۱۸ دی ۱۴۰۰، ۱۲:۲۴
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84605893
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پس فردا "دوشنبه" در قزاقستان روز عزای ملی اعلام شد

تهران – ایرنا – در پی ناآرامی های چند روز اخیر در قزاقستان و بروز بحران در امنیت ملی این کشور آسیای مرکزی، قاسم جومارت توقایف رئیس دولت قزاقستان امروز با برگزاری نشست فرماندهی عملیاتی را در کاخ ریاست جمهوری (آکوردا)، پس فردا دوشنبه ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) را روز عزای ملی اعلام کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی قزاقستان (KAZINFORM)، وی در این نشست که دادستان کل، رئیس کمیته امنیت ملی و سرپرستان وزارت کشور و دفاع قزاقستان حضور داشته و گزارش های خود را از ناآرامی های چند روز اخیر و آمار کشته های و زخمی های آن ارائه دادند، پس فردا "دوشنبه" را روز عزای ملی اعلام کرد.
بریک اولای، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهوری قزاقستان با اعلام این خبر گفت که این فرمان در سایت کاخ آکوردا قرار خواهد گرفت تا مایه تسلی خاطر مردم قزاقستان و بازماندگان قربانیان اقدامات تروریستی چند روز اخیر در چند شهر کشور باشد.
رئیس جمهوری قزاقستان در این نشست دستور داد تا به بازسازی تاسیاست اداری، اجتماعی و خدمات عمومی، زیرساخت های شهر آلماتی و سایر مناطق آسیب دیده در نتیجه حملات تروریستی، نهایت توجه مبذول داشته شود.

قزاقستان از روز یکشنبه دوم ژانویه (۱۲ دی) به دلیل افزایش دو برابری بهای سوخت گاز مایع در این کشور صحنه اعتراضات مردمی در خیابان های شهرهای مختلف از جمله «جانااوزن/ Zhanaozen» در منطقه نفت خیر کشور و بندر «آق تاو (آکتائو) Aktau/» در ساحل دریای خزر بوده است.

قیمت سوخت در این کشور تا هفته گذشته به قدری ارزان بود که اکثر مردم این کشور با تبدیل موتورهای خودروهای خود به گاز مایع سعی داشتند علاوه بر استفاده از خودروهای شخصی در ایاب و ذهاب هزینه های زندگی را نیز به راحتی مدیریت کنند، اما تصمیم جدید دولت برای افزایش قیمت سوخت آنها را وارد یک چالش اقتصادی و اجتماعی جدید کرده است.

گاز مایع در قزاقستان کاربردی چند وجهی و عمومی دارد؛ در پخت و پز، گرمایش و سوخت خودروها. با این وجود شهروندان این کشور به ویژه در مناطق غربی، سال‌هاست خودروها را گازسوز کرده‌اند زیرا گاز از بنزین ارزان‌تر بود. با برداشتن سقف قیمت گاز از اول ژانویه، شوک بزرگی به مصرف کنندگان وارد شد.

اگرچه دولت علت افزایش بهای گاز مایع را با افزایش تقاضا توجیه کرده است اما معترضان خواستار چشم پوشی دولت از افزایش قیمت گاز خودرو از ۶۰ به ۱۲۰ تنگه در ازای هر لیتر شده اند.

وزارت انرژی قزاقستان با اشاره به ثابت ماندن حجم تولید سالانه گاز به رغم افزایش مصرف، افزایش قیمت گاز مایع خودرو را اقدامی مناسب برای تنظیم عرضه و تقاضا توصیف کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha