رییسی: تقدیم ۶ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز از افتخارات قم است

قم - ایرنا - رییس جمهور، تقدیم شش هزار شهید و حضور ۱۲ هزار جانباز سرافراز در استان قم را از افتخارات این سرزمین انقلابی دانست.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رییسی عصر پنجشنبه در دیدار با اقشار مختلف مردم در مدرسه امام کاظم(ع) بیان داشت: نهم دی روز بصیرت و میثاق با ولایت است، یکی از ایام الله ما روز نهم دی ماه است، ‌دست قدرت الهی به نحوی که عقول و خردمندان به صورت عادی تصور نمی‌کردند، نمایان شد.
وی افزود: قدرت الهی در این روز با حضور حماسی مردم در صحنه و رقم زدن امنیت، اقتدار و عزت برای ایران اسلامی و پایان دادن به فتنه و فتنه ها نمایان شد.
آیت الله رییسی  ادامه داد: باید این روز را گرامی داشت و از زمان شناسی مردم تقدیر کرد که این گونه در صحنه حضور پیدا کردند و نقشه های دشمن را ناکام گذاشتند، باید از خدا به خاطر این مردم زمان شناس و با بصیرت تشکر کرد.
وی گفت: در حقیقت امروز بیش از هر زمان دیگری به بصیرت نیاز داریم، بصیرت راه را روشن می‌کند، باید از خداوند متعال بصیرت در دین را بخواهیم.

سردار سلیمانی نماد بصیرت بود

رییس جمهور تاکید کرد: شما زندگی و سیره حاج قاسم سلیمانی را ببینید آنگاه که ایشان از دین و ارزش‌ها دفاع می‌کند و در مقابل داعش دست ساخته آمریکایی‌ها و نظام استکبار می‌ایستد و تحلیل درستی از این جریان دارد.
‌وی افزود: حاج قاسم سلیمانی نماد انسان با بصیرت بود و روشن‌گری کرد و نقش آفرینی مخلصانه داشت و خداوند هم او را بلند آوازه کرد.
وی ادامه داد: ابزارهای تبلیغاتی نمی‌تواند نام کسی را بلند کند اما اگر کسی برای خدا کار کرد خدا او را بلند می‌کند، شهدا را خداوند بلند آوازه کرد و امروز خانواده شهدا به خود ببالند؛ خون شهدا همچون خون سیدالشهدا جهل زدایی می‌کند.

رییس جمهور اضافه کرد: قم با داشتن ۶ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز دارای ویژگی خاصی در سطح کشور و در مسیر انقلاب هستند، قم نماد بصیرت و بصیرت آفرینی برای کشور، منطقه و جهان اسلام است و مردم جهان نیز قم را با ویژگی شهادت، ایثار و ایستادگی در صحنه می شناسند و به همین منظور خدمت به قم خدمت به نظام اسلامی و پایتخت تشیع است.
وی گفت: قم در دو حوزه نرم افزاری و سخت افزاری مشغول تربیت نیروهای کارآمد برای مدیریت بحران های داخلی و خارجی است. مردم قم نشان دادند که در دفاع از انقلاب و ارزش های دینی و اسلامی همیشه در صحنه حضور داشته دارند.

فعالان اقتصادی مطمئن باشند مشکلات حل خواهد شد 
رییسی با اشاره به شعار سال و مساله رونق تولید، ابراز کرد: فعالان اقتصادی با قدرت در این عرصه حضور پیدا کنند و مطمئن باشند که همه مشکلات حل خواهد شد. باید کاری کرد که بازار احساس ثبات و اقتصاد احساس آرامش کنند؛ غیرقابل پیش بینی بودن برای اقتصاد بسیار خطرناک است.
وی مساله انضباط بانکی را مورد توجه قرار داد و گفت: هیچ بانکی حق دریافت سود بیشتر از میزان تعیین شده در شورای پول و اعتبار را ندارد و هر بانکی که رقم بیشتری از تولیدکنندگان دریافت کرده را باید بازگرداند.
آیت الله رییسی با اشاره به اهمیت حمایت از شرکت های دانش بنیان، یادآور شد: مساله علم و فناوری یک مقوله مهم است و باید یک پارک علم و فناوری کاملا جامع در سطح استان قم احداث شود.
رییس جمهور گفت: رویکرد دولت در مورد نهاده های دامی، تولید این نهاده ها در داخل کشور است و وابستگی به نهاده های دامی به کشورهای دیگر بر خلاف استقلال اقتصادی کشور است اما رسیدن به مرحله خودکفایی زمان بر است.
وی اولویت دولت را بهره برداری از پروژه های نیمه تمام دانست و بر حمایت از بخش خصوصی در اتمام طرح های نیمه کاره تاکید کرد و افزود: در سراسر کشور به میزان ده ها سال پروژه نیمه تمام وجود که کلنگ آنها از سالها پیش زده شده ولی پیشرفت فیزیکی پایینی دارند.
وی اضافه کرد: دولت حاضر است پروژه های نیمه تمام کشور را با تضمین بازگشت اصل و سود سرمایه، توسط بخش خصوصی و سایر بنگاه های اقتصادی به سرانجام برساند.

دولت سیزدهم دنبال مردمی سازی حکمرانی است

رییسی تصریح کرد: مردمی سازی حکمرانی و مردمی سازی سایر بخش ها یکی از نظام مسائل مهم دولت سیزدهم است و اعتقاد ما این است که مشارکت مردم می تواند مشکلات زیادی را برطرف کند، تمام دولتمردان باید زمینه مشارکت های مردمی و تکریم آنها را با ایجاد بسترهای لازم فراهم کنند.
رییس جمهور با تاکید مجدد بر اهمیت خیرین و مشارکت های مردمی یادآور شد: خیرین یکی از جلوه های مشارکت های مردمی است.
وی در ادامه با اشاره به مشکلات جامعه فرهنگی و معلمان کشور، اظهار داشت: دغدغه های مختلف مردم از معیشت تا سایر دل نگرانی های آنها باید برطرف شود.
رییسی با بیان اینکه مساله زن و خانواده یکی از مسائل مهم کشور است، گفت: آسیب های اجتماعی مانند طلاق بسیار آزاردهنده است و هم اکنون سازوکارهای اجتماعی برای کاهش آسیب های اجتماعی در سطح کلان با تاکید مقام معظم رهبری در حال انجام است.
رییس جمهور مشکلات اقتصادی یکی از عوامل مهم آسیب های اجتماعی دانست و ادامه داد: برای کاهش آسیب های اجتماعی لازم است تا تمام دستگاه های مسوول پای کار باشند.
وی اظهار داشت: دولت امروز متعلق به تمام جمهور است و هر کسی که احساس می کند می تواند در مسیر توسعه و پیشرفت کشور نقش آفرینی کند پای کار بیاید.
رییس جمهور ابراز داشت: امکان دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصد در پایان سال ۱۴۰۱ با توجه به منابع، امکانات و کاهش مصارف امکان پذیر است؛ اگر هزینه ها کاهش و درآمدها افزایش یابد امکان افزایش رشد اقتصادی وجود دارد.
وی  با تاکید بر ضرورت حمایت از روستائیان و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرها، عنوان کرد: با تضمین خرید محصولات کشاورزی و افزایش امکانات و تجیهزات و پی ریزی شیوه های نوین کشت و افزایش بهره وری باید مانع از مهاجرت روستائیان به شهر باشیم.

آیت الله رییسی  در سخنانی خطاب به مردم قم بیان کرد: جا داشت که بنده در این سفر در اجتماعات بزرگتری در خدمت مردم باشم که با توجه به شرایط کرونایی چنین امکانی سلب شد و از این نظر از تمام مردم استان قم عذرخواهی می کنم و امیدوارم در آینده و با بهبود شرایط کرونایی امکان دیدار عمومی مردم فراهم شود.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور در قالب سیزدهمین سفر استانی دولت سیزدهم امروز وارد قم شد.

وزرای جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، راه و شهرسازی، همچنین انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، رییس جمهور را در این سفر همراهی می کنند و قرار است در برنامه‌های مختلفی همچون بازدید از طرح های عمرانی حضور یابند.

در جریان این سفر موضوع‌هایی چون اشتغال، آب، مسکن و مسائل اجتماعی و شهری مورد بررسی قرار  می‌گیرد./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha