۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۴:۳۰
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84739455
T T
۹ نفر

برچسب‌ها

طالبان خواستار عدم دخالت کشورهای خارجی در امور افغانستان شد

تهران- ایرنا- ملا حسن آخند سرپرست نخست وزیری دولت موقت طالبان در آیین نماز عید سعید فطر  از کشورهای همسایه و جهان خواست که از مداخله در امور داخلی افغانستان دست بردارند.

به گزارش ایرنا از طلوع نیوز، ملا محمدحسن آخند در سخنانی در آیین نماز عید فطر از مسدود ماندن ذخایر ارزی افغانستان از سوی امریکا انتقاد کرد و گفت که کشورهای جهان آنچه را به طالبان تعهد کرده اند، عملی کنند.

سرپرست نخست وزیری دولت موقت طالبان در ادامه افزود: ما گفتیم که به کسی ضرر نمی‌رسانیم و نمی‌خواهیم که در امور کسی و کشوری مداخله کنیم. اطمینان می‌دهیم که مسلمان هستیم و بر تعهد خود پابند می مانیم و از شما نیز می‌خواهیم که به وعده‌های تان وفا کنید.

آخند در ادامه خاطر نشان که شهروندان افغانستان امسال عید فطر را در حالی جشن می گیرند که امنیت سراسری در کشور تامین شده است و افرادی که در خارج از افغانستان بسر می کنند خواهان بازگشت به میهن هستند.

برای اولین بار روز یکشنبه هزاران نفر با حضور "ملاهبت الله آخندزاده" رهبر طالبان نماز عید سعید فطر را در قندهار برپا کردند.

رهبر طالبان در سخنرانی بعد از نماز عید فطر آزادی، برقراری امنیت و نظام اسلامی در این کشور را تبریک گفته و در دعایش نیز خواستار برقراری امنیت و نظام اسلامی در افغانستان شد.

در سال‌های گذشته دولت افغانستان به طور سنتی براساس تصمیم دولت سعودی عید فطر را اعلام می‌کرد. اما امسال بطور مستقل ستاد استهلال تشکیل داده‌ و اعلام کرده است که از این پس، خود رأسا اقدام به رویت هلال می‌کند.

این درحالی است که در ۱۰ روز اخیر اغلب مراکز پرجمعیت مربوط به شیعیان و صوفیان از جمله مدارس، مسجد، ترمینال های مسافربری در کابل، بلخ و قندوز هدف حملات مرگبار قرار گرفته‌اند. در این حملات، ده‌ها نفر از جمله دانش‌آموزان و نمازگزاران کشته و یا زخمی شده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha