وحدت شیعه و سنی در قشم به قرابت مذهبی رسیده است

قشم- ایرنا- علمای شیعه و سنی و مسوولان قشم با اشاره به هفته وحدت به عنوان فرصتی برای همفکری شیعه و اهل سنت، وحدت در جزیره قشم را یک الگو می‌دانند که از مرحله وحدت فراتر رفته و به مرحله وصلت و قرابت مذهبی رسیده است.

عضو هیات فتوای اهل سنت در جنوب کشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تبریک میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) گفت: هفته وحدت فرصت مناسبی است که امت اسلامی درباره امر وحدت که یکی از مسایل مهم دین میبن اسلام و از تاکیدهای قرآن و پیامبر خدا(ص) و ائمه بزرگوار است، تفکر کنند.

شیخ محمدعلی امینی افزود: به تبع دین اسلام، علمای برجسته، رهبر فرزانه انقلاب و مسوولان دلسوز نظام به وحدت به عنوان یک مساله جوهری و اصلی توجه دارند.

وی ادامه داد:  برای تقویت وحدت اسلامی باید تمام فرق شیعه و اهل سنت هم‌فکری داشته باشند و با برنامه‌ریزی عوامل تقویت را شناسایی و موانع آن را بازشناسایی کنند.

عضو هیات فتوای اهل سنت در جنوب کشور  تصریح کرد: باید همگی دست به دست یکدیگر بدهیم تا این وحدتی که راز بقای نظام و موجب اقتدار و عزت و سربلندی امت اسلامی شده است، دچار خدشه، سستی و تزلزل نشود.

وی افزود: باید با در نظر گرفتن راهکارها و برنامه‌ریزی‌های مثبت در حوزه نظر و گفتار، و به ویژه در تطبیق عملی گام‌های موثری برداریم تا وحدت روز به روز بیشتر، و جایگاه آن در جامعه قوی‌تر و مستحکم‌تر باشد.

اعتماد سازی موجب افزایش وحدت می‌شود

امینی ادامه داد: یکی از عوامل مهم تقویت وحدت که در دین اسلام مطرح است و مقام معظم رهبری بر آن تاکید می‌کند، بحث اعتماد سازی است.

وی اظهار کرد: اعتمادسازی به طور قطع باعث افزایش دلبستگی به اسلام و نظام می‌شود و در صورتی که اعتماد بین شیعه و اهل سنت از بین برود، وحدت هم خدشه و آسیب می‌بیند.

عضو هیات فتوای اهل سنت در جنوب کشور افزود: اجرای عدالت در اعمال مدیریت یکی از دستورالعمل‌های دین است که خود باعث ایجاد وحدت می‌شود.

وی ادامه داد: مشاهده می‌شود که در برخی جوامع اسلامی اختلاف، چند دستگی و تفرقه روز به روز در حال ازدیاد است و خسران های غیر قابل جبرانی به وجود آورده  است.

امینی ابراز کرد: جای تاسف داردکه ما به عنوان مسلمان و پیروان پیامبر اکرم(ص) از مهمترین، اصلی‌ترین و محوری‌ترین برنامه و دستور العمل ایشان که حفظ وحدت و همبستگی است غفلت داشته باشیم و کوتاهی به وجود بیاید.

وی افزود: امید است که هفته  وحدت و میلاد پیامبر فرصتی باشد تا ما مسلمانان در رفتار و کردار خود بازنگری و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنیم.

عضو هیات فتوای اهل سنت در جنوب کشور  ادامه داد: نقاط قوت وحدت باید همچنان ترویج و نقاط ضعف نیز برطرف شود که این امر اراده و برنامه می‌طلبد.

وی ادامه داد: اگر اراده و برنامه وجود داشته باشد به آن هدفی که موجب خوشایند دوستان و علاقمندان به اسلام است خواهیم رسید اما اگر غفلت، کوتاهی و سهل انگاری باشد باور کنیم که موجب ندامت و پشیمانی خواهد شد.

امینی در پایان خاطرنشان کرد: همه مبلغان، خطبا و اهل منبر باید در این زمینه تلاش، کوشش، تعاون و همکاری داشته باشند.

وی گفت: مسولان اجرایی نیز در اجرای وظایف به عدالت توجه داشته باشند تا بی اعتمادی‌ها از بین برود و اعتماد به نحو احسن حاصل شود.

وحدت در قشم به مرحله وصلت و قرابت مذهبی رسیده است

رییس اداره تبلیغات اسلامی قشم نیز در این‌باره گفت: هفته وحدت به عنوان یک رخداد عظیم جهانی است که امت اسلامی از آن بهره‌مند هستند .

حجت الاسلام احمد غلامی افزود: اهمیت هفته وحدت در این است که ۲ قول متفاوت روایی شیعه و اهل سنت مایه رحمت و اتفاق امت اسلامی شده است.

وی ادامه داد: آنچه برای ما مهم است وحدت امت اسلامی است تا دشمن با انواع شیطنت‌ها نتواند بین این امت واحده اختلاف بیاند.

رییس اداره تبلیغات اسلامی قشم تصریح کرد: در طول تاریخ هرکجا بین مسلمانان اختلاف بوده، دشمن مشترک از آن سواستفاده کرده و سود برده است.

دشمن چشم امید به تفرقه مسلمانان دارد

وی افزود: اگر بازار اسلحه و مسایل یهود در دنیای امروز رونق دارد به دلیل امید دشمن به اختلاف بین مسلمانان است.

غلامی ادامه داد: تمام مسلمانان از شیعه و اهل سنت باید هوشیار باشند که دود اختلاف به چشم ما خواهد رفت و دشمن فقط به فکر استثمار و فقیرتر شدن بیش از پیش مسلمانان است.

وی با اشاره به اینکه آبادانی، رشد و توسعه در سایه وحدت تحقق می‌یابد، اظهار کرد: فقر و گرفتاری بسیاری از کشورهای اسلامی به دلیل اختلافی است که دیگران ایجاد کرده‌اند ولی ما همچنان بدون توجه به دشمن، برادر کشی می‌کنیم.

رییس اداره تبلیغات اسلامی قشم با اشاره به وحدت شیعه و اهل سنت در ایران افزود: با رهنمودهای مقام معظم رهبری و نصیحت‌های رهبر فقید انقلاب اسلامی، وحدت در کشور واقعیت دارد.

وی ادامه داد: ملت ایران برای وحدت خود هزینه کرده است و ثمرات آن را مشاهده می‌کند که شیعه و سنی یکدست و یکصدا و در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.

غلامی ابراز کرد: مردم زندگی توام با آرامش خود را مدیون اتحادی هستند که در تمام حوزه‌ها و از جمله در حوزه مذهب وجود دارد.

وی افزود: در شهرستان قشم  وحدت به صورت واقعی وجود دارد و عالمان شیعه و اهل سنت و مردم در کنار یکدیگر با برادری زندگی می‌کنند.

رییس اداره تبلیغات اسلامی قشم ادامه داد: ما در قشم از وحدت عبور کرده‌ایم و به وصلت و قرابت مذهبی رسیده‌ایم که برگزاری جشن‌های متنوع و حضور مذاهب مختلف در مراسمات یکدیگر از این امر حکایت می‌کند.

وی گفت: وحدت امروز مردم قشم به شکل صوری و با اعمال زور تحقق نیافته است بلکه امری ضروری و عقلی است که نشان می‌دهد علما و مردم از اختلافات عبور کرده‌اند.

غلامی افزود: یکسری افراد خودسر به دنبال آن هستند که وحدت موجود را به فتنه‌انگیزی تبدیل کنند، اما مردم هوشیار هستند و وحدت را که برای آن هزینه ‌پرداخت کرده‌اند، حفظ و حفاظت می‌کنند.

وحدت قشم یک نماد و الگو در کشور است

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با گرامیداشت هفته وحدت گفت: هفته وحدت در جزیره قشم با برخی شهرستان‌ها و استان‌های دیگر که از نظر مذهبی تلفیقی و ترکیبی هستند تفاوت متمایزی وجود دارد.

مهدی زارعی افزود: در دیگر مناطق شیوه معمول برگزاری ۲ برنامه بزرگ در دوازدهم و هفدهم ربیع الاول است که دیگر مذاهب نیز در آن شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از نشانه وحدت متمایز در قشم این است که فقط یک برنامه باشکوه در طول هفته وحدت و با مشارکت شیعه و اهل سنت در جزیره برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی منطقه آزاد قشم تصریح کرد: این امر وفاق شیعه و اهل سنت را نشان می‌دهد که برنامه بزرگ دیگری علاوه بر این برنامه تدارک دیده نمی‌شود.

وی افزود: در واقع در این جزیره همیشه روحانیون و شیوخ اهل سنت و تشیع در مراسم‌ها و مباحث مختلف فرهنگی و اجتماعی دوشادوش یکدیگر هستند.

زارعی ادامه داد: ارادت و دلبستگی خاص اهل سنت در قشم نسبت به ائمه تشیع زبانزد است که شیفتگی به امام رضا(ع) یکی از نمادهای آن است.

وی اظهار کرد: ارادتمندی اهل سنت جنوب و به ویژه قشم به امام علی ابن موسی الرضا(ع) به گونه‌ای است که از کوچکترین فرصت‌ها برای سفر به مشهد و تشرف به حرم رضوی استفاده می‌کنند.

معاون فرهنگی منطقه آزاد قشم افزود: همچنین مشارکت اهل سنت در عزاداری اباعبدالله و حضور در مراسمات، شبیه‌خوانی‌ها و دسته‌های عزاداری به گونه‌ای است که امکان تفکیک بین شیعه و اهل سنت وجود ندارد که این امر از یکپارچگی مذاهب موجود در جزیره حکایت می‌کند.

وی ادامه داد: وصلت‌ها و ازدواج‌هایی که بین شیعه و اهل سنت اتفاق افتاده و باعث در هم تنیدگی‌ این مذاهب به وصرت عینی در یکدیگر شده، اتحاد را به یک فرهنگ و هنجار در کوچه و برزن و در زندگی خانوادگی افراد تبدیل کرده است.

زارعی ابراز کرد: اختلافات مذهبی و بحث‌هایی که رنگ تفرقه و دو دستگی داشته باشد در قشم مشاهده نمی‌شود که این امر باعث افتخار و عزت است.

وی با اشاره به تجارب گذشته در وحدت شیعه و اهل سنت در نقاط دیگر کشور، افزود: وحدت مذهبی در همه نقاط کشور جاری و ساری است اما قشم در این زمینه به یک نماد تبدیل شده و الگوی مناسبی است که چشم انداز متفاوتی را ترسیم کرده است.

معاون فرهنگی منطقه آزاد قشم  ادامه داد: برنامه‌هایی که در خصوص هفته وحدت در قشم برگزار شد متنوع و متفاوت بود که با تلاقی این مناسبت با هفته تربیت بدنی، برنامه‌های ورزشی نیز به آن افزوده شد.

وی گفت: برگزاری شب‌های فرهنگی در روستاها، انجام برنامه‌های متفاوتی در قالب روستای پاک و نیزدر قالب هفته وحدت باعث ایجاد یک هفته شاد و پر شکوه در قشم شد.

زارعی خاطرنشان کرد: ویژه برنامه‌های هفته وحدت همچنان ادامه دارد و یک رویداد ویژه و مهم نیز برای نخستین بار انجام می‌شود که در روزهای آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

هفته وحدت فاصله میان ۱۲ ربیع‌الاول سالگرد میلاد پیامبر اسلام(ص) بنابر روایات اهل سنت تا ۱۷ ربیع‌الاول تاریخ ولادت حضرت محمد(ص) بنابر روایات شیعه است. هفته وحدت در سال ۱۳۶۰ و با تأیید امام خمینی(ره) به این نام شناخته شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha