۴ کافه علم با سخنرانی برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- همزمان با برگزاری چهارمین آیین اعطای جایزه مصطفی(ص)، چهار نشست کافه علم با حضور و سخنرانی برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) و برگزیدگان مقیم کشورهای اسلامی این جایزه همچنین همراهی دانشمندان ایرانی و خارجی برگزار می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی جایزه مصطفی(ص)، کافه علم در جست وجوی ماده تاریک با حضور پروفسور یحیی تیعلاتی استاد فیزیک دانشگاه الخامس شهر رباط مراکش، فیزیکدان انرژی بالا و پژوهشگر برخورددهنده هادرونی بزرگ و برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱  روز سه شنبه ۲۷ مهر از ساعت ۹ تا ۱۳ برگزار می‌شود.

همچنین کاظم عزیزی استاد فیزیک دانشگاه تهران، سارا خطیبی استادیار فیزیک دانشگاه تهران و غلامحسین حقیقت دانشجوی پسادکتری، پژوهشکده ذرات و شتابگر در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ارائه دارند. 

همچنین کافه علم با موضوع گیاهان دارویی زیر ذره‌بین علم با حضور محمد اقبال چودری زیست‌شیمی‌دان پژوهشگاه بین‌المللی علوم شیمیایی و زیستی دانشگاه کراچی و دیگر برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص)، دکتر پروین پاسالار، دکتر آزاده حبیبی و دکتر محمد مهدوی چهارشنبه ۲۸ مهر ساعت ۹ تا ۱۳ میزبان علاقه‌مندان است.

علاوه بر این، کامران وفا استاد فیزیک دانشگاه هاروارد، نظریه ­پرداز نظریه ریسمان و صاحب کرسی هلیس و برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ و همچنین حسام‌الدین ارفعی، فیزیکدان نظریه ریسمان و استاد دانشگاه صنعتی شریف روز پنجشنبه ۲۹ مهر ساعت ۹ تا ۱۳ در کافه علم با عنوان معماهایی برای رازگشایی از عالم در نشست کافه علم حضور می‌یابند.

پروفسور زاهد حسن دیگر برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ و استاد فیزیک نظری دانشگاه پرینستون همچنین کاشف نیمه‌فلزهای فرمیون ویل نیز روز جمعه ۳۰ مهر در مورد انقلاب توپولوژیک در فیزیک صحبت می‌کند.

کافه‌علم‌ها در پی آوردن علم از فضای رسمی و دانشگاهی به محیط‌های صمیمی و عمومی هستند تا از این راه، جایگاه علم را در فرهنگ عمومی جامعه ارتقا دهند.

در کافه علم، عموم مردم فارغ از تخصص، سن، جنسیت در محیطی صمیمی گرد هم می‌آیند و به گونه‌ای بی‌تکلف و بی‌واسطه به پرسش و پاسخ با یک دانشمند یا مروج علم می‌نشینند. به این ترتیب، گفتگویی علمی‌ترویجی جایگزین یک سخنرانی یک‌سویه می‌شود.  

علاقه­ مندان برای حضور در این نشست ­ها می توانند با مراجعه به سایت https://biologyevents.ir/course/index?category=۲۶ ثبت­ نام کنند.

این نشست ­ها به صورت برخط نیز برای علاقه‌مندان از حساب کاربری جایزه مصطفی(ص) در شبکه مجازی اینستاگرام و حساب اتحادیه زیست‌شناسان در این شبکه در دسترس است.

برگزیدگان چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) سال ۲۰۲۱ در دو گروه دانشمندان مسلمان غیر مقیم کشورهای اسلامی و دانشمندان مسلمان مقیم کشورهای اسلامی روز سه شنبه هفته گذشته از سوی مدیر بنیاد جایزه مصطفی معرفی شدند.

این دوره از جایزه به پنج دانشمند مسلمان در دو بخش مقیم و غیر مقیم کشورهای اسلامیدر روز ۲۹ مهرماه در تالار وحدت تهران اعطا می شود. پروفسور کامران وفا دانشمند ایرانی و پروفسور زاهد حسن دانشمند بنگلادشی برگزیدگان چهارمین دوره جایزه مصطفی در بخش دانشمندان مسلمان غیر مقیم کشورهای اسلامی هستند.

همچنین پروفسور محمد صائغ در بخش پزشکی، پروفسور اقبال چودری در بخش شیمی آلی زیستی و یحیی تیعلاتی اهل مراکش در بخش فیزیک نظری و ذرات  برگزیده مقیم کشورهای اسلامی هستند که موفق به دریافت جایزه مصطفی(ص) شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha