۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۲۱:۲۳
کد خبرنگار: 1459
کد خبر: 84745630
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پنجمین اهدای عضو گیلان امسال به بیمار نیازمند زندگی بخشید

رشت _ ایرنا_ پنجمین اهدای عضو و پیوند در استان گیلان با اهدای اعضای بدن “ابراهیم میرزایی سرابستانی " ۴۵ ساله اهل فومن، در مرکز آموزشی درمانی رازی رشت صورت گرفت و به بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشید.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، به اهتمام متولیان فراهم آوری اعضای پیوندی در مرکز آموزشی درمانی رازی رشت، با توجه به رضایت خانواده مرحوم میرزایی، اعضای بدن وی به بیمار نیازمند اهدا شد.

کبد مرحوم میرزایی که به علت خونریزی مغزی، دچار مرگ مغزی شده بود در مرکز آموزشی درمانی رازی به یک بیمار نیازمند پیوند شد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان صورت می گیرد؛ باربد چمن زیبای، کودک چهار ساله اولین اهدا کننده در گیلان بود که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.  

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهد، می تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود و هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.  

کلیه ‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و همچنین قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.  

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌ دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

مرحوم ابراهیم میرزائی سرابستانی به علت خونریزی مغزی ، دچار مرگ مغزی شده بود که کبد وی در مرکز آموزشی درمانی رازی به بیمار نیازمند پیوند شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha