مسئولان و مردم دیر خواستار رسیدگی به مشکلات این شهرستان شدند

بوشهر - ایرنا - مسئولان و نمایندگان اقشار مردم شهرستان دیر استان بوشهر پنجشنبه شب با حضور وزیر راه و شهرسازی به عنوان نماینده هیات دولت در این شهرستان خواستار رسیدگی و حل مشکلات این منطقه شدند.

به گزارش ایرنا، امام جمعه بندردیر گفت: سفرهای استانی رئیس جمهوری مورد تاکید مقام معظم رهبری و نشانه احترام به مردم و باعث بازسازی اعتماد آنها به مسئولان نظام اسلامی است.

حجت الاسلام سید علی حسینی افزود: مردم شهرستان دیر، وفادار به نظام اسلامی و ولایت مدار و همیشه در صحنه هستند که با توجه به وجود تاسیسات نفت و گاز شایسته نیست که جوانان آن بیکار باشند و این بیکاری باعث تحقیر جوانان شده است.

وی در ارتباط با مشکل کم آبی مردم در شهرستان دیر بیان کرد: شبکه های توزیع آب این شهرستان فرسوده و نیاز به بهسازی و نوسازی دارد و با راه اندازی آب شیرین کن از طریق دریا این مشکل برطرف خواهد شد.

امام جمعه دیر، ساماندهی کالای همراه ملوان معروف به ته لنجی را لازم دانست و گفت: کالای همراه ملوان از طریق گمرک ترخیص می‌شود اما در زمان جابه جایی آن از شهری به شهر دیگر به عنوان قاچاق محسوب می‌شود که این موضوع از دغدغه مردم است که باید برای همیشه برطرف شود.

حسینی، ارتقای گمرک بندر را خواستار شد و بیان کرد: با وجود صادرات غیرنفتی و اشتغال قشر وسیعی از مردم از طریق دریانوردی، لازم است، دیر بندر تجاری شود و گمرک این بندر نیز ارتقا یابد.

وی گفت: گرانی قبض برق یکی دیگر از نگرانی مردم بویژه قشر کم بضاعت و یارانه بگیر است که در هوای گرم طاقت فرسا منطقه جنوب باید در این موضوع تجدید نظر شود.

حسینی ادامه داد: جاده وفاق و جاده ساحلی دیر به سمت بردخون و بوشهر از دیگر مطالبات و خواسته های بحق مردم است و اراضی در محدوده پارس شمالی نیز باید تعیین تکلیف شود.

امام جمعه دیر گفت: رفع اختلاف راه و شهرسازی با اراضی و واحدهای مسکونی مردم، مشکل گوجه کاران، موضوع اراضی اختلافی محیط زیست و مردم بردخون و توجه ویژه به اسکله و موج شکن خورخان مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

نماینده مردم شهرستان های دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی گفت: انتخاب استاندار استان بوشهر مایه برکت و افتخار برای استان بوشهر است.

حجت الاسلام موسی احمدی افزود: شهرستان دیر از نظر زیرساخت ها با مشکلات عدیده ای روبرو است که نیاز به نگاه ویژه دولت دارد.

وی گفت: در زمان حاضر توسعه شبکه های آب شرب مردم با معضل روبرو است که باید با تامین اعتبار لازم بازسازی و نوسازی شوند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: با رایزنی و مکاتبات زیاد مجوز احداث آب شیرین کن سه هزار متر مکعبی در شهر دیر گرفته شده اما ظرفیت آن پایین است که باید این ظرفیت بالا برود.

وی گفت: اماکن آموزشی در این شهرستان نیاز به توسعه و طرح های هادی روستایی نیاز به حمایت دارد و توجه به مبلمان شهری و تسریع در موج شکن و اسکله خورخان بردخون صورت گیرد.

فرماندار دیر گفت: راه و شهرسازی دیر بصورت نمایندگی فعال است که احیا مجدد اداره راه و شهرسازی در دستور کار قرار گیرد.

کریم علی حسنی افزود:  در زمان حاضر ۲ هزار و ۲۳۴ هکتار اراضی مستعد پرورش میگو بدون هیچ پوشش گیاهی و جانوری وجود دارد که با یک نگاه باز طرح توسعه آن امکان پذیر است.

وی گفت: پروژه استخر شنا نیمه تمام رها شده و دهکده ورزشی های ساحلی در شهرستان به تامین اعتبار نیاز دارد.

فرماندار دیر اضافه کرد: شهرک صنعتی متانول و شهرک صنعتی تنگ خوش به دلیل نداشتن زیرساخت های لازم مشکل ساز شده است.

رییس شورای اسلامی شهرستان دیر گفت: تکمیل اتوبان ساحلی دیر به بوشهر از مسیر دیر متوقف شده که مردم خواستار اجرای این پروژه حیاتی هستند.

مهران پوسه افزود: جاده دیر به سمت بردخون معروف به جاده مرگ در حال حاضر بصورت یک طرفه است که منجر به تصادف و مرگ مردم شده است که باید این مسیر خطرناک دو بانده شود.

وی گفت: جاده دسترسی دوراهک به شاهزاده محمد از محور گردشگری در منطقه دوراهک نیاز به راه دسترسی دارد.

رییس شورای شهرستان دیر گفت: بندر دیر تا کشور قطر فاصله بسیار کمی دارد و مبادلات تجاری روز به روز افزایش دارد اما باید گمرک این بندر به اداره کل ارتقا پیدا کند و ترمینال مسافربری دریایی به قطر راه اندازی شود.

وی تسریع در پروژه اسکله خورخان بردخون، توسعه فرودگاه های استان بوشهر بویژه در این شهرستان مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

نماینده صیادان صید صنعتی شهرستان دیر گفت: یک سال است که صیادان این نوع صید هیچ فعالیتی ندارند و باید مسئولان به حال این قشر زحمت کش فکری کنند.

کامبیز دیری افزود: ۱۱فروند کشتی کلاس طبس با اشتغال ۲۲۰ کارگر سالانه ۲ هزارتن ماهی یال اسبی صید می کنند که ارزآوری بسیار خوبی برای کشور دارند.

وی گفت: این نوع کشتی ها از نظر محیط زیستی هیچگونه خسارتی به آبزیان دریایی وارد نمی کنند.

نماینده لنجداران سفاری شهرستان دیر گفت: مشکل ته لنجی باید هرچه زودتر در استان حل و فصل شود تا مردم با خیال راحت به تجارت بپردازند.

مجید رسولی زاده افزود: در زمان حاضر هر موتورلنج سفاری در هفت ماه فقط یک باز مجور تردد به کشور امارت متحد عربی دارد که خواستار افزایش این تردد هستیم.

وی گفت: لزوم راه اندازی آتشخوار در اسکله تجاری و توجه به معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد.

نماینده قشر کشاورزان شهرستان دیر گفت: هزینه های گزاف  کشاورزی هیچ گونه تناسبی با درآمد کشاورزی در این شهرستان ندارد.

یعقوب کرمی افزود: نرخ بیمه محصولات کشاورزی خیلی بالا است و کشاورزان خواستار کاهش نرخ بیمه هستند و اعتبار بیمه کشاورزی با طرح یارانه ای محاسبه شود.

وی خواستار ایجاد و راه اندازی کارخانه های صنایع تبدیلی محصول گوجه فرنگی شد.

صدیقه دردان نماینده بانوان در این نشست خواستار راه اندازی مرکز خوداشتغالی برای بازاریابی و فروش محصولات دستی بانوان شهرستان شد.

یک فعال اجتماعی شهرستان دیر گفت: توسعه درمانگاه تامین اجتماعی دیر ضروری است.

ابراهیم مومنی افزود: در زمان حاضر درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان  دارای ظرفیت بالایی است که نیاز به ارتقا دارد.

وی گفت: با وجود ماندگار نبودن پزشکان در این شهرستان مجتمع مسکونی ۲۱ واحدی پزشکان در شهرستان ضروری است.

یکی دیگر از فعال اجتماعی شهرستان دیر گفت:  شهرستان دیر باید زیر پوشش مسئولیت های اجتماعی پتروشیمی ها قرار گیرد و از حذف این شهرستان جلوگیری شود.

کرم ابراهیمی افزود:  اختصاص عوارض آلایندگی، اشتغال جوانان بومی در تاسیسات نفت و گار پارس جنوبی برای این شهرستان در نظر گرفته شود  و راه اندازی اورژانس هوایی این شهرستان که از مصوبه دولت نهم و دهم است از خواسته های اصلی مردم است.

نماینده قشر صیادان سنتی و قایق داران گفت:  در زمان حاضر ۷۰۰ قایق صیادی در بندر دیر مشغول به فعالیت صید هستند که اسکله اختصاصی ندارند.

حبیب حسن زاده افزود: اکنون ۳۰ سال می گذرد اما هیچ مجوزی برای فعالیت قایق های فاقد مجوز داده نشده است.

وی گفت: گرانی ادوات صید یکی دیگر از دغدغه صیادان است که برای تامین و خرید این وسایل هیچ تسهیلاتی برای صیادان نمی دهند.

حسن زاده، جلوگیری از صید غیر قانونی ترال، حذف کارت های اضافی صیادان، تقویت یگان حفاظت صید مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

بندر دیر در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب استان بوشهر قراردارد.

 رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه روز پنجشنبه به منظور بازدید از برخی طرح‌های جاده‌ای و بندری وارد استان بوشهر شد.

قاسمی در این سفر دو روزه از طرح ها و پروژه های زیرساختی و مسکن بازدید خواهد کرد. بازدید از مراحل احداث کریدورجنوب، بزرگراه بزباز_ بندو، طرح توسعه اسکله های کنگان و شیرینو ، احداث کنارگذر کنگان _ دوراهک و دیدار با اقشار مختلف مردم از برنامه های رستم قاسمی در اولین روز سفر به این استان است.

 وزیر راه و شهرسازی نماینده معین هیات دولت در شهرستان های کنگان و دیر در سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری به استان بوشهر تعیین شده است.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری و شماری از اعضای هیات دولت سیزدهم روز جمعه در ششمین سفراستانی خود به استان بوشهر سفر می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha