تاکید ایران بر اجتناب از هر گونه تغییرات ژئوپلوتیک در منطقه

مسکو - ایرنا - علیرضا حقیقیان دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد که در نشست گروه ۳+۳ قفقاز ، تهران بر احترام به حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه و اجتناب از هر گونه تغییرات ژئوپلوتیک تاکید کرد.

به گزارش جمعه شب ایرنا، حقیقیان بعد از نخستین نشست همکاری‌های قفقاز در فرمت ۳+۳ که در سطح معاونین وزیران خارجه کشورهای منطقه (از جمله جمهوری اسلامی ایران) و بدون حضور گرجستان امروز در مسکو برگزار شد، در مورد نتایج این جلسه به خبرنگاران ایرنا و صدا و سیما گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از این فرمت، بر همکاری های های منطقه ای بخصوص در حوزه اقتصادی، تجاری،  حمل و نقل، ترانزیتی و و همچنین به احترام به تمامیت ارضی و اجتناب از هر گونه تغییرات ژئوپلوتیک در منطقه تاکید کرد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یگی از مبتکران و پیشنهاد دهندگان اصلی این شیوه بود ، ادامه داد که این فرمت در جهت  سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

حقیقیان یادآورشد که ما معتقدیم که مشکلات،  چالش ها و  اختلاف های داخلی منطقه بایستی توسط کشورهای  خود منطقه حل و فصل شود  و بر همین اساس فعالانه  از آن حمایت و شرکت کردیم.

وی  توضیح داد که در نشست مروز کشورهای مواضع خودشان را با هدف صلح و ثبات پایدارو توسعه و شکوفای اقتصادی منطقه بیان کردند.

به گزارش ایرنا  نشست نخست «پلتفرم همکاری» برای حل مسائل قفقاز در فرمت ۳+۳ با شرکت معاونین وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، روسیه، ، ترکیه و بدون حضور گرجستان در مسکو برگزار شد.
هیات جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی علیرضا حقیقیان ، دستیار وزیر و مدیر کل اوراسیای وزارت امور خارجه کشورمان در این نشست شرکت کرد.

قرار است نشست های فرمت ۳+۳ دو بار در هر سال ادامه یابد.

 گرجستان به خاطر برخی اختلاف های داخلی با روسیه از حضور در نشست  فرمت ۳+۳ خودداری کرد.  
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha