تمرکز زُدایی با اجرای طرح جامع مدیریت شهری محقق می شود

اصفهان- ایرنا- عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: تمرکز زدایی، شفافیت و تقویت مردم سالاری (دموکراسی) با اجرای طرح جامع مدیریت شهری و روستایی محقق می‌شود.

ابوالفضل ابوترابی روز سه شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: طرح جامع مدیریت شهری با افزایش مسئولیت مدیران محلی با محوریت شهرداری، دهیاری و شوراهای اسلامی، تمرکز در نهادهای دولتی و وزارتخانه ها را کاهش و نقش مردم را در اداره امور افزایش می‌دهد.

وی جلب رای عمومی در انتخاب شهرداران و دهیاران و مصوبات شوراهای اسلامی را از جلوه‌های ممتاز طرح جامع مدیریت شهری اعلام کرد و اظهار داشت: شهروندان با چنین اختیاری قادر به نظارت زیادی بر تصمیمات مسئولان محلی و اجرایی دارند و شفافیت را محقق و از رانت و فساد اقتصادی جلوگیری می‌کند

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  بر اساس این طرح ۲۵ اداره و نهاد خدمات‌رسان توسط نهاد محلی مثل شهرداری‌ها مدیریت می شود و از افزایش سازمان‌ها و نهادها و بزرگی دولت جلوگیری خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه کاهش برخی از ادارات و سازمان ها و حجم بالای نیروی انسان با این کار به نتیجه می رسد، یادآورشد: چابکی دولت به کاهش بروکراسی اداری و سرعت در خدمت رسانی منجر می شود.

ابوترابی خاطرنشان کرد: طرح جامع مدیریت شهری در کمیسیون شوراها و امور داخلی مصوب شده و در انتظار بررسی و رای صحن علنی مجلس شورای اسلامی است.

به اعتقاد پیشنهاد دهنده این طرح، تحول بزرگی در سیستم اداری کشور رقم می خورد که به رفع بخش زیادی از نیازهای مردم کمک خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، طرح جامع مدیریت از تکالیف برنامه‌های چهارم و پنجم کشور است که سال ۹۳ لایحه‌ آن ارائه و در سال ۹۶ طرحی توسط نمایندگان مجلس مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس این طرح ماموریت شهرسازی، اجتماعی، آموزشی، اقتصادی  بر عهده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار می گیرد.

مدیریت جامع شهری در بسیاری از کشورها در حال اجراست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha