طعم و بوی آب شرب سقز شهروندان را کلافه کرده است

سنندج - ایرنا - کاهش بارندگی، رهاسازی نامتعارف آب از سدها، رشد جلبک و پایین آمدن سطح آب ذخیره شده در پشت سدها، باعث ایجاد طعم و بوی نامطبوع آب شرب سقز و گلایه‌مندی شهروندان شده است.

به گزارش ایرنا، در طول سه هفته اخیر تغییر رنگ و بوی آب شرب سقز باعث نارضایتی بیشتر شهروندان شده است و از طعم و بوی نامطبوع آن بشدت گله مند هستند، این بوی نامطبوع و طعم نامناسب آب شهری داد خیلی ها را بلند کرده و مردم در فضای مجازی و محافل مختلف از مسوولان انتقاد می کنند.

شهروندان برای رساندن انتقاد و نارضایتی خود از هر جا و مکانی برای انتقاد از آب شرب سقز استفاده می کنند و در فضای مجازی بیشترین گلایه ها را از طریق پایگاه های خبری و گروه های مردمی به مسوولان می رسانند.

این شهرستان دارای ۲ سد چراغ ویس و سد شهید کاظمی است که چراغ ویس در بالا دست سقز و شهید کاظمی هم در پایین دست این شهر قرار گرفته است که علاوه بر تامین آب بخش کشاورزی، آب مصرفی شهروندان را هم براحتی تامین می کند.

مدتی بود تصفیه خانه شماره یک سقز بدلیل مصرف زیاد آب در تابستان امسال دچار مشکلاتی شد و مناطقی از شهر را با مشکل افت فشار و قطعی کامل آب روبرو کرده بود که با تجهیز کردن ثانویه توانست فشار زیادی را برای تامین آب شرب شهری تحمل کند و با بهره برداری از تصفیه خانه شماره ۲ مشکلات کم آبی و افت فشار کامل برطرف شد.

طعم و بوی بد آب از کجاست؟

طعم و بوی آب شرب سقز شهروندان را کلافه کرده است

شاید مردم به این بیاندیشند که چرا سقز دارای ۲ سد بالا دست و پایین دست و ۲ تصفیه خانه بوده ولی هنوز در تامین آب شهری دچار مشکل شده است، این سوال و سوال های زیادی راجع به طعم و بوی بد آب مردم را نگران کرده و از آب شرب ناراضی هستند.

برای تهیه این گزارش فضای مجازی و گلایه و پیام شهروندان را از پایگاه های خبری پیگیری کردم، مردم واقعا از طعم و رنگ آب شهری گلایه دارند و هیچ ارگانی را برای پاسخگویی گلایه هایشان پیدا نمی کنند.

یکی از این افراد در فضای مجازی نوشته بود: "ماهانه بیش از ۲۰۰ هزار تومان قبض آب پرداخت می کنم ولی آبی که مصرف می کنم بیشتر از ۲ تومان نمی ارزد"، یکی دیگر نوشته بود: "آبی که از لوله کشی مصرف می کنیم بسیار بد بو و طعم و رنگ نامناسبی دارد و وقتی لیوان را پر از آب می کنم نای خوردن آن را ندارم".

یکی دیگر از این افراد گفته بود: "دیگر از آب لوله کشی برای آشامیدن استفاده نمی کنم و این چند وقت آب معدنی تهیه و استفاده کردم چون آب سقز بو و رنگ نامناسبی دارد".

نارضایتی از آب شرب، در طول این هفته کاملا مشهود است و این گلایه ها هنوز باعث نشده تا مسوولان بصورت جدی به قضیه ورود پیدا کنند.

ورود فضولات حیوانی به سدها

یکی از فعالان فضای مجازی در سقز علت تغییر رنگ و بوی آب شرب  این شهر را ورود فضولات حیوانی، کودهای شیمیایی و فاضلاب روستایی به داخل سدها عنوان کرد.

این کاربر فضای مجازی افزود: بسیاری از مردم سقز از این مسله بی اطلاع هستند و باید برای این مسله مهم همه سمن ها، ادارات محیط زیست، آب متطقه ای، آبفا، فرمانداری و بخشداری و منابع طبیعی چاره ای بیاندیشند.

وی اضافه کرد: سد چراغ ویس و شهید کاظمی هر کدام بیش از ۱۵ روستا را در اطراف خود دارند و تمام فضولات حیوانی و انسانی و همچنین کودهای شیمیایی که توسط کشاورزان این منطقه برای زمین های کشاورزی استفاده می شود به داخل سدها سرازیر می شود.

این فعال فضای مجازی ضمن خواستار ورود مسوولان به این مساله شد و افزود: شاید روستاییان از خطرات و زیانهای سنگین این کار اطلاع چندانی نداشته باشند ولی به هر حال با این کار آب مصرفی بیش از ۲۰۰ هزار نفر را به‌خطر می اندازد و خسارات جبران ناپذیری را بوجود می آورد.

رهاسازی غیر متعارف آب سد شهید کاظمی

طعم و بوی آب شرب سقز شهروندان را کلافه کرده است

برخی کاربران دیگر فضای مجازی علت تغییر طعم و بوی آب شرب سقز را رهاسازی غیرمتعارف آب سد شهیدکاظمی توسط شرکت آب منطقه ای استان همسایه (آذربایجان غربی) عنوان کردند.

به عقیده این کاربران رهاسازی بیش از حد آب پشت این سد می تواند به رشد جلبک و کاهش کیفیت آب لایه های پایین سد کمک کند و باعث تغذیه گرایی شود که در نتیجه آب طعم و بوی بد به خود می گیرد.

این کاربران در تحلیل خود عنوان کردند که سال هاست آب سد شهید کاظمی برای احیای دریاچه ارومیه روانه استان آذربایجان غربی می شود، هر چند این موضوع در راستای اجرای مفاد ابلاغی مدیریت منابع و مصارف سدهای مخزنی است ولی در واقع تامین آب مصرفی سقز را در این شرایط کم آبی و بدون بارش به تهدید و خطر می اندازد.

در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد آب شرب سقز از سد شهید کاظمی تامین می شود و این رهاسازی نامتعارف و در نتیجه تغذیه گرایی(رشد جلبک ها بدلیل رهاسازی و کاهش آب پشت سد) باعث می شود تا آب طعم و بوی بد  بگیرد.

روستای میرده مانع آبگیری سد چراغ ویس است

با راه اندازی سد چراغ ویس، روستای میرده با جمعیت ۹۰۰ نفری به دلیل قرارگیری در مسیر این سد و برای آبگیری  باید به مکانی دیگر جابه جا می شد تا علاوه بر تکمیل آبگیری سد، آبادانی شهرشان را تحقق ببخشند ولی گویا اهالی این روستا و مسوولان عزم جدی برای این کار نداشتند و هنوز روستای میرده در جای خود باقی مانده است.

اهالی این روستا باید دو سه سال گذشته محل زندگی را ترک می کردند تا در مسیر آبگیری سد قرار نگیرند ولی هنوز سایت این روستا در دست بررسی است و باید منتظر ماند بر سر این روستا چه خواهد آمد.

شاید این مسله ارتباط تنگاتنگی با طعم و بوی آب سقز نداشته باشد ولی اگر این روستا جابجا و سد چراغ ویس آبگیری کامل شود دیگر نیاز آنچنانی به سد شهید کاظمی برای تامین آب سقز ندارد و براحتی از آب این سد و تصفیه خانه شماره ۲ استفاده می‌شد.

پایین آمدن تراز آب سد شهید کاظمی علت طعم و بوی بد آب سقز است

طعم و بوی آب شرب سقز شهروندان را کلافه کرده است

 معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بوجود آمدن مشکل طعم و بوی آب سقز ناشی از پایین آمدن تراز آب سد شهید کاظمی در تصفیه خانه ها است.

محمد فرهاد افزود: نصب دستگاه میکرواسترنر و اوزون‌زنی تاثیر مناسب و خوبی در حذف جلبک و کاهش طعم و بوی آب شرب دارد لذا این ۲ دستگاه در تصفیه خانه شماره ۲ که کارفرمای آن سازمان آب منطقه‌ای کردستان بوده در حال تهیه و نصب است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون آب مصرفی شهروندان سقزی سالم و از نظر بهداشتی هیچ مشکلی ندارد، اضافه کرد: نمونه گیری از آب مصرفی سقز توسط آزمایشگاه های ما انجام می شود و طبق پارامترهای آزمایشگاهی آب شرب مصرفی سالم و بدون مشکل بهداشتی است.

فرهاد اضافه کرد:  بدلیل پایین آمدن تراز آب سد شهید کاظمی و تغذیه گرایی ناشی از رشد جلبک ها در این سد، آب شرب سقز طعم و بو خاص گرفته است.

وی  ادامه داد: اگر بارندگی ها آغاز شود در نتیجه مخازن هم پر می شوند و بخش زیادی از این مشکل پیش روی آب شرب مصرفی سقز برطرف می شود.

حفاظت از آب سدها یک وظیفه همگانی است

فرهاد با اشاره به اینکه ورود فضولات حیوانی، کودهای شیمیایی توسط کشاورزان منطقه اطراف سدها و فاضلاب روستاییان باعث تغذیه گرایی (رشد جلبک ها) می شود، افزود: باید ادارت محیط زیست، سازمان آب منطقه ای، آبفای کردستان، استانداری، فرمانداری، بخشداران و سمن ها برای حفاظت از سدها تعامل بیشتری داشته باشند.

وی یادآور شد: مدیریت و ساماندهی فضولات حیوانی در حوزه سد چراغ ویس و سد شهید کاظمی توسط نهادهای مذکور الزامی است و باید در برابر حفاظت از اب سدها همکاری خوبی شکل بگیرد.

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب کردستان اضافه کرد: باید اهالی روستاهای اطراف این ۲ سد را از اهمیت توجه به مسایل زیست محیطی و حفاظت از آب سدها مطلع کرد و در این زمینه فرهنگسازی مناسبی صورت بگیرد.

طرح آبرسانی بلند مدت سقز باید ارتقا یابد

طعم و بوی آب شرب سقز شهروندان را کلافه کرده است

این مسوول شرکت آبفای کردستان گفت: طرح آبرسانی بلند مدت سقز با کارفرمایی سازمان آب منطقه ای کردستان شامل سد چراغ ویس، خطوط انتقال آب خام، ساخت تصفیه خانه شماره ۲ به بهره برداری رسیده است.

وی اضافه کرد: برای انتقال آن به شبکه توزیع آب مستلزم اجرای ۱۳ کیلومتر خطوط بین مخازن، ۲۸ هزار مترمکعب مخزن آب و چهار واحد پمپاژ میان راهی است که در صورت عدم اجرای طرح مذکور امکان استفاده از ۱۰۰ لیتری از ظرفیت ۴۰۰ لیتری بر ثانیه تصفیه خانه شماره ۲ امکان پذیر نخواهد بود.

فرهاد با بیان اینکه در این راستا اقدامات لازم را برای اضافه شدن احجام مذکور به موافقت نامه طرح آبرسانی سقز با اعتبار مورد نیاز یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه متوسط نیاز آب مصرفی در سقز ۶۰۰ لیتر در ثانیه است، افزود: ۱۰۰ لیتر از تصفیه خانه شماره ۲ و مابقی هم از تصفیه خانه شماره یک تامین می شود.

معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب کردستان گفت: برای رفع مشکل آب سقز، پروژه انتقال آب با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال تعریف شده است و ساخت ۲ مخزن و اجرای خط جدید به جد پیگیری می شود.

وی اضافه کرد: هر ۲ تصفیه خانه سقز امکان تغذیه از سد چراغ ویس سقز را دارند و در صورت بهره برداری از خطوط انتقال و مخازن می توان از ظرفیت سد چراغ ویس بیشتر بهره گرفت.

ظرف یک ماه آینده مشکل بو و طعم آب شرب سقز باید برطرف شود 

 فرماندار سقز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در راستای پیگیری مطالبه شهروندان مبنی بر بررسی علت بو و طعم آب، سرزده از تصفیه خانه شماره یک آب آشامیدنی سقز بازدید و از نزدیک روند تصفیه آب و انتقال آن به شبکه توزیع آب شهری را بررسی کردیم.

کامیل کریمیان با اشاره به اینکه برطرف کردن مشکل بوی نامطبوع و طعم آب باید در اولویت اصلی مدیران مربوطه قرار گیرد، سرپرست جدید آب و فاضلاب و کارشناسان بهداشت سقز را برای بررسی موضوع فراخواند.

وی با بیان اینکه از جریان نحوه کُلرسنجی، تامین و توزیع آب آشامیدنی بازدید کردیم، به شهروندان اطمینان خاطر می دهیم که تامین آب سالم و پایدار، دغدغه اصلی است و در این راستا، از هیچ کوششی دریغ نخواهد شد.

آب سقز مشکل بهداشتی ندارد

طعم و بوی آب شرب سقز شهروندان را کلافه کرده است

رییس شبکه بهداشت و درمان سقز نیز در این ارتباط اظهار داشت: با توجه به آزمایشات انجام شده تا کنون از نظر باکتریولوژیکی که به صورت روزانه از نقاط مختلف شهر نمونه برداری انجام می شود و در آزمایشگاه مرکز بهداشت آزمایش می شود، نمونه آلوده نداشته‌ایم.

دکتر پروین خسروپور اضافه کرد: همچنین کلرسنجی های انجام شده در ۱۰ مرکز شهری که به صورت روزانه چند مورد در هر مرکز انجام می گیرد، در سطح استاندارد بوده است.

وی خطاب به شهروندان سقزی گفت: آب شرب شهر طبق آزمایش‌های مرکز بهداشت آلوده نیست و از نظر بهداشتی هم مشکل ندارد.

طعم و بوی آب شرب سقز شهروندان را کلافه کرده است

شهروندان سقزی بدلیل طعم و بوی آب شرب شهری ناچار به چشمه های متعدد حاشیه شهر سقز روی آوردند و بسیاری از چشمه ها در طول شبانه روز مملو از جمعیت است.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha