۲۱ آبان ۱۴۰۰، ۲۲:۱۵
کد خبر: 84538541
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نماینده آمریکا در سازمان ملل اتهامات ضد ایرانی را تکرار کرد

تهران-ایرنا- لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران اتهامات ضد ایرانی را تکرار کرد و گفت : آمریکا نگران عدم پایبندی ایران به تعهداتش در برجام است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از نشریه صهیونیستی "اسرائیل نشنال نیوز" گرینفیلد در اظهارات خود ادعا کرد: آمریکا نگران فعالیت‌های هسته‌ای ایران است که خلاف تعهدات این کشور در توافق هسته‌ای است.  
نماینده آمریکا در سازمان ملل ادعای سایر مقامات آمریکا را تکرار کرده و گفت: واشنگتن متعهد است تا از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند.  
گرینفیلد قرار است هفته آینده (۹ تا ۱۴ نوامبر) به خاورمیانه سفر کند. وی در سفر خود از سرزمین‌های اشغالی، رام الله و اردن دیدار خواهد کرد.  
به گزارش ایرنا، پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از این توافق در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می‌۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.  
اجرای نامتوازنِ برجام از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می‌۲۰۱۹) شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.  
ایران بارها اعلام کرده است اگر سایر طرف‌های باقی‌مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا کنند، گام‌های مربوط به کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود
علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد: در تماس تلفنی با آقای انریکه مورا (معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا)، آغاز مذاکرات با هدف لغو تحریم‌های غیرقانونی و غیر انسانی، در روز ۸ آذر (۲۹ نوامبر) در وین مورد موافقت قرار گرفت.  
پس از روی کار آمدن دولت دموکرات بایدن در ژانویه ۲۰۲۱،  دیپلمات‌های ارشد گروه ۱+۴ ایران و اتحادیه اروپا از فروردین تا خرداد ماه گذشته، شش دور در پایتخت اتریش گردهم آمدند تا درباره احیای مفاد برجام گفت‌وگو کنند.  
این مذاکرات از تیرماه گذشته بدلیل تداوم بدعهدی‌های آمریکا درباره لغو تحریم‌ها و ندادن تضمین درباره نقض دوباره برجام، همزمان با تغییر دولت در ایران متوقف شد. دولت دموکرات بایدن که از منتقدان خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق امریکا از برجام است، به رغم برگزاری شش دور مذاکرات وین، تاکنون اقدامی جدی برای بازگشت به تعهداتش انجام نداده اما همچنان می‌گوید به مسیر دیپلماسی با ایران معتقد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha