۲۸ آبان ۱۴۰۰، ۱۵:۳۵
کد خبر: 84547696
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

خیز انگلیس برای همسویی با موضع کاخ سفید در قبال جنبش حماس

لندن – ایرنا – هم زمان با افزایش اعتراضات ضد صهیونیستی در انگلیس، دولت این کشور قصد دارد تا در اقدامی همسو با کاخ سفید، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) را گروهی تروریستی اعلام کند.

منابع خبری روز جمعه به نقل از وزیر کشور انگلیس گزارش دادند که این سازمان بر اساس قانون مبارزه با تروریسم منع خواهد شد تا هر کس که از حماس حمایت کند، پرچم آن را برافراشته یا جلساتی برای این سازمان ترتیب دهد، قانون را نقض کرده است.

روزنامه تایمز نوشت، پریتی پتل، وزیر کشور انگلیس این تصمیم را در واشنگتن اعلام و هفته آینده به پارلمان ارائه خواهد کرد.  وی که در واشنگتن به سر می برد، ادعا کرد که این اقدام "بر اساس طیف گسترده ای از اطلاعات و همچنین ارتباط این گروه با تروریسم است". پتل حماس را «اساساً و به شدت ضد یهودی» خواند و افزود که برای حفاظت از جامعه یهودی نیاز به ممنوعیت این جنبش است.

وی بر همین اساس عنوان کرد که تعلق داشتن به حماس، ابراز همراهی با آن، کمک به ترتیب جلسات یا نمایش پرچم های آنان در ملا عام ۱۰ سال مجازات خواهد داشت. پتل مدعی شد که حماس توانایی انجام اقدامات تروریستی قابل توجهی از جمله دسترسی به سلاح‌های گسترده و پیچیده و همچنین امکانات آموزش گروه ها و افراد تروریستی را دارد و مردم یهود احساس ناامنی می‌کنند.

«نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با انتشار پیامی در توئیتر از تصمیم دولت لندن استقبال کرد. اما یک مقام حماس در غزه گفت که تا اعلام رسمی دولت انگلیس صبر می‌کند.

گفتنی است که پتل در سال ۲۰۱۷ به دلیل عدم افشای ملاقات با مقامات ارشد صهیونیستی در تعطیلات خصوصی به فلسطین اشغالی، مجبور به استعفا از سمت وزیر توسعه بین‌الملل شد. او در جریان این سفر با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت و یائیر لاپید، رهبر مخالف رژیم اشغال‌گر قدس دیدار کرد.

گروه مقاومت اسلامی حماس، از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و کانادا ذیل گروه‌های تروریستی اعلام شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha