رییس فدراسیون کوه‌نوردی: کوه تعطیل‌شدنی نیست

تهران- ایرنا- رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی گفت: برای دسترسی به کوهستان مسیرهای فرعی زیادی وجود دارد بنابراین هیچکس نمی‌تواند کوه را تعطیل کند.

به گزارش ایرنا، کمتر از یک ماه معاون استاندار البرز اعلام کرد که به‌زودی قرار است فقط کوه‌نوردانی اجازه صعود به ارتفاعات شهرستان کرج را داشته باشند که از فدراسیون معرفی‌نامه دریافت کنند. پیش از این در سال ۱۳۹۷ هم رییس فدراسیون کوه‌نوردی گفته بود که کوه‌نوردان برای صعود به قله دماوند، باید از باشگاه‌ها و هیات‌های استانی مجوز بگیرند و دوره‌های آموزشی را هم پشت سر گذاشته باشند.

۱۴ شهریور سال ۱۳۹۵ هم پس از اینکه آیین‌نامه تاسیس باشگاه‌های کوه‌نوردی در وزارت ورزش و جوانان تصویب شد، فدراسیون اعلام کرد که فعالیت تمام گروه‌های کوه‌نوردی در کشور لغو می‌شود تا فقط باشگاه‌های دارای مجوز به این فعالیت ادامه دهند.

با این وجود در این سال‌ها تعداد گروه‌های کوه‌نوردی که هیچ مجوزی از فدراسیون ندارند بیشتر شده و همچنان افرادی که نه عضو باشگاهی هستند و نه هیچ دوره آموزشی پشت سر گذاشته‌اند به قله دماوند صعود می‌کنند.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی: کوه تعطیل‌شدنی نیست/محیط زیست دماوند در حال نابودی است

رضا زارعی که ۱۲ دی امسال برای سومین دوره پیاپی به عنوان رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی برگزیده شد، در گفت و گو با ایرنا درباره تصمیم استانداری البرز اظهار کرد: فدراسیون مرجع صدور مجوز برای فعالیت افراد نیست و باشگاه‌ها باید این کار را انجام دهند. متولی کوه‌نوردی در شهرهای مختلف از جمله کرج هم هیات کوه‌نوردی استان و شهرستان است. به همه هیات‌ها توصیه کرده‌ایم که اطلاع‌رسانی را رواج دهند تا از بروز حادثه برای کوه‌نوردان پیشگیری شود.

وی افزود: تلاش ما این است که گردشگری ورزشی را ساماندهی کنیم. متاسفانه افراد و گروه‌هایی با فعالیت غیرقانونی و پایین‌آوردن هزینه، علاقمندان به کوه‌نوردی را به کوهستان می‌برند و سلامتی آنها را به‌خطر می‌اندازند.

زارعی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تعطیل‌کردن کوه وجود دارد؟ گفت: این امر امکان‌پذیر نیست چون به‌عنوان مثال در ارتفاعات شمال تهران پنج مسیر اصلی و صدها مسیر فرعی وجود دارد. چگونه می‌توانیم همه این مسیرها را مسدود کنیم؟ از سوی دیگر وقتی فضا را ببندیم بازخورد مثبتی دریافت نمی‌کنیم و شرایط را برای رفتارهای قانون‌گریز فراهم می‌کنیم.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی خاطرنشان کرد: ممکن است یک مربی کوه‌نوردی بخواهد به‌صورت انفرادی راهی کوهستان شود. نمی‌توانیم او را مجبور کنیم که در قالب یک تیم باشگاهی کوه‌نوردی کند. به‌جای این کار باید ستادها فعال باشند و از دیگر نهادها مثل آتش‌نشانی، شهرداری و هلال احمر هم کمک بگیریم. نمی‌توانیم مردم از رفتن به طبیعت محروم کنیم، باید آگاهی را بالا ببریم نه اینکه قید و بند را افزایش دهیم. روش درست این است که محیطی امن برای مردم فراهم شود.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی: کوه تعطیل‌شدنی نیست/محیط زیست دماوند در حال نابودی است

وی درباره طرح ممنوعیت صعود به دماوند برای افراد آموزش‌ندیده، گفت: چنین طرح‌هایی تا زمانی که معاش جامعه محلی تامین نشود به مرحله اجرا نمی‌رسد. این طرح شکست‌خورده است زیرا درآمد بسیاری از مردم محلی که نزدیک کوه‌هایی مثل دماوند، علم‌کوه و سبلان زندگی می‌کنند به حضور گردشگردان بستگی دارد.

زارعی ادامه داد: محیط زیست کوهی مثل دماوند در حال نابودی است و به این دلیل قصد داشتیم طرحی را اجرا کنیم که فقط افراد با صلاحیت صعود به ارتفاع بالای ۴۰۰۰ متر مجوز صعود به این قله را دریافت کنند.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی در پاسخ به این سوال که پس از گذشت بیش از پنج سال از اجرای طرح ممنوعیت فعالیت گروه‌های کوه‌نوردی، آیا فدراسیون در ساماندهی فعالیت باشگاه‌ها موفق بوده است؟ گفت: تغییری که ایجاد کردیم مثبت بود. پیش از تصویب این آیین‌نامه، حدود ۱۵۰۰ گروه کوه‌نوردی در کشور فعال بود که از هیات‌ها مجوز می‌گرفتند اما الان حدود ۸۰۰ باشگاه در فدراسیون ثبت شده‌ است. البته به‌موازات این طرح گروه‌هایی هم در فضای مجازی فعال هستند و این تهدید هم در کنار فعالیت ما وجود دارد.

وی افزود: باشگاه‌ها برای اینکه افراد را جذب کنند باید برنامه صعودهای خود را اعلام کنند اما گروه‌های غیرمجاز در این چارچوب فعالیت نمی‌کنند.

زارعی در پاسخ به این سوال که با فعالیت این تعداد باشگاه مجوز دار و برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد از سوی فدراسیون، چرا همچنان شاهد بروز حوادث کوه‌نوردی هستیم؟ گفت: یک فرد برای رسیدن به جایگاه مربی کوه‌نوردی باید ۱۲ تا ۱۴ دوره آموزشی پشت سر بگذارد اما این میزان آموزش دلیل نمی‌شود که حادثه‌ای رخ ندهد. محیط طبیعت وحشی است و ممکن است حوادث غیرقابل پیش‌بینی اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: سال گذشته ۳۰ هزار نفر در دوره‌های آموزشی شرکت کردند اما فقط در شهر تهران هر هفته بیش از ۱۰۰ هزار نفر به ارتفاعات صعود می‌کنند. فدراسیون نمی‌تواند همه این افراد را کنترل کند. ولی وقتی حادثه‌ای پیش می‌آید همه از فدراسیون کوه‌نوردی انتقاد می‌کنند. من فدراسیون را موفق می‌دانم که با کمترین درآمد چنین حجمی را راهبری می‌کند. در کنار آن از جامعه کوه‌نوردی هم می‌خواهم که با ما همکاری کنند تا مردم محیط کوهستان را به‌عنوان یک تهدید نشناسند.

رییس فدراسیون کوه‌نوردی: کوه تعطیل‌شدنی نیست/محیط زیست دماوند در حال نابودی است

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha