نظام پرستاری قوانین اجرا نشده را به سازمان بازرسی اعلام کند

تهران - ایرنا - رئیس قوه قضاییه گفت: دست‌اندرکاران نظام پرستاری نیز قوانین اجرا نشده یا کامل اجرا نشده حوزه کاری خود را به صورت مکتوب یا در قالب برگزاری جلسه به رئیس سازمان بازرسی ارائه دهند تا پیگیری‌های لازم انجام شود.

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، امروز (سه‌شنبه هشتم شهریور) در دیدار با اعضای شورای عالی نظام پرستاری، ضمن اشاره به مجاهدت‌های پرستاران کشور در دوره شیوع بیماری کرونا، صمیمانه از خدمات و زحمات این قشر پرتلاش قدردانی به عمل آورد و یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت را گرامی داشت.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه پرستاران در دوران کرونا در صف اول مبارزه با این بیماری و خدمت به مردم بودند، افزود : پرستاران در همه مقاطع زمانی در حال مجاهدت هستند اما در برخی مقاطع همچون دوران کرونا، این مجاهدت‌ها بروز و ظهور بیشتری می‌یابد.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه آنطور که باید و شاید، جایگاه و ارزش کار پرستاران در اذهان عموم مردم و تعدادی از مسئولان، روشن و مبرهن نیست، خطاب به اعضای شورای عالی نظام پرستاری تصریح کرد: ضرورت دارد خود شما متولیان نظام پرستاری نسبت به تبیین ارزشمندی جایگاه پرستاری و ارزش کار پرستاران در جامعه کوشا باشید.

رئیس عدلیه با اشاره به عنایات و توجهات مقام معظم رهبری به ارزش کار و جایگاه والای پرستاران و مدافعان سلامت کشور اظهارداشت: مقام معظم رهبری نسبت به جایگاه و ارزش کار دست‌اندرکاران و فعالان جامعه پرستاری شناخت بالایی دارند و بر همین مبنا حمایت‌های خوبی را از این قشر پرتلاش به عمل می‌آورند؛ چنانچه همین شناخت و حمایت‌ها را همه مسئولان و متولیان ذی صلاح در حوزه پرستاری داشتند، طبعاً به گونه‌ای دیگر در قبال این قشر عمل می‌شد.  

محسنی اژه‌ای با تبیین وجوه مختلف ارزش کار پرستاران گفت: یک پرستار صرفاً به درمان جسمی بیمار کمک نمی‌کند بلکه در تقویت روحیه او نیز نقش ایفا می‌کند و با مسئولیت‌شناسی و اخلاق‌مداری خود، زمینه آسوده‌خاطری بستگان و همراهان بیمار را هم فراهم می‌آورد؛ از سویی دیگر، نحوه عمل پرستاران بر بالین یک بیمار، واجد اثرات تربیتی و فرهنگی نیز هست.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ضرورت تامین نیازها و رسیدگی به خواسته‌های قشر پرتلاش و زحمتکش پرستار افزود: پرستاری در زمره مشاغلی است که به صورت مستقیم با سلامت جسمی و روحی افراد جامعه سروکار دارد و شاغلان این حوزه باید تمرکز حواس بالایی داشته باشند؛ بنابراین قشر پرستار نباید با مخاطرات دیگری در زندگی خود مواجه باشند وبه آنها اضطراب و تنش تحمیل شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به سخنان اعضای شورای عالی نظام پرستاری درباره عدم اجرای کامل برخی قوانین این حوزه از جمله قانون «ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت»، اظهار داشت: یکی از اولویت‌های کاری سازمان بازرسی را نظارت بر حُسن اجرای همه قوانین مصوب و ابلاغ شده در همه دستگاه‌ها تعیین کرده‌ام و تاکید دارم در این زمینه نباید به صرف تذکر اکتفا شود؛ بنابراین دست‌اندرکاران نظام پرستاری نیز قوانین اجرا نشده یا کامل اجرا نشده حوزه کاری خود را، هم به صورت مکتوب و هم در قالب برگزاری جلسه، به رئیس سازمان بازرسی ارائه دهند تا پیگیری‌های لازم انجام شود.

رئیس عدلیه با اشاره به مطالبی که اعضای شورای عالی نظام پرستاری درباره برخی مسائل حوزه کاری خود در دیوان عدالت اداری بیان کرد و افزود: گلایه و انتقاداتی را که مرتبط با قوانین حوزه کاری پرستاری در دیوان عدالت اداری مطرح کرده‌اید، جمع‌بندی کرده و به رئیس  حوزه ریاست قوه قضاییه ارائه دهید تا وی پس از دریافت گزارش از دیوان عدالت اداری و تشکیل جلسات مشترک با مسئولان دیوان، نسبت به پیگیری و حل آنها اقدام کند اگر موضوع هم در مدت زمان مشخصی به نتیجه نرسید مجددا شخصا پیگیری خواهم کرد.

محسنی اژه‌ای به اعضای شورای عالی نظام پرستاری پیشنهاد کرد با توجه به موعد در پیش بودن تدوین «برنامه هفتم توسعه» مطالب و موضوعات مدنظر خود را برای ارتقای وضعیت پرستاری در کشور برای لحاظ در قانون به مسئولان و دست‌اندرکاران ذیربط در هر سه قوه ارائه دهند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به موضوع مهاجرت برخی پرستاران کشور که در سخنان بعضی از اعضای شورای عالی نظام پرستاری به عنوان یک دغدغه و نگرانی متبلور بود، گفت: عموماً بسیاری از افراد در قشرهای مختلف از جمله قشر پرتلاش پرستاری تمایلی به ترک وطن ندارند؛ اما چنانچه مراعات شخصیت آنها نشود و آنها در اداره زندگی خود با مشکل مواجه شوند، به هر ترتیب صبر آنها لبریز می‌شود و ممکن است برخلاف میل خود، جلای وطن کنند؛ بنابراین باید با سلسله اقدامات و راهکارهایی در راستای حمایت از پرستاران، جلوی این قضیه گرفته شود و در این جهت، دولت سیزدهم نیز درصدد رفع تبعیض‌ها و اتخاذ سیاست‌های حمایتی از قشرهایی است که دریافتی کمتری نسبت به دیگران دارند؛ ما نیز در قوه قضاییه از این رویکرد حمایت می‌کنیم.   

در جریان این دیدار، پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به موضوع مهاجرت برخی پرستاران به خارج از کشور، پدیده مهاجرت را یک چالش برای همه کشورها دانست و اظهار داشت: مطابق با آمارهای مستند، هزینه آموزش هر پرستار در کشور حدود ۲ میلیارد تومان است؛ بنابراین ما با اتخاذ رویکردها و سیاست‌های حمایتی و ارتقای وضعیت شغلی پرستاران و تامین امنیت شغلی آنها، نباید اجازه دهیم نیروی متخصصی که ۲ میلیارد تومان در داخل کشور برای ارتقای او هزینه شده است به راحتی مهاجرت کند.

 ذبیح الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز در جریان این دیدار به ارئه گزارشی از اقدامات حمایتی سازمان متبوع خود از قشر پرتلاش پرستار پرداخت.

«میرزا بیگی» رئیس کل سازمان نظام پرستاری در جریان این دیدار با گرامیداشت یاد و خاطره ۱۵۰ پرستار شهید از مجموع ۳۰۰ شهید مدافع سلامت و ۹ هزار جانباز کرونایی در حوزه پرستاری افزود: در نظام سلامت کشور حدود ۱۶۰ هزار پرستار برای حدود ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی مشغول کار هستند؛ این میزان حاکی از کمبود شدید نیروی کار در این بخش است؛ ما در کشور یک چهارم کف استاندارهای جهانی ، پرستار داریم؛ بدین معنا که هر پرستار ما ۴ برابر  ظرفیت خود، کار می‌کند.    

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با تشریح مشکلات و مسائل این قشر پرتلاش گفت: اکنون با توجه به مسائل پیش آمده در دوره کرونا، بازنشستگی همکاران پرستار و افزوده شدن به تخت های بیمارستانی در کشور با کمبود ۲۰۰ هزار نیروی پرستار مواجه هستیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری از اقدامات و پیگیری‌های مسئولان «سازمان بازرسی کل کشور»، «دیوان عدالت اداری» و «پزشکی قانونی» در راستای حمایت از قشر پرستاری تقدیر کرد.

همچنین در این دیدار برخی از اعضای شورای‌عالی نظام پزشکی به بیان نقطه نظرات و طرح مسائل خود پرداختند؛ از جمله سرکار خانم «مداح» که به «مادر پرستاری نوین کشور» معروف است با اشاره به پیشرفت‌های شگرف صورت گرفته در حوزه نظام سلامت و پرستاری کشور در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به برخی مشکلات این حوزه از جمله بسط آموزش پرستاری در برخی مراکز غیرتخصصی اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha