پیش‌بینی تولید هفت میلیون تن چغندرقند در سال زراعی جاری

تهران- ایرنا- مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی تولید نزدیک به هفت میلیون تن چغندرقند بهاره و پاییزه در سال زراعی جاری پیش بینی کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «پیمان حصادی» با بیان اینکه امسال تولید حدود ۵.۵ میلیون تن چغندرقند بهاره پیش بینی می شود، افزود: با احتساب تولید حدود ۱.۴ میلیون تن چغندرقند پاییزه، مجموع تولید چغندر قند کشور در سال زراعی جاری را حدود هفت میلیون تن برآورد می کنیم.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: انتظار می رود از این میزان تولید چغندر قند، نزدیک به ۹۵۰ هزار تن شکر استحصال و تولید شود.

وی  تصریح کرد: برداشت و بهره برداری از بیش از ۱۰۰ هزار هکتار مزارع چغندرقند بهاره به طور پراکنده در برخی مناطق غربی کشور آغاز شده است.

حصادی با اشاره به شروع فصل کشت پاییزه چغندرقند و زمان انعقاد قرارداد کشت، ابراز امیدواری کرد: قبل از شروع فصل کشت پاییزه چغندرقند، قیمت تضمینی این محصول مصوب و اعلام شود.

وی اظهار داشت: اعلام به موقع قیمت تضمینی خرید چغندرقند می تواند بر میزان استقبال و افزایش کشت به ویژه در شرایط خشکسالی تاثیر داشته باشد.

مجری طرح چغندرقند کشور ادامه داد: به دلیل شرایط خشکسالی و عدم اعلام سهمیه آب برای کشت پاییزه چغندرقند در برخی استان ها، نگرانی هایی بوجود آمده که خوشبختانه به طور جدی از سوی سازمان های جهاد کشاورزی در حال پی گیری است.

وی به قیمت تضمینی پیشنهادی هفت هزار و ۵۰۰ تومانی برای هر کیلوگرم گندم در سال زراعی آینده اشاره کرد و گفت: با توجه به این که در هر سال قیمت تضمینی خرید چغندرقند حدود ۲۵ درصد قیمت تضمینی خرید گندم تعیین و اعلام می شود، برآورد می کنیم که قیمت تضمینی خرید هر کیلو گرم چغندرقند برای سال زراعی آینده حداقل به یک هزار و ۸۷۵ تومان برسد.

حصادی ابراز امیدواری کرد با توجه به افزایش قیمت جهانی شکر و مقرون به صرفه تر شدن تولید شکر در کشور، تعیین قیمت تضمینی خرید چغندرقند متناسب با هزینه های تولید و حاشیه نسبی سود چغندرکاران در دستور کار شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی قرار گیرد و پیش از مهر ماه امسال تصویب و اعلام شود.

به گزارش ایرنا، طبق پیش‌بینی‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار بود در سال ۹۹ بیش از پنج میلیون تن چغندر قند بهاره و پاییزه در کشور تولید شود که از این میزان نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزارتن شکر خام استحصال خواهد شد.

سال ۹۸ نیز سه میلیون و ۸۳۳ هزار تن چغندر قند پاییزه و بهاره در سطح بیش از ۸۰ هزار هکتار کشور تولید شد که از این میزان ۹۲۵ هزار تن شکر استحصال شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha