۱۰۲ موکب خدمات‌رسانی به زوار تاکنون از مرز سومار عازم عراق شده است

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار گیلانغرب گفت: از ابتدای عزیمت موکب‌ها از مرز سومار در نهم شهریورماه جاری تا صبح امروز سه‌شنبه پانزدهم شهریورماه تعداد ۱۰۲ موکب برای خدمات رسانی به زوار اربعین عازم عراق شده اند.

«وحید محمدی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال مرز سومار به عنوان مرز اختصاصی جهت تردد ۲هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ موکب خدمات رسانی زائران اربعین برای حضور در کشور عراق اختصاص یافته است.

وی اظهار داشت: موکب‌های اربعین برای خروج از کشور به عراق در مرز سومار روزانه از ساعت ۸ صبح تا ۸ غروب مجاز به تردد هستند و در ساعات شب هیچ موکبی از مرز سومار تردد نمی کند.

نماینده عالی دولت در گیلانغرب همکاری طرف عراقی در شهر مندلی برای پذیرش موکب ها را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: هیچ گونه مشکلی در راستای تردد موکب ها در آن سوی مرز سومار نداریم.

محمدی با اشاره به اینکه تمام امکانات اولیه و زیرساخت های لازم جهت انتقال موکب به کشور عراق در مرز سومار فراهم شده است، اضافه کرد: به منظور تسهیل در امر خروج مواکب از مرز، درب خروجی مجزا پیش بینی و ایجاد شده و تمام مواکب تا مرکز عراق توسط عوامل امنیتی همراهی می شوند و بحمدلله مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

فرماندار گیلانغرب ادامه داد: یگان های امدادی نیز در در طول مسیر و مرز مستقر هستند و خدمات بهداشتی و درمانی نیز به بهترین شکل ممکن صورت می گیرد.

محمدی ادامه داد: باید موکب داران سامانه حتما نام مرز خروجی را برای نفر و راننده خودرو سومار انتخاب کنند و به همراه هر خودرو نیز علاوه بر راننده تنها یک نفر به عنوان همراه مجاز به خروج از کشور است.

وی اضافه کرد: ۲ گیت گذرنامه با چهار کاربر در مرز سومار مستقر شده و امکانات اولیه شامل خدمات بهداشتی و رفاهی برای خدمات رسانی به موکب داران در مرز سومار فراهم است.

وی گفت: تنها موکب داران مجاز به خروج از مرز سومار هستند و هیچ  فردی به جز رانندگان خوروهای مربوط به مواکب و یک نفر همراه حق تردد از این مرز را ندارد و زائران برای عزیمت به عراق باید مرزهای دیگر از جمله خسروی را برای خروج از کشور انتخاب کنند.

وی با اشاره به اینکه تعداد چهار موکب با ظرفیت سرویس دهی به پنج هزار نفر در روز توسط این شهرستان ایجاد شده است، گفت: ۲ مورد از این مواکب در مرز خسروی و مرز سومار و همچنین ۲ مورد مربوط در مسیر زوار اربعین در شهرهای گیلانغرب و سرمست مستقر هستند.

به گزارش ایرنا، قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت دارای ۲ بخش مرکزی و سومار و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است و با عراق ۸۶ کیلومتر مرز دارد که این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستا است.

بازارچه سومار در فاصله پنج کیلومتری شهر قرار دارد و فاصله این شهر با گیلانغرب ۶۷ کیلومتر است که در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است.

مرز خسروی با قصرشیرین ۱۵ کیلومتری دارد  و یکی از مرزهای چهارگانه برای تردد زوار است که از فردا ۱۶ محرم و ۲۳ مرداد ماه این مرز برای تردد زائران عتبات عالیات بازگشایی می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha