منطقه آزاد انزلی نیازمند بازسازی منابع انسانی ، مالی و اقتصادی است

رشت - ایرنا- نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم ساماندهی منطقه آزاد انزلی گفت: این مجموعه مدت‌ها به حیاط خلوت بعضی افراد تبدیل شده بود که باید با بهره‌گیری از نیروهای کارآمد و متخصص، شاهد بازسازی منابع انسانی، مالی و اقتصادی باشد.

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان؛ اسدالله عباسی عصر دوشنبه در دیدار با مشاور رئیس‌جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی کشور بر استفاده از ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی و اشتغالزایی و نیز تکمیل پروژه اتصال خط ریلی قزوین-رشت به کاسپین در راستای توسعه ارتباطات دریایی و مبادلات تجاری تاکید کرد.

وی با اشاره به سهم منطقه آزاد انزلی در افزایش میزان اشتغال و صادرات واحدهای تولیدی اظهار داشت: باید از ظرفیت‌های موجود در منطقه آزاد انزلی به ویژه بندر کاسپین در گسترش فعالیت‌های اقتصادی و اشتغالزایی، استفاده ای بهینه شود.

استاندار گیلان همچنین به کمبود زمین در منطقه آزاد انزلی برای انجام فعالیت‌های توسعه‌ای اشاره و خاطرنشان کرد : این موضوع باعث شده تا سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی نتوانند در راستای ایجاد واحدهای تولیدی به خوبی نقش‌آفرینی کنند. 

عباسی،  بر لزوم ساماندهی منطقه آزاد انزلی و خروج از حالت رکود و بلاتکلیفی تأکید و تصریح کرد: این مجموعه مدت‌ها به حیاط خلوت بعضی افراد تبدیل شده بود که باید با بهره‌گیری از نیروهای کارآمد و متخصص، شاهد بازسازی منابع انسانی، مالی و اقتصادی باشد. 

وی با تأکید بر برخورد حقوقی و قانونی نسبت به سوء استفاده‌ها و حیف و میل های صورت گرفته، گفت: تکمیل پروژه اتصال خط ریلی قزوین-رشت به کاسپین باید تسریع شود تا توسعه ارتباطات دریایی و مبادلات تجاری با کشورهای قزاقستان، چین، روسیه و دیگر کشورهای همسایه رونق گیرد.

سازمان منطقه آزاد انزلی دارای ۱۴۹ واحد تولیدی با میزان اشتغالزایی مستقیم برای حدود چهار هزار نفر در دو شهرک صنعتی و خارج از آن است و هم اکنون مراحل احداث سومین شهرک صنعتی منطقه در پسکرانه مجتمع بندری کاسپین با دارا بودن مساحت ۵۰ هکتاری علاوه بر افزایش دو برابری وسعت صنعتی منطقه ضریب اشتغالزایی و واحدهای تولیدی را به چند برابر افزیش می دهد.
این منطقه تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه خزر است و کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، کراسنودسک ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای همسود  CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانک ها و موسسات مالی - بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی - تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده این منطقه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha