طراح تحریم‌های ایران از وزارت امورخارجه آمریکا هم رفت

تهران-ایرنا- ریچارد نفیو طراح تحریم‌های ایران روز سه شنبه در توییتی اعلام کرد به دلیل داشتن اختلاف با تیم مذاکرات کننده آمریکا از این تیم جدا شده و از وزارت امورخارجه ایالات متحده هم رفت.

به گزارش ایرنا، نفیو در یک رشته توییتی نوشت: من در تاریخ ۶ دسامبر(۱۵آذر) از تیم آمریکا به دلیل اختلاف نظر حقیقی در مورد سیاست جدا شدم و  هفته گذشته نیز از وزارت خارجه آمریکا خارج شدم. 

وی افزود: اگرچه افراد زیادی توصیف درستی از دیدگاه‌ها و سوابق من نمی‌دهند، اما با توجه به ماهیت جاری مذاکرات در وین، نمی‌خواهم درحال حاضر جزئیات بیشتری را علنی بیان کنم. 

نفیو همچنین اعلام کرد، باعث افتخار خواهد بود اگر در آینده نقش دیگری در دولت آمریکا برای وی در نظر گرفته شود، اما درحال حاضر می‌خواهد به تدریس باز گردد.

تارنمای ان بی‌سی نیوز نوشت: تیم مذاکره کننده آمریکا در وین اخیرا تغییر کرده و ریچارد نفیو به عنوان یک عضو کلیدی هیات آمریکایی، به دلیل اختلاف نظر با رابرت مالی، این تیم را ترک کرده است. 

براساس این گزارش، ریچارد نفیو قرار بود مسئولیت دیگری در وزارت خارجه آمریکا برعهده گیرد. 

ریچارد نفیو به ‌مدت ۱۰ سال مسئول امور ایران در کاخ سفید و قائم مقام هماهنگی سیاست تحریم در وزارت خارجه‌ آمریکا به ویژه در دوره باراک اوباما بود که تحریم‌های ضد ایرانی وی، او را به طراح تحریم علیه ایران مشهور کرده است. 
وی در کتاب خود با عنوان «هنر تحریم‌ها» می‌گوید آنچه می‌تواند باعث شکست تحریم‌ها شود، میزان استقامت کشورهای هدف در برابر تحریم خواهد بود. 

نفیو که از اعضای تیم پیشین و فعلی مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات برجامی هم بود، محقق ارشد در دانشگاه کلمبیا و تحلیلگر ارشد اندیشکده بروکینگز است. 

این مقام مستعفی از تیم نماینده ویژه کاخ سفید در امور ایران، هنگامی که ایران به کاهش تعهدات برجامی خود متعاقب خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ضد انسانی علیه مردم ایران، روی آورد، نوشت: عده‌ای فکر می‌کردند

که اگر برجام را نقض کنند، ایران دست روی دست خواهد گذاشت و پاسخی نخواهد داد. 

وی افزود:  «مسئله جالب برای من درباره تصمیم ایران در خصوص ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم به بالاتر از ۳. ۶۷ درصد (و همچنین عبور از محدودیت ۳۰۰ کیلوگرم برای ذخائر اورانیوم) ، آن افرادی است که اطمینان می‌دادند اگر برجام را نقض کنند و به ایرانی‌ها با اعمال مجدد تحریم‌ها فشار وارد کنیم؛ آن‌ها هم دست روی دست می‌گذارند.» 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha