۷ تیر ۱۴۰۱، ۱۸:۲۰
کد خبر: 84805211
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تابستان پراعتصاب در کمین انگلیس

۷ تیر ۱۴۰۱، ۱۸:۲۰
کد خبر: 84805211
تابستان پراعتصاب در کمین انگلیس

لندن - ایرنا – پس از اعتصاب فلج‌کننده کارکنان شبکه ریلی انگلیس که بمدت یک هفته نظام حمل‌ونقل این کشور را زمین گیر کرد، افراد شاغل در سایر بخش‌های عمومی نیز که به شرایط کاری و دستمزد خود معترض هستند، قصد دارند تا در روزهای آینده دست از کار کشیده و تابستان پیش‌رو را به هرج‌ومرج بکشانند.

به گزارش ایرنا، کارکنان اداره پست انگلیس امروز (سه‌شنبه) رأی‌گیری درمورد برگزاری اعتصابی که بزرگترین حرکت اعتراضی در تابستان خواننده می‌شود را آغاز کرده‌اند. حدود ۱۱۵ هزار عضو اتحادیه کارکنان بخش ارتباطات انگلیس موسوم به «سی ‌دبلیو یو» (CWU) برگه های رای را دریافت کرده و در هفته های آینده در مورد حمایت از برگزاری اعتصاب سراسری در این کشور رای خواهند داد. انتظار می رود نتیجه رای گیری ۱۹ جولای مشخص شود.

«سی ‌دبلیو یو» می‌گوید که این می تواند بزرگترین حرکت اعتراضی در فصل تابستان باشد زیرا کارکنان سایر سایر بخش‌های عمومی هم قصد دارند تا در اعتراض به شرایط کاری خود دست از کار بکشند.  این اتحادیه انگلیسی اعلام کرد که اعتصاب کارکنان به دلیل تعلیق دستمزدها در سال ۲۰۲۱ و پیشنهاد افزایش ۲ درصدی در آوریل امسال بوده است. به گفته این سازمان، افزایش پیشنهادی اداره پست در مقابل تورم ۹.۱ درصدی کشور ناچیز است.

یکی از سخنگویان اتحادیه «سی ‌دبلیو یو» گفت: «کارمندان پست مجبور به پذیرش کاهش گسترده دستمزد توسط همان افرادی هستند که سودهای باورنکردنی به دست آورده‌اند. اعضای ما به بانک‌های مواد غذایی می‌روند در حالی که روسا به خود پاداش‌های هنگفت پرداخت می‌کنند.»

اداره پست انگلیس طرح‌هایی را برای افزایش حقوق کارکنان مطرح کرده اما معترضان می‌گویند پیشنهادهای ارائه شده چیزی جز توهین به کارکنان این بخش نیست که خدمات نمونه‌ای را در طول همه‌گیری به این کشور ارائه کردند.

این درحالیست که ارتباط از طریق پست یکی از مرسوم ترین روش‌های ارتباطی در انگلیس محسوب می شود به طوری که هر خانواده انگلیسی در طول روز چندین مرسوله پستی دریافت می کند.  اکثر کارهای اداری و خدماتی انگلیس نیز از طریق پست انجام می شود.

این روزها در انگلیس نارضایتی عمومی از افزایش افسارگسیخته هزینه‌های زندگی و تورم بی سابقه به شکل برگزاری اعتصاب نمود گسترده‌ای پیدا کرده است.

هفته پیش بالغ بر ۴۰هزار نفر از کارکنان شبکه ریلی انگلیس دست به بزرگترین اعتصاب در سه دهه اخیر زده و به مدت یک هفته نظام حمل و نقل این کشور را زمین گیر کردند. 

دیروز هم وکلای دادگستری انگلیس به مدت ۴ هفته دست از کار کشیده و امروز نیز رانندگان تراموا در جنوب لندن به مدت ۴۸ ساعت اعتصاب کرده‌اند.

این درحالیست که کارکنان شرکت هواپیمایی انگلیس (بریتیش‌ایرویز) نیز قصد دارند تا در اعتراض به شرایط کاری خود دست از کار بکشند. شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد: قرار است ۷۰۰ کارگر در تعطیلات تابستانی زمانی که انتظار می‌رود تقاضای مسافران به سطح قبل از همه‌گیری بازگردد اعتصاب کنند. تاریخ اعتصابات در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

زمزمه‌هایی درباره برگزاری اعتصاب از سوی کارکنان سایر بخش‌های عمومی نیز شنیده می‌شود.

این درحالیست که جهش بی‌سابقه شاخص تورم و افزایش افسارگسیخته هزینه‌های زندگی در انگلیس، جزیره را در بدترین شرایط اقتصادی نیم قرن گذشته قرار داده است.این واقعیت که دورنمایی از بهبود اوضاع دیده نمی‌شود و مقامات رسمی هم درباره تشدید اوضاع هشدار می‌دهند، مردم کشور را شوکه کرده است.

شاخص نرخ تورم در انگلیس بر اساس تازه‌ترین گزارش اداره آمار ملی این کشور به ۹.۱ درصد در ماه گذشته میلادی (می) رسیده است که بالاترین رقم در ۴۰ سال گذشته بشمار می‌رود.

پیش از جنگ اوکراین پیش‌بینی می‌شد که نرخ تورم با وجود فشارهای ناشی از برگزیت و بحران همه‌گیری کرونا در محدوده ۲ درصد سیر کند. اما حالا اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که نرخ تورم به دلیل افزایش بهای انرژی، تا پایان سال‌جاری میلادی به بالای ۱۱ درصد می رسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha