتی امروز یکشنبه در بیانیه‌ای اطلاع داد که واحد ششم نیروگاه را از شبکه برق قطع کرده است.

اوکراین روز چهارشنبه از ساکنین مناطق اطراف این نیروگاه که تحت کنترل روسیه است، خواست تا برای امنیت جان خود این مناطق را تخلیه کنند.

کی‌یف و مسکو یکدیگر را به تیرباران بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در اوکراین متهم می‌کنند که در این میان نگرانی از وقوع یک حادثه هسته‌ای افزایش یافته است. ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین خواستار غیر نظامی شدن مناطق اطراف نیروگاه شد. 

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به تازگی به همراه یک تیم از آژانس از این نیروگاه بازدید کرد، هفته گذشته در نشست شورای امنیت وضعیت کنونی نیروگاه زاپوریژیا را غیرقابل دفاع توصیف کرد.

وی تصریح کرد: بهترین اقدام برای تضمین ایمنی و امنیت تاسیسات هسته‌ای در اوکراین پایان دادن به درگیری مسلحانه است.

گروسی اعلام کرد تا زمانیکه درگیری‌ها متوقف نشود برای جلوگیری از یک فاجعه هسته ای، باید فوری یک منطقه حفاظت شده ایجاد شود.

https://irna.ir/xjKwG۴

**تخلیه صدها نفر در غرب اندونزی پس از وقوع زلزله ۶.۱ ریشتری

آژانس کاهش بلایای ملی اندونزی (BNPB) امروز (یکشنبه) از تخلیه صدها نفر به مکان‌های مرتفع‌تر پس از وقوع زلزله ۶.۱ ریشتری در غرب این کشور خبر داد.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

مقام‌های اندونزی در پی وقوع زلزله ۶.۱ ریشتری روز گذشته در جزایر «منتاوائی» واقع در سوماترای غربی که در عمق ۲۷ کیلومتری که منجر به ایجاد خساراتی شد و پس از پیش لزره ای با بزرگی ۵.۳ ریشتر اتفاق افتاد و بدون خطر سونامی اعلام شد، تاکنون ۲۰۰ نفر در این منطقه به مکان‌های مرتفع‌تر منتقل شدند.  

برپایه گزارش  آژانس کاهش بلایای ملی اندونزی (BNPB) یک نفر با برخورد چوب بر سرش مجروح شده است و یک مدرسه و مرکز بهداشتی در میان مکان‌هایی بودند که آسیب مختصری به آنها وارد شده است.  

شاهدان محلی در مصاحبه با خبرنگاران زلزله روز گذشته را قوی و شوک‌آور توصیف کردند و گفتند برخی ساکنان همچنان در اقامتگاه های تخلیه به سر می‌برند در حالی که برخی به خانه‌هایشان بازگشتند.  

به علاوه منابع خبری بامداد امروز نیز از وقوع زمین لرزه قدرتمندی به بزرگی ۷.۶ در مقیاس امواج درونی زمین در جزیره پاپوا گینه نو واقع در اقیانوس آرام در آبهای جنوب استرالیا و در شرق مجمع الجزایر اندونزی خبر دادند.

زلزله ای به بزرگی ۷.۶ ریشتر منطقه پایوآ گینه نو واقع در شرق گینه نو را لرزاند و آسیب ها و خساراتی را در منطقه ایجاد کرد.  

مرکز لرزه نگاری آمریکا ضمن اعلام این خبر، هشدار احتمال وقوع سونامی نیز صادر کرده است.

تا کنون جزئیاتی درباره خسارات یا تلفات احتمالی ناشی از این زمین لرزه و یا وقوع سونامی اعلام نشده است.

اندونزی در منطقه " حلقه آتش اقیانوس آرام " و بر روی صفحات تکتونیکی واقع شده است که منجر به رانش قاره‌ای و فعالیت‌های زمین لرزه‌ای متناوب می‌شود.

https://irna.ir/xjKwFD

**مصدومیت پنج ایرانی در حادثه قطار در کرواسی/ هیاتی از سفارت ایران عازم محل سانحه شد

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی اعلام کرد: در برخورد دو قطار مسافری و باری در این کشور پنج هموطن ایرانی مصدوم شدند که از این میان یک بانوی ایرانی در بیمارستان بستری است.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی در اطلاعیه ای اعلام کرد: در پی برخورد دو قطار مسافربری و باری در کرواسی، دست کم سه نفر کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شدند که بنا بر اطلاعات دریافتی از منابع محلی تا کنون، پنج نفر از مصدومان این حادثه، از هموطنان ایرانی بوده اند.

همچنین پلیس کرواسی اعلام کرد که این سانحه جمعه شب در نزدیکی شهر نووسکا در مرز کرواسی با صربستان رخ داده است. آندری پلنکوویچ نخست وزیر کرواسی با حضور در محل حادثه گفت: تاکنون هویت سه کشته شده مشخص شده و مجروحان حادثه در بیمارستان بستری شده‌اند که جراحت برخی از آنها جدی است.

این در حالی است که مقامات کرواسی اعلام کردند که هر دو قطار پس از برخورد از ریل خارج شدند؛ علت وقوع این حادثه ریلی در دست بررسی است.

هیاتی از سفارت ایران در زاگرب برای بررسی موضوع و پیگیری هرگونه کمک به هموطنان مصدوم به شهر نووسکا اعزام شده اند.

https://irna.ir/xjKwJW

**پاسکاری عباس و لاپید در زمین کرانه باختری

در پی افزایش موج مقاومت در کرانه باختری، رژیم صهیونیستی تشکیلات خودگردان فلسطین را باعث "کوتاهی" در برخورد با مبارزان فلسطینی در این منطقه دانسته اما در مقابل، این تشکیلات توپ را به زمین تل آویو و سران این رژیم انداخته و آنها را مقصر این وضعیت می داند.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

روزنامه لبنانی الاخبار امروز یکشنبه نوشت: در سایه اجماع سران امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی مبنی بر خطرناک بودن وضعیت امنیتی و افزایش نشانه‌های وقوع یک قیام گسترده و شکست و ناکامی"شیوه های سنتی" در مقابله با نیروهای مقاومت در کرانه باختری، رژیم صهیونیستی به سرزنش تشکیلات خودگردان فلسطین ادامه داده و ضعف و کوتاهی تشکیلات خودگردان فلسطین را عامل این وضعیت می داند.

کانال صهیونیستی "کان" به نقل از یک مقام سیاسی رژیم اسرائیل پس از نشستی که در این باره به ریاست "یائیر لاپید" نخست وزیر موقت این رژیم برگزار شد، گفت: تشکیلات امنیتی فلسطین باید فعالیت خود را در شهرهای کرانه باختری افزایش دهند و تشکیلات خودگردان باید برای جلوگیری از تشدید بیشتر اوضاع در این زمینه مسئولیت‌پذیری بیشتری نشان دهد.

اما یک مسئول تشکیلات خودگردان فلسطین توپ را به زمین رژیم اسرائیل انداخت و سایت صهیونیستی "والا" به نقل از "حسین الشیخ" وزیر امور مدنی دولت تشکیلات خودگردان فلسطین که کانال ارتباطی این تشکیلات با تل آویو به شمار می آید، نوشت: عاملی که تشکیلات خودگردان را تضعیف کرده، یورشهای روزانه اسرائیل به مناطق فلسطینی نشین است. نمی شود اسرائیل هر شب به خانه های فلسطینیان هجوم ببرد و سپس در روز بعد، از تشکیلات خودگردان فلسطین بخواهد مبارزان فلسیطینی را بازداشت کند!

الشیخ فاش کرد: رام‌الله به تل‌آویو پیشنهاد داد که برای آرام کردن اوضاع کرانه باختری، در یک دوره آزمایشی ۴ ماهه از یورشها (به مناطق کرانه باختری) ‌را متوقف کند، اما تل آویو این پیشنهاد را رد کرد.

وی با اشاره به همکاری امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل با محاصره اقتصادی و در تنگنا قراردادن تشکیلات خودگردان، این تشکیلات را ناکارآمد می کند. ما در ماه‌های گذشته به اسرائیل هشدار داده ایم که ادامه این سیاست منجر به وخامت اوضاع می‌شود ولی طرف مقابل اهمیتی به این هشدار نداد.

افزایش مبارزه مسلحانه گروههای مقاومت فلسطین بویژه در دو شهر نابلس و جنین که اسطوره مقاومت در کرانه باختری به شمار می روند، بیش از پیش سران رژیم صهیونیستی را نگران کرده است، چرا که آنها پیش از این فقط نگران مقاومت غزه در جنوب بودند ولی این روزها مقاومت کرانه باختری به چالشی بزرگی برای سران رژیم صهیونیستی تبدیل شده که با بی ثباتی سیاسی در درون سرزمین های اشغالی روبه روست.

https://irna.ir/xjKwFV

**لاپید: اسرائیل بدنبال جلوگیری از توافقی در چارچوب مذاکرات وین است

نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی با تکرار دوباره مواضع این رژیم علیه دستیابی به یک توافق احتمالی هسته ای با ایران درچارچوب مذاکرات وین برای رفع تحریم ها گفت که تل آویو بدنبال جلوگیری از وقوع چنین امری است.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

یائیر لاپید نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی امروز گفت که این رژیم کمپینی سیاسی برای ممانعت از احیای توافق هسته ای و جلوگیری از رفع تحریم ها را مدیریت می کند و کار هنوز پایان نیافته است.

او افزود: "اسرائیل اطلاعات جدیدی را درباره فعالیت ایران در سایت های هسته ای به اروپایی ها داده است".

مقامات رژیم صهیونیستی بیش از این نیز بارها تلاش کرده اند تا به هر نحوی شده از جمله طرح اتهامات واهی و ساختگی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، بر مذاکرات وین و توافق احیای برجام تاثیر منفی بگذارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در واکنش به بیانیه اخیر ترویکای اروپایی، با اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی به عنوان یک عضو مسئولیت‌پذیر معاهده منع اشاعه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر لزوم اجتناب از سیاسی‌کاری و طرح اتهامات بی‌پایه علیه کشورمان تأکید کرد و یادآور شد که پیشرفت مذاکرات در بسیاری از مقاطع از جمله مقطع اخیر، نتیجه ابتکارات و ایده‌های جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی به طرف‌های اروپایی درباره تأثیرپذیری از فضاسازی‌ طرف‌های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بوده و اکنون نیز با همه توان به دنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند، هشدار داد.   کنعانی در این ارتباط افزود: باعث تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده، گام در مسیر رژیم صهیونیستی مبنی بر شکست مذاکرات گذاشته اند و بدیهی است در صورت تداوم چنین رویکردی، باید مسؤلیت نتایج آن را نیز بپذیرند.

وی با یادآوری انفعال طرف‌های اروپایی در ماههای اخیر و همچنین اقدام نابجا و سیاسی این کشورها در پایه‌گذاری قطعنامه در شورای حکام آژانس، گفت: به سه کشور اروپایی توصیه می‌شود به جای ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک، برای ارائه راه‌حل جهت پایان دادن به اختلاف نظرهای معدود باقی‌مانده نقش فعال‌تری ایفا کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ایران همچنان برای نهایی کردن توافق، اراده و آمادگی داشته و بر این اعتقاد است که در صورت وجود اراده لازم و پرهیز از اثرپذیری از فشارهای خارجی، امکان دستیابی سریع به توافق وجود دارد.

https://irna.ir/xjKwPr

**دبیرکل سازمان همکاری شانگهای: یادداشت تعهدات ایران برای عضویت رسمی امضا می‌شود

دبیرکل سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد که سران کشورهای عضو در اجلاس هفته جاری در سمرقند یادداشت تعهدات طرف ایرانی در رابطه با پیوستن به این سازمان را امضا خواهند کرد.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

ژانگ مینگ دبیر کل سازمان همکاری شانگهای در مصاحبه با تاس تصریح کرد: سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در اجلاس آتی در سمرقند یادداشت تعهدات طرف ایرانی در رابطه با پیوستن به این سازمان را امضا خواهند کرد و پس از آن ایران به تعهدات مربوطه عمل کرده و روند دستیابی کامل به این سازمان را تکمیل خواهد کرد.  

وی یادآور شد: تصمیم برای ورود ایران به این سازمان در اجلاس سال ۲۰۲۱ در شهر دوشنبه اتخاذ و پس از آن مراحل لازم آغاز شد.

 شیرزاد اسداُف سخنگوی رئیس جمهوری ازبکستان، در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که سران ۱۵ کشور در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای (SCO)  ۱۵ تا ۱۶ سپتامبر (۲۴ و ۲۵ شهریور) در سمرقند شرکت خواهند کرد. در همین گزارش حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در این نشست تایید شده است.

سمرقند پنجشنبه و جمعه این هفته میزبان نشست شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای خواهد بود. این رویداد اولین نشست رو در روی رهبران سازمان همکاری شانگهای از سال ۲۰۱۹میلادی و پایان ریاست ازبکستان در این سازمان خواهد بود.

در نشست سپتامبر سال ۱۴۰۰ سران سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه تصمیم گرفتند روند پذیرش ایران به عضویت کامل سازمان را آغاز کنند.

در جریان نشست سالانه شورای سران کشورهای عضو شانگهای که روزهای ۲۵ و ۲۶ شهریورماه سال گذشته در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، آیت‌الله «سیدابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در صدر هیاتی دیپلماتیک و به همراه برخی مسئولان کشور در آن شرکت کرد.

صدیر جباراُف رئیس جمهوری قرقیزستان ماه جاری پیش نویس تفاهم نامه تعهدات ایران به منظور دستیابی به وضعیت عضویت در سازمان همکاری شانگهای را امضا کرد.

در پیش نویس این سند آمده است که ایران متعهد می شود به همه معاهدات و اسناد بین المللی که در چارچوب سازمان همکاری شانگهای مصوب شده، پایبند باشد.

ایران همچنین متعهد می شود از تاریخ دریافت اطلاعیه دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای، حداکثر تا ۱ دسامبر ۲۰۲۲ به منشور، کنوانسیون مبارزه با تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایی شانگهای مورخ ۱۵ ژوئن ۲۰۰۱ و پروتکل های آن ملحق شود.

پذیرش عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای یکی از مهمترین اتفاقات در عرصه روابط خارجی ایران محسوب می‌شود. ایران سال‌ها عضو ناظر این سازمان منطقه‌ای بود و با پذیرش عضویت دائم ایران از سوی اعضای آن سیاست خارجی از ظرفیت‌ها و امکانات جدیدی بهره مند می‌شود.

سازمان همکاری شانگهای (SCO) در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۱ در شانگهای (PRC) توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

هشت کشور هند، جمهوری قزاقستان، جمهوری خلق چین، قرقیزستان، پاکستان، فدراسیون روسیه، تاجیکستان و ازبکستان عضو سازمان همکاری شانگهای هستند.

چهار کشور افغانستان، بلاروس، جمهوری اسلامی ایران و مغولستان در سازمان همکاری شانگهای دارای وضعیت ناظر و شش کشور شامل جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان، پادشاهی کامبوج، جمهوری دموکراتیک فدرال نپال، جمهوری ترکیه و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا شرکای گفت و گوی سازمان همکاری شانگهای هستند.

https://irna.ir/xjKwMQ

**ادعای پیشروی اوکراینی‌ها در خارکیف/ روسیه:اهداف ارتش اوکراین هدف حمله قرار گرفتند

فرمانده ارتش اوکراین امروز یکشنبه مدعی شد که نیروهای اوکراینی پیشروی هایی به سمت شمال در منطقه خارکیف و در جنوب و شرق این کشور داشته اند.در این میان وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد، نیروهای روس علیه مواضع ارتش اوکراین در منطقه خارکیف حملات دقیقی را ترتیب داده‌اند.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین پیش از این مدعی شد که عقب‌نشینی روسیه از شهر «ایزیوم» در استان خارکیف  دستاوردی برای این کشور در جنگ شش ماهه بوده است و اگر کی یف بتواند سلاح‌های قوی‌تری به دست آورد، زمستان امسال می‌تواند با سرعت بیشتری دستاورد هایی در بازپس گیری اراضی این کشور داشته باشد.

در همین حال «والری زالوژنی» (Valeriy Zaluzhnyi)  فرمانده ارشد ارتش اوکراین در صفحه خود در تلگرام نوشت: در خارکیف، ما نه تنها به سمت جنوب و شرق، بلکه به سمت شمال این منطقه  پیشروی کرده‌ایم. ۵۰ کیلومتر تا مرز با روسیه باقی مانده است.

این ژنرال اوکراینی مدعی شد، نیروهای مسلح کشورش از ابتدای ماه جاری تاکنون بیش از  ۳ هزار کیلومتر از اراضی تحت تصرف را به کنترل خود در آورده‌اند.

 مقامات اوکراینی تایید نکردند که شهر ایزیوم را بازپس گرفته‌اند، اما «آندری یرماک» رئیس ستاد ارتش زلنسکی، عکسی از سربازان را در حومه این شهر منتشر کرد و یک ایموجی از «انگور» را توییت کرد. نام این شهر، به معنای «کشمش» است.

وزارت دفاع روسیه: حمله روس‌ها به نیروهای اوکراینی در منطقه خارکیف در این میان وزارت دفاع روسیه به رغم ادعای اوکراین درباره پیشروی های روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای روسیه علیه مواضع ارتش اوکراین در منطقه خارکیف حملات دقیقی را ترتیب داده‌اند.

این وزارتخانه در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که حملات توسط نیروهای هوابرد، موشک ها و توپخانه انجام می‌شود.

فایننشال تایمز نیز در گزارشی نوشت: وزارت دفاع روسیه روز شنبه در بیانیه‌ای نادر گفت: عقب‌نشینی از شهر«بالاکلیا» و ایزیوم در خارکیف شکست درمقابل نیروهای اوکراینی نیست بلکه ارتش تمرکز خود بر خط مقدم دیگری را افزایش داده است.

روز جمعه نیز  یک مقام منصوب روسیه در منطقه خارکیف اوکراین، تائید کرده بود که نیروهای اوکراین با شکستن خطوط دفاعی نیروهای روسیه در این منطقه، پیروزی چشمگیری بدست آورده اند.

«ویتالی گانچف» به شبکه تلویزیون دولتی روسیه گفت، حقیقت مسلم این است که شکست خطوهای دفاعی ما، پیروزی قابل توجهی برای نیروهای مسلح اوکراین به شمار می رود.

بخش هایی از منطقه خارکیف در شرق اوکراین اندک زمانی پس از حمله نیروهای روسیه در ۲۴ فوریه (پنج اسفند ماه)، به تصرف نیروهای این کشور درآمد. امامقامات اوکراینی مدعی بوده اند که ارتش روسیه نتوانسته خارکیف را که دومین شهر مهم این کشور به شمار می رود، به طور کامل  تصرف کند.

https://irna.ir/xjKwRd

**لاوروف: روسیه مخالف مذاکره با اوکراین نیست

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه گفت که مسکو با مذاکره با اوکراین مخالفتی ندارد اما تاخیر در این امر توسط کی‌یف، روند دستیابی به توافق را پیچیده و دشوار می‌کند.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

لاوروف به شبکه تلویزیونی "روسیا_ یک" به نقل از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری کشورش در نشست با دومای دولتی (پارلمان) و سران جناح های آن، در باره موضع مسکو نسبت به اوکراین گفت: کسانی که از مذاکره سرباز می زنند، باید درک کنند که هر اندازه بیشتر این روند را به تاخیر اندازند، مذاکره برای خودشان دشوارتر خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه پیشتر اعلام کرده بود که نفوذ آمریکا بر روی دولت اوکراین به جایی رسیده که واشنگتن به تدریج تبدیل به یک طرف جنگ در اوکراین می‌شود و در این شرایط، گفتگو با واشنگتن درباره مساله اوکراین مشکل ساز خواهد بود.

«الکساندر دارچیف» مدیر بخش آمریکای شمالی وزارت خارجه روسیه نیز به خبرگزاری تاس گفت که به غیر از کمک مالی و نظامی عمده و همچنین حمایت معنوی از دولت ولودیمیر زلسنکی رییس جمهوری اوکراین، آمریکایی‌ها به تدریج تبدیل به یک طرف مستقیم در جنگ می‌شوند. مشخص شد که بمباران‌های مرگبار جمعیت غیرنظامی در جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک و اراضی آزاد شده اوکراین دست کم با تایید مراکز تصمیم گیری آمریکا صورت می‌گیرد.

دارچیف بهترین راه حل برای آمریکا را وادار کردن زلسنکی به بازگشت به مذاکرات با روسیه عنوان کرد. مقام ارشد وزارت خارجه روسیه بیان کرد که برای جلوگیری از شکست تحقیرانه همانند مورد افغانستان، بهترین راه حل برای واشنگتن مجبور کردن زلسنکی به بازگشت به میز مذاکره است.  

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اخیرا در گفتگوی تلفنی با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود گفته بود که ادامه سیاست تقویت ارتش اوکراین و تشکیلات نئونازی با جنگ‌افزارهای ناتو و آمریکا فقط درد و رنج دولت کی‌یف را طولانی‌تر می‌کند.  

https://irna.ir/xjKwSS

**حزب الله: ایران دوست واقعی ملت لبنان است/ نبرد امروز لبنان نبرد بازپس گیری ثروتهایش است

رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران دوست واقعی ملت لبنان است و تاکنون پیشنهادهای مختلفی را برای کمک به ملت لبنان ارائه کرده است.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

سید هاشم صفی الدین  رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان امروز یکشنبه در سخنانی افزود: جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهایی را برای کمک به حل مشکلات لبنان در زمینه های مختلف و بویژه صنعت برق داده است.

وی اضافه کرد: ایران کشور توانمندی در زمینه صنعتی و تولید برق و دیگر زمینه ها است و این یک دوستی واقعی است که درهای خود را برای کمک به ملت لبنان گشوده است.

سید هاشم صفی الدین گفت: سوریه نیز درهایش را به روی لبنان بازکرده است ولی عده ای نمی خواهند این درباز شود.

وی در اشاره به برخی طرفها در لبنان تصریح کرد: عقلی که با منطق ما مقابله می کند، عقل بیمار و عقیمی است و نمی خواهد این کشور ساخته شود. ما پیش تر آن ها را آزموده ایم، آنها کشور نمی سازند و اصلا نمی دانند کشور چگونه ساخته می شود.

رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان افزود: آن ها هیچ تاریخی ندارند، تاریخ و سابقه آن ها پر است از ویرانی و جنگ افروزی و همکاری با دشمن و توطئه و فتنه افکنی. به همین خاطر از آن ها انتظار چیزی نداریم و همانطور که در زمان مقابله با دشمن از آن ها انتظار کمک نداشتیم برای ساختن کشور و عبور از بحران نیز منتظر کمک آن ها نیستیم.

سید هاشم صفی الدین اضافه کرد: اولویت امروز لبنان یک برنامه نجات واقعی است و نه وقتکشی و مشاجرات بی نتیجه که سودی برای کسی ندارد.

وی گفت: برخی ها در لبنان باید بدانند که مشغول ساختن مردم با پرونده های سیاسی اولویت نیست و کشور را به جایی نمی رساند و همه باید برای یافتن راه حل های واقعی تلاش کنند.

سید هاشم صفی الدین اضافه کرد: جنگ واقعی که لبنان امروز باید در پیش بگیرد، جنگ بازپس گیری ثروت ها و منابع و یافتن راه حل خروج از بحران ها است.

https://irna.ir/xjKwRP

**دیدار رسمی مقامات ارشد چین و روسیه

« لی ژانشو » رئیس کمیته کنگره ملی چین به دعوت « ویاچنسلاو ولودین » رئیس مجلس دومای روسیه برای دیدار با مقامات رسمی روسیه به این کشور سفر کرد.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

لی ژانشو طی این سفر با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در شهر « ولادی وستوک » دیدار کرد و با « ویاچنسلاو ولودین » رئیس مجلس دومای روسیه و « ولنتینا ماتوینکو » سخنگوی شورای فدراسیون روسیه در مسکو ملاقات کرد. به علاوه وی همچنین در جلسه ای با رهبران ۵ بخش دولتی دوما نیز شرکت کرد. 

برپایه این گزارش طی دیدار با رئیس جمهوری روسیه، لی ژانشو پیام احترام از جانب « شی جین پینگ » رئیس جمهوری چین را به او ابلاغ کرد. وی در سخنانش خاطرنشان کرد تحت راهنمایی استراتژیک و تلاش های شخصی روسای جمهوری چین و روسیه، شراکت استراتژیک همه‌جانبه و هماهنگی برای دوران جدید را حفظ می‌کند. 

این مقام ارشد سیاسی چینی افزود: اعتماد مشترک سیاسی، هماهنگی استراتژیک و همکاری عملگرایانه میان دو کشور به سطحی بی‌سابقه رسیده است که می تواند مثالی خوب از همسایگی دوستانه و همکاری بُرد-بُرد میان کشورهای مهم و همسایه باشد. 

به گفته لی ژانشو دو کشور روسیه و چین در سطح مهم تاریخی از توسعه و احیا به سر می‌برند و از پتانسیل های بزرگ خود برای همکاری استفاده موثر خواهند کرد. چین تمایل دارد تا به همکاری با روسیه به شکل قاطعانه با یکدیگر بر سر مسائلی که برای هر دو کشور قابل توجه و مهم است و نگرانی‌های مشترک دارند ادامه دهد. 

او در ادامه سخنانش از روسیه برای حمایت قاطعانه از چین در مسئله تایوان تشکر کرد. 

این درحالی است که رئیس جمهوری چین با آغاز طرح ابتکاری توسعه و امنیت جهانی به دنبال تبدیل اعتماد مشترک سیاسی در سطوح بالا به نتایج همکاری عملگرایانه‌تری است.

https://irna.ir/xjKwSN

**حزب الله: لبنان با جنگی آمریکایی روبرو است/ ملت ما هرگز دست از مقاومت بر نمی دارد

نائب رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان گفت: آمریکا درحال نبردی همه جانبه با لبنان است تا ملت به زانو درآید و مقاومت را خلع سلاح کند اما باید بداند که ملت ما در مسیر امام حسین (ع) حرکت می کند و هرگز از مقاومت دست برنخواهد داشت.

از توصیه های سفارت ایران در عراق به زائران اربعین تا انتقاد روسیه از بیانیه "بی موقع"سه کشور اروپایی درباره ایران

شیخ علی دعموش امروز یکشنبه در سخنانی تصریح کرد: آمریکا درحال نبردی همه جانبه با لبنان است تا ملت به زانو درآید و مقاومت را خلع سلاح کند.

شیخ دعموش افزود: آمریکا می خواهد با این جنگ اقتصادی، سیاسی و رسانه ای با لبنان کاری کند که ملت تسلیم شود و بی طرف بماند.

وی تاکید کرد: آمریکا باید بداند که ملت ما که در مسیر امام حسین(ع) حرکت می کند و پرچم مقاومت را برافراشته است و در دشوارترین شرایط دست از حمایت از آن برنداشته است، اکنون و در آینده نیز هرچه فشارها و چالش ها بزرگ باشد، از مقاومت دست برنمی دارد و دشمن باید از شکست دادن این ملت نا امید شود.

شیخ دعموش افزود: مسئول و عامل بحران ها و رنج های لبنان آمریکاست که از گرفتن برق از دیگران و دریافت کمک از دیگران جلوگیری می کند و سال ها از استخراج نفت و گاز لبنان حتی از میدان هایی که منازعه ای درباره آن وجود ندارد، جلوگیری کرده است.

وی تصریح کرد: این اقدامات برخلاف قوانین و معاهدات بین المللی است که به ملت ها حق اکتشاف، استخراج و استفاده از منابع طبیعی خود را می دهد.

نائب رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان گفت: برخی بوق های رسانه ای و سیاسی لبنان تلاش می کنند با تحریک و اتهام زنی، اعتماد لبنانی ها به مقاومت را متزلزل و مجبور به عقب نشینی و تسلیم کنند که باید به آن ها گفت که به سراب دل بسته اند.

دعموش اضافه کرد: اعتماد ملت ما به مقاومت قوی تر، مستحکم تر و عمیق تر از آن است که عده ای سیاست باز و رسانه ای که با تحریک های ضد مقاومت آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان همراه شده اند بتوانند در این اعتماد خللی ایجاد کنند.

https://irna.ir/xjKwT۸


 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha