۹ بهمن ۱۴۰۰، ۹:۳۲
کد خبرنگار: 2469
کد خبر: 84630040
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید فوم سرد صندلی خودرو با محلول نانویی دانش بنیان ایرانی

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی محلول پلی‌یورتان حاوی نانوذرات برای تولید فوم سرد صندلی خودرو با مانایی فشاری در محدوده استاندارد خودروسازی شد.

به گزارش روز شنبه گروه علم و آموزش ایرنا، محمد شیواپور قائم‌مقام مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد این فناوری گفت: برای تولید صندلی، سپر و برخی از تزیینات داخلی خودرو از ترکیبات پلی‌یورتان استفاده می‌شود. این ماده متشکل از دو جزء اصلی است که یکی از آن‌ها ایزوسیانات است. تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) یکی از انواع ایزوسیانات‌ مورد استفاده در صنایع مختلف است که در صنعت خودروسازی، استفاده از این نوع ایزوسیانات ممنوع است. هر چند در صنایع دیگر نظیر مبلمان این نوع ایزوسیانات قابل استفاده است، حذف TDI از ایزوسیانات موجب آسیب به خواص محصول نهایی یعنی فوم در صندلی خودرو می‌شود.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، وی بیان کرد: این شرکت نوعی پیش‌پلیمر با فناوری‌نانو طراحی و تولید کرده است که بی‌نیاز از TDI بوده و با استفاده از آن می‌توان صندلی‌های خودرو را با استانداردهای PSA صنعت خودروسازی تولید کرد. از آنجا که ایزوسیانات‌ مصرفی در خطوط تولید شرکت‌های خودروسازی کشور به‌صورت وارداتی تامین می‌شود، این فناوری جدید می‌تواند تا ۴۰ درصد ارزبری را در بخش واردات مواد اولیه تولید فوم در این صنعت کاهش دهد.

شیواپور افزود: این پلی‌یورتان تقویت‌شده با فناوری‌نانو در مقیاس آزمایشگاهی تولید شده و تاییدات آزمایشگاهی را اخذ کرده است. همچنین قرارداد تضمین خرید نیز با شرکت خودروسازی سایپا به امضا رسیده و در حال حاضر تست آن در خطوط تولید در حال انجام است که امید است تا پایان سال این تست‌ها نیز به پایان برسد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha