شرایط در منطقه زلزله زده بستک پایدار است

بندرعباس - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: شرایط در منطقه متاثر از زمین لرزه ۶ ریشتری کوخرد بستک خوب، مناسب و پایدار بوده و این زمین لرزه خسارت جانی و مصدوم نداشته است.

مهرداد حسن‌زاده روز پنجشنبه در این خصوص در گفت وگوبا ایرنا افزود: استاندار هرمزگان هم در منطقه حضور دارد و هر اقدامی لازم باشد به فوریت دستور اجرای آن را صادر خواهند کرد.

وی ادامه داد: برق تعدادی از روستاها در ساعت‌های اولیه وقوع زمین لرزه قطع شده بود که اکنون برق همه آن‌ها وصل شده است و یک روستا هم دچار انسداد مسیر شده بود که تا ۲ ساعت آینده این مساله برطرف می‌شود،‌البته مسیر جایگزین هم دارد.

وی اضافه کرد: خسارت‌های جزئی به منازل مردم وارد شده که درحال ارزیابی آنها هستیم و قطعی آب و خطوط وشبکه‌های ارتباطی رخ نداده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان اظهار داشت: چادر برای اسکان موقت در صورت نیاز توزیع می‌شود و تا کنون به این کار نیاز نشده است و باید خداوند را بابت نداشتن تلفات جانی و مصدوم شاکر باشیم.

زمین لرزه شدیدی به بزرگی ۶ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد پنجشنبه حوالی کوخرد در استان هرمزگان را لرزاند.

به گزارش ایرنا، از مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زمین لرزه در طول جغرافیایی ۵۴٫۶۵ و عرض جغرافیایی ۲۶٫۸۹ و در عمق ۱۰ کیلومتری از سطح زمین به وقوع پیوسته است.

بر اساس گزارش اولیه این زمین لرزه در فاصله ۲۷ کیلومتری کوخرد به وقوع پیوسته است.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان وقوع این زمین لرزه را ساعت ۲ و ۴۵ دقیقه و ۴۴ ثانیه بامداد پنجشنبه اعلام کرده است.

گزارش تکمیلی این مرکز حاکی از آن است که متعاقب وقوع این زمین لرزه، همچنین دو پس‌لرزه ۴٫۱ و ۴ ریشتری در ساعات ۲:۵۷:۲۸ و ۰۳:۰۴:۴۲ در همان موقعیت جغرافیایی به وقوع پیوسته است.

بندرعباس با ۱۶۵ کیلومتر و شیراز با ۳۶۸ کیلومتر نزدیک ترین مراکز استان ها به کانون این زمین لرزه هستند.

۱۷ اسفندماه جاری نیز زلزله ای با قدرت ۴.۲ در امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۳ صبح در عمق ۱۲کیلومتری واقع در ۲۵ کیلومتری بندرمقام، ۲۶ کیلومتری پارسیان، هرمزگان و ۲۸ کیلومتری لامرد فارس رخ داد.

استان هرمزگان یکی از مناطق زلزله خیز کشور بوده و هر ماه شاهد وقوع زلزله های کوچک و بزرگ هستیم که در ماه جاری و ماه اخیر زلزله هایی تا ۵ ریشتر هم به وقوع پیوسته بود که بنا به اظهار مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان، به واسطه مقام سازی واحد مسکونی از سوی بنیاد مسکن در روستاها، در برابر عمده این زلزله مقاوم هستند.

۲۳ آبانماه امسال نیز ۲ زلزله بزرگ ۶.۴ و۶.۳ ریشتری در روستاهای بخش فین بندرعباس رخ داد که هرچند تلفات انسانی کمی داشت اما خسارت های مالی فراوانی در روستاها حدود ۳ هزار و  ۱۰۱ واحد احداثی و یک‌هزار و ۶۰۰ واحد تعمیری و شهری ۵۸۲ واحد مسکونی تعمیری کارشناسی و اطلاعات خانوارها در سیستم ثبت شد که نیاز به ساخت و ساز دارد و در این زمینه نهادهای امدادی و خدماتی و حتی صنایع استان با همکاری بنیاد مسکن در حال ساخت این واحدها هستند. در این زمینه معاون عمرانی استانداری مامور شده که به طور شبانه‌روزی بر این امور نظارت کند.

در جریان این زلزله با دستور حضرت آیت الله رییسی، بلافاصله معاون اول رییس جمهوری به همران وزرای نیرو و بهداشت و درمان به هرمزگان سفر کردند و پس از آن معاون اقتصادی رییس جمهوری از محل زلزله بازدید کرده و تصمیم های خوبی برای رفع مشکل مردم گرفته شد.

احداث، بازسازی و تعمیر منازل آسیب دیده، جبران خسارت دامداران آسیب دیده از زلزله، راه‌اندازی بنگاه های کوچک به منظور تامین اشتغال مردم با کمک بنیاد برکت، احداث سوله بحران، راه‌اندازی پایگاه های امداد روستایی، تعمیر مدارس آسیب دیده، کمک به توسعه امکانات درمانی و افزایش تخت های بیمارستانی از جمله مصوبات مهم سفر محمد مخبر به هرمزگان بود.

در جریان آن زمین لرزه ها، روستاهای بخش فین بندرعباس شامل «رضوان»، «ذرتو»، «کوه سیاه»، «گیشان غربی و شرقی»، «آب بالا و آب پایین»، «آب شیرین بالا و آب شیرین پایین»، «مزرا بالا و پایین» و «سیاهو» بیشترین آسیب از زلزله دیدند که با مدیریت وی تلاش برای آواربرداری و بازسازی در این مناطق با حضور جهادی نیروهای بسیج، سپاه، استانداری، هلال احمر، بنیاد مسکن و دیگر ارگان ها انجام شده و در حال ساخت مسکن هستند.

استاندار هرمزگان هشتم دیماه سال جاری اعلام کرد: با موافقت هیات دولت سه هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار به صورت هزینه ای و تملک دارایی سرمایه ای برای بازسازی بخش‌های خسارت دیده اماکن مسکونی شهری و روستایی و تاسیسات زیربنایی معابر شهری و جاده‌ها ناشی از زلزله آبانماه سال جاری در این استان تصویب و ابلاغ شد.

مهدی دوستی افزود: همچنین مبلغ چهار هزار و ۷۴۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت نیز از طریق بانک‌های عامل به منظور جبران خسارت های ناشی از وقوع زلزله در استان هرمزگان پرداخت می شود.

وی بیان داشت: این مصوبه از سوی مخبر معاون اول رییس جمهوری، برای اجرا به دستگاه های مربوط استان هرمزگان، ابلاغ شد.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: تاکنون افزون بر ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار به صورت مستقیم و غیرمستقیم از سوی اداره کل بنیاد مسکن استان با همکاری استانداری، جهت بازسازی مناطق زلزله زده فین بندرعباس، هزینه شده است.

همچنین۱۳ بهمن جاری توزیع یک هزارو ۲۰۰ میلیارد ریال  اعتبارات ابلاغی به منظور جبران خسارت های ناشی از زلزله به زیرساخت های استان هرمزگان و ۶۰ طرح مصوب کارگروه زیربنایی استان، در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه هرمزگان به تصویب رسید.

این اعتبار در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هرمزگان به ریاست مهدی دوستی استاندار هرمزگان و با حضور اعضای این شورا تصویب شد و توزیع اعتبار ابلاغی برای جبران خسارت‌های ناشی از زلزله به زیرساخت‌های استان هرمزگان در زمینه‌های مختلف از جمله آموزش و مدارس، آب، برق، راه و حمل و نقل،عمران شهری و روستایی و کشاورزی ، با موافقت اعضا مصوب شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha