۱۸ آبان ۱۴۰۰، ۹:۳۵
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84534511
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نگرانی از افزایش خشونت‌ علیه خبرنگاران در افغانستان

کابل - ایرنا - کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان روز سه شنبه با انتشار گزارشی از افزایش خشونت ،ضرب و شتم و حمله به خبرنگاران در این کشور ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایرنا، براساس گزارش های منتشر شده در دو ماه گذشته ۳۰ مورد خشونت به خبرنگاران در  این کشور افزایش یافته که عامل ۹۰ درصد ازاین خشونت ها طالبان بوده است.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان در این  گزارش با اشاره به نگرانی جامعه رسانه ای افغانستان و نهادهای حامی از افزایش خشونت علیه خبرنگاران اضافه کرد تنها در هفته پایانی ماه اکتبر چهار مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است .

 در این گزارش اضافه شده است در  این مدت «حسین احمدی» خبرنگار راه فردا، «زاهدالله حسین‌خیل» مدیر یک ایستگاه رادیوی محلی در لوگر، «عبدالخالق حسینی» خبرنگار خامه پرس مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و به "علی رضا شریفی" تصویر بردار صدا و سیمای  جمهوری  اسلامی ایران در کابل نیز شلیک شده است.

کمیته مصونیت از خبرنگاران افغانستان در ادامه با اشاره به مشکلات مالی خبرنگاران اعلام کرد محمد هارون نیرومند  کارمند تلویزیون مشرانوجرگه نیز به علت فقر خودکشی کرده است.

کمیته جهانی حفاظت از خبرنگاران هم چند روز پیش در گزارشی اعلام کرد اوضاع افغانستان برای خبرنگاران به شدت بدتر شده و در سال جاری صدها خبرنگار این کشور را ترک کرده اند.

بر اساس یافته‌های این نهاد، پس از حاکمیت طالبان در افغانستان  برخی از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شماری هم بازداشت شده اند.

این نهاد گفته است که در باره ۱۷ خبرنگار کشته شده در ۱۰ سال گذشته در افغانستان عدالت محقق نشده است.

"مسرور لطفی "مسوول رسانه ای تحادیه ملی خبرنگاران افغانستان در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد در ۲ ماه گذشته ۳۰ مورد خشونت در افغانستان ثبت شده که بانی ۹۰ درصد از این خشونت ها طالبان بوده است.

وی افزود:از ۳۰ موردی که این اتحادیه ثبت کرده، ۴۰ درصد ضرب‌وشتم خبرنگاران، ۴۰ درصد تهدید زبانی و ۲۰ درصد ممانعت از پوشش خبری و بازداشت خبرنگاران بوده است.

اتحادیه خبرنگاران افغانستان می‌گوید بیشتر خشونت‌ها در فاصله ماه‌های سپتامبر و اکتبر رخ داده و شش مورد در کابل و بقیه در سایر شهرها بوده است.

به گفته مسئولان این اتحادیه، موارد خشونت علیه خبرنگاران با مقام‌های طالبان نیز در میان گذاشته شده است و آنان قول پیگیری داده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان،گفت طالبان از خشونت‌ها علیه خبرنگاران آگاه است و بررسی‌ در این زمینه را آغاز کرده است.

منابعی آگاه در گروه طالبان می‌گویند دست‌کم دو تن از اعضای این گروه را به‌دلیل اعمال خشونت علیه خبرنگاران بازداشت کرده‌اند.

گروه طالبان از میانه ماه اوت که قدرت را در افغانستان به‌ دست گرفت، اعلام کرد فعالیت رسانه‌ها بلامانع است و این گروه از فعالیت رسانه‌ها حمایت می‌کند. با این‌ حال، طالبان گفته‌اند رسانه‌ها باید بی‌طرفی خود را حفظ کنند، منافع ملی را در نظر بگیرند و اصول اسلامی را رعایت کنند.

با این‌ حال به نظر می‌رسد هراس از گروه طالبان فعالیت آزاد رسانه‌ای در افغانستان را با رکود مواجه کرده است. صدها رسانه ملی و محلی در دو ماه گذشته در افغانستان از فعالیت بازمانده‌اند. فعالیت بیشتر رسانه‌های چاپی متوقف شده است و رادیوها رو به تعطیلی‌اند و چند تلویزیون که پخش سراسری و حتی جهانی داشته‌اند، دست از کار کشیده‌اند.

از سال ۲۰۰۱ و در پی سقوط رژیم طالبان، افغانستان شاهد ایجاد و گسترش فعالیت‌های آزاد رسانه‌ها بوده است. صدها رسانه با حمایت جامعه جهانی در این کشور ایجاد شد و هزاران دختر و پسر جوان در این رسانه‌ها فعالیت می‌کردند. اما با سقوط  دولت افغانستان فعالیت بیشتر این رسانه‌ها متوقف شد و صدها خبرنگار از افغانستان خارج شدند.

کمیته حفاظت از خبرنگاران اعلام کرده است از سال ۲۰۰۱ تاکنون، ۵۳ خبرنگار در افغانستان کشته ‌شده‌اند که ۳۳ مورد پس از سال ۲۰۱۸ گزارش شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha