۲۲ اسفند ۱۴۰۰، ۱۸:۴۰
کد خبرنگار: 1180
کد خبر: 84682635
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروژه ۲ هزار هکتاری زراعت چوب در خوزستان آغاز شد

۲۲ اسفند ۱۴۰۰، ۱۸:۴۰
کد خبر: 84682635
پروژه ۲ هزار هکتاری زراعت چوب در خوزستان آغاز شد

اهواز-ایرنا- پروژه بزرگ دو هزار هکتاری زراعت چوب با کاشت درخت با هدف تامین چوب در خوزستان با حضور مسئولان استانی آغاز شد.

به گزارش ایرنا، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در آیین آغاز پروژه دو هزار هکتار ی زراعت و تامین چوب در خوزستان بیان کرد: با توجه به سابقه ی نهالکاری در استان خوزستان، اولویت اول ما طرح جامع توسعه نخیلات است که به دولت ارائه شده و تا کنون  حدود دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار به این بخش اختصاص یافته است.

وی گفت: کاشت نهال و توسعه فضای سبز می تواند نقش مهمی در کاهش ریزگردهایی که منشا داخلی دارند، داشته باشد، با آبیاری قطره ای وآبیاری تحت فشار می توانیم در حفظ منابع آبی استان نقش بسزایی داشته باشیم.

وی گفت: یکی از اولویت‌های مهمی که در استان خوزستان باید مورد توجه قرار بگیرد؛ بحث کاشت درختچه و درختکاری است.

فتوحی با اشاره به اینکه حدود ۶.۴ میلیون هکتار از عرصه ی استان خوزستان شامل بخش های منابع طبیعی ، زراعی ،باغی و جنگلی است، گفت: از این میزان، حدود۴.۹ هکتار آن بصورت منابع طبیعی، مرتع، ملی و بخش‌های دیگر است که با همراهی جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و بخشهای فنی-تخصصی دستگاه‌های اجرایی، با کاشت نهال و درختکاری، هم می توانیم باعث توسعه فضای سبز، کاهش ریزگردها، و تلطیف شدن هوا شویم و می توانیم با تامین چوب مورد نیاز استان، از واردات چوب جلوگیری کنیم.

معاون استاندار گفت: با این طرح تا پایان سال ۱۴۰۱، دو هزار هکتار کاشت اوکالیپتوس را در اراضی کم بازده خواهیم داشت و با این طرح به کاهش ریزگردهایی که منشا داخلی دارند کمک شایان ذکری خواهد شد.
فتوحی اظهار داشت: ریزگردها در استان خوزستان دارای دو منشا داخلی و خارجی هستند، که در خصوص منشا خارجی مکاتبه ای با وزارت امور خارجه در خصوص تشکیل دبیرخانه مرکزی بین المللی بین کشورهای عراق،سوریه و عربستان صورت گرفته،تا بتوان با همفکری باعث کنترل نسبی ریزگردها شویم و در خصوص منشا داخلی نیز همانطور که پیشتر گفته شد با توسعه ی فضای سبز، محیط زیست و کاشت انواع درختها می توانیم کمک زیادی به کاهش ریزگردهایی که منشا داخلی دارند، داشته باشیم.

امروز یکشنبه آیین افتتاح پروژه ۴۲۰ هکتاری آبیاری تحت فشار شرکت میان آب و احداث نهالستان اکالیپتوس به وسعت ۳۰ هکتار نیز انجام گرفت.

کاشت درخت اکالیپتوس در خوزستان به منظور تامین چوب آغاز شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha