طرح‌های گاز رسانی استان فارس با دستور وزیر نفت به بهره‌برداری رسید

شیراز - ایرنا- آیین بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح های گازرسانی در استان فارس در هفته دولت با حضور ویدیو کنفرانسی وزیر نفت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، این مراسم با حضور وزیر نفت، رئیس کمیسیون انرژِی و جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور مدیرعامل شرکت گاز استان فارس، معاون استاندار فارس و خانواده معزز شهدا در سالن وصال شرکت گاز استان برگزار شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس روز یکشنبه در مراسم بهره برداری از طرح های گازرسانی از  تداوم جهاد خدمت رسانی در عرصه گازرسانی خبر داد و با تبریک فرارسیدن هفته دولت و پاسداشت مقام شامخ شهدا گفت: استان فارس در زمینه قدمت گازرسانی با ۵۸ سال سابقه در کشور پیشتاز است اما در زمره استان های محروم کشور قرار می گیرد.
علی اکبر میدان شاهی خواستار توجه ویژه مسئولان در روند تخصیص اعتبار برای محرومیت زدایی شد و با ارایه آمار و ارقامی بیان داشت: از ۱۱۶ شهر استان فارس تعداد ۱۱۰ شهر از نعمت گازرسانی برخوردار هستند و  از ۷ هزار و ۵۵۵ مرکز صنعتی، تعداد ۵ هزار و ۸۰۳ صنعت طی سال های اخیر به شبکه گاز متصل شده اند.
او استان فارس را در زمره استان های کم برخوردار در حوزه گازرسانی برشمرد و اظهار داشت: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری شعار سال، عزم جدی برای گازرسانی به نقاط دور و نزدیک استان با نگاهی عدالت محور وجود دارد.
این مقام مسوول از برنامه ریزی های جهادی در یک بازه زمانی دو ساله برای محرومیت زدایی در عرصه گازرسانی خبر داد و افزود: در هفته دولت آیین افتتاح طرح های گازرسانی به ۲ شهر(جویم و عمادشهر) و ۸۴ روستا با اعتباری بالغ بر ۱۳۶۰ میلیارد تومان انجام می شود و در پرتو این پروژه ها ۶۵۰۰ فقره انشعاب واگذار شده و بیش از ۱۴۵۰۰ خانوار تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار می گیرند.
مدیرعامل شرکت گاز استان فارس در ادامه افزود: به موازات بهره برداری از پروژه هایی که از آنها یاد شد، عملیات اجرایی گازرسانی به ۸۸ روستا و ۴۵۰ طرح صنعتی در پهنه استان فارس با اعتباری بالغ بر ۱۰۱۴ میلیارد تومان و ۷۵۰ کیلومتر شبکه گذاری آغاز شده و دستاورد این پروژه ها برخورداری ۱۰۵۰۰ خانوار از شبکه گازرسانی است.
میدان شاهی مجموعه سرمایه گذاری های شرکت گاز استان برای محرومیت زدایی و توسعه عدالت محور را ۲۳۷۴ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: طی یکسال اخیر دوشهر جویم و عمادشهر به شبکه گازرسانی متصل شدند و مجموع شهرهای استان به ۱۱۱ شهر رسیده است. در همین بازه زمانی ۱۰۶ روستا هم از نعمت گازرسانی برخوردار شده که مجموع روستاهای گازدار استان به ۲ هزار و ۳۰۴ روستا می رسد.
او پیرامون اهمیت گازرسانی به صنایع اعلام داشت: در یکسال اخیر ۶۵۰ مرکز صنعتی به شبکه گازرسانی پیوسته اند که با احتساب آنها شمار صنایع برخوردار به ۵۹۴۱ مورد افزایش یافته است. البته یکی دیگر از دستاوردهای گازرسانی به صنایع به جایگزینی سوخت مایع به میزان ۳۸ میلیون لیتر و ایجاد هشت هزار فرصت شغلی است.
مدیرعامل شرکت گاز استان فارس پیرامون اهمیت گازرسانی در گسترش رفاه و رونق تولید گفت: در یکسال اخیر تعداد ۶۶ هزار و ۵۲۰ مشترک از نعمت گازرسانی برخوردار شده اند و در سطح استان شمار مشترکان برخوردار از شانزده میلیون ششصد هزار مورد عبور کرده است.
میدان شاهی با تقدیر از تلاش های شبانه روزی کارگران و کارشناسانی که با تلاش شبانه روزی و در شرایط دشوار جوی به خدمت‌رسانی جهادی ادامه می دهند، اظهار داشت: در یکسال اخیر ۱۹۵۶ کیلومتر شبکه گازرسانی در اقصی نقاط استان انجام شده و امروزه وسعت این شبکه به بیش از ۳۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر می رسد.
او با اشاره به این موضوع که توان نیروهای توانمند شرکت گاز استان فارس فرااستانی است، اظهار داشت: عملیات گازرسانی به شهر و کارخانه سیمان خاش با اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان و اجرای عملیات گازرسانی به شهرهای اسماعیل آباد و ۹۳ روستا با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان از جمله فعالیت های فرااستانی شرکت گاز فارس در استان سیستان و بلوچستان است.
او با تشریح برخی دیگر از پروژه های فرامنطقه ای شرکت گاز استان فارس در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: عملیات گازرسانی به شهرهای میرجاوه، ریگ ملک، نوک آباد و ده رییس در سیستان و بلوچستان با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان توسط شرکت گاز فارس با موفقیت اجرا شده است.

بهره برداری از طرح های گاز رسانی در استان فارس / همراه با دولت مردمی

اقدامات دولت سیزدهم ، موثر و جهادی
 رییس مجممع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: در دولت سیزدهم شاهد اقدامات موثر و جهادی در حوزه ها ی مختلف هستیم.
محسن علیزاده با تبریک فرارسیدن هفته دولت از شهیدان رجایی و باهنر به عنوان خدمتگزاران راستین انقلاب اسلامی یاد کرد و افزود: در ده سال گذشته شاخص های بهره وری در کشور اعداد منفی را نشان می داد و این در حالی است که در یکسال اخیر شاهد رشد حدودی ۳ درصدی هستیم.
 وی با تقدیر از تلاش های  مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و  مدیرعامل شرکت گاز استان فارس در عرصه محرومیت زدایی با پیشبرد اقدامات جهادی اظهار داشت: با وجود تحریم های ظالمانه ای که علیه ملت شریف ایران از سوی استعمارگران اعمال می شود، امروز شاهد بهره برداری از طرح های عظیم گازرسانی در کشور و استان فارس هستیم که نشان از مدیریت توانمند جهادی دارد.
نماینده مردم سپیدان و بیضاء در مجلس شورای اسلامی گسترش شبکه گازرسانی به مناطق دور و نزدیک استان فارس را اقدامی شایسته تقدیر ارزیابی کرد و افزود: کنترل چالش های اجتماعی و امنیتی به واسطه ایجاد زمینه های مهاجرت معکوس یکی از دستاوردهای توسعه شبکه گازرسانی است و دولت سیزدهم در بخش انرژی کارنامه پرباری دارد.
علیزاده در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت نقش انرژِی در پایه ریزی معادلات جهانی اشاره کرد و افزود: جنگ روسیه و اوکراین پیش فرض های بین المللی را بر هم زد و امروزه وقت آن رسیده است تا با توجه به قابلیت های ارزنده کشور در حوزه انرژِی و به ویژه نفت و گاز، بهره های بیشتری را برای کشور به ارمغان بیاوریم.
رییس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که منابع گازی قابلیت استراتژِیک و قدرت بازدارندگی زیادی را در عرصه جهانی دارا هستند، اظهار داشت: یکی از دلایلی که امروز غربی ها در مذاکرات از خود انعطاف پذیری زیادی نشان می دهند به ظرفیت های ایران در عرصه انرژی و به ویژه منابع گازی باز می گردد و باید با نگاهی جهادی این پتانسیل ها را توسعه دهیم.
وی در بخش پایانی سخنانش از تلاش های شرکت گاز استان فارس در تحت پوشش قراردادن روستاها و مناطق دورافتاده شهرستان سپیدان و دیگر مناطق فارس قدردانی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha