برای افزایش کیفیت آب خوزستان از آب شیرین کن استفاده خواهد شد

اهواز-ایرنا- مدیر عامل آب و فاضلاب کشور با اشاره به مشکلات ناشی از پایین آمدن کیفیت آب در برخی مناطق خوزستان گفت: برای رفع این مشکل از دستگاه‌های آب شیرین کن استفاده خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا حمید رضا جانباز شنبه شب در نشست تابعه وزارت نیرو در خوزستان با حضور وزیر در سرسرای استانداری بیان کرد: استراتژی وزارت نیرو تامین آب از سامانه هایی است که متکی به اقلیم‌نباشد  به همین دلیل تلاش میکنیم با استفاده از شیرین سازی آب وضعیت آب استان را بهبود بخشیم.

وی گفت: مقرر شده است که برای بهبود کیفیت روزانه ۲۰۰ هزار متر مکعب آب،  دستگاه‌های اب شیرین کن در نوار جنوبی خوزستان ایجاد شود و برای انجام این کار از ظرفیت استان و کشور استفاده خواهیم کرد.
جانباز اظهار داشت: طبق پیش بینی های کارشناسی احتمالا پاییز امسال کم بارش ترین پاییز نسبت به سال های قبل می باشد.

وی گفت:به همین دلیل ممکن است  تا آذر ماه نیز آب به میزان کافی از  محل منابع آبی استانهای بالادست  به خوزستان نرسد  بنابر این در نظر داریم با استفاده از  سیستم آب شیرین کن کیفیت آب شرب را در استان بالا ببریم تا مردم در مضیقه قرار نگیرند.

مدیرعامل شرکت آبفای کشور ادامه داد: همچنین سامانه نمک زدایی در  استان راه اندازی می شود تا به وسیله آن میزان ای سی (سختی آب) آب در زمان کم آبی پایین آمده و  کیفیت آب شرب خوزستان بالا رود.

جانباز افزود: با توسعه ظرفیت آب شیرین کن ها در شهرستان هندیجان و  با کمک گرفتن از تولید کنندگان این دستگاه ها در استان و کشور وضعیت آب این منطقه را بهبهود خواهیم بخشید.

رفع مشکل آبرسانی به ۵۰۰ روستای خوزستان تا یک ماه آینده

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان در ادامه این نشست با اشاره به اینکه به دلیل کاهش چشم گیر ورودی آب سدهای خوزستان با بحران آب در تابستان مواجه شدیم بیان کرد: با تلاش هایی که انجام شده  تا یک ماه آینده مشکل آبرسانی به ۵۰۰ روستای خوزستان برطرف می شود.

تابستان امسال ۷۰۲ روستای خوزستان دچار تنش آبی شدند. 

محمد رضا کرمی نژاد اظهار داشت : در شهریور ماه امسال میزان شوری آب در برخی شهرستان های خوزستان  به ویژه در مناطق پایین دست افزایش یافت و بیشترین افزایش شوری آب در حوزه رودخانه های کارون و بهمنشیر بود.

وی با اشاره به اینکه شرکت های توسعه نیشکر و صنایع،  دستگاه های آب شیرین کن دارند افزود: از این شرکت ها تقاضا خواهیم کرد تا در تامین دستگاه های آب شیرین کن به آبفای استان کمک کنند.

کرمی نژاد با بیان اینکه در حال تامین و تعمیر تانکرهای آبرسان سیار برای آبرسانی به مناطق مشکل دار استان هستیم بیان کرد: در شهرستان های خرمشهر و آبادان ضروری است که مجتمع هایی را  ایجاد کنیم تا مشکل بحران آب در این‌مناطق حل شود.
مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان بیان کرد:  ۸۲ جبهه کاری فاضلاب در شهرستان اهواز فعال است  که از این تعداد ۵۶ پروژه برای توسعه و اصلاح شبکه های ریزشی فاضلاب اهواز است.
وزیر نیرو امروز شنبه به منظور بررسی پروژه های فاضلاب و آبرسانی به خوزستان سفر کردند.

در این سفر از پروژه های فاضلاب شهرستان اهواز، ایستگاه پمپاژ آب چمران اهواز، ایستگاه پمپاژ آب اندیمشک و ایستگاه پمپاژ آب دشت آزادگان بازدید کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha