۱ شهریور ۱۴۰۰، ۱۳:۴۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84445715
T T
۷ نفر

برچسب‌ها

بازتاب سفر وزیر خارجه ژاپن به تهران در رسانه های این کشور

تهران- ایرنا- سفر دو روزه «توشیمیتسو موتگی» وزیر امور خارجه ژاپن به تهران و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران در رسانه های ژاپن بازتاب یافت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، کیودو خبرگزاری رسمی ژاپن با اشاره به دیدار موتگی با حجت الاسلام رییسی، رییس جمهوری اسلامی ایران نوشت: رییسی در این دیدار با تاکید بر ضرورت آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران در ژاپن، تاخیر در آزادسازی دارایی‌های ایران در بانک‌های ژاپنی را غیرقابل توجیه‌ دانسته است.

گزارش می افزاید: رییس جمهوری ایران همچنین در این دیدار با قدردانی از کمک‌های انسان دوستانه ژاپن برای مقابله با کرونا، ابراز امیدواری کرده است تدوام همکاری های دو کشور در این زمینه به ریشه کنی کرونا در دو کشور و جهان کمک کند.

موتگی وزیر خارجه ژاپن هم در این دیدار از حجت الاسلام ابراهیم رییسی، رییس جمهوری جدید ایران خواسته است تا به برجام بازگردد.

کیودو نوشته است: از آنجایی که ژاپن روابط دوستانه ای با ایران دارد و در عین حال متحد ایالات متحده هم هست، انتظار می رود سفر موتگی زمینه را برای ارتقاء گفت و گو بین ایران و غرب هموار کند.

بر اساس این گزارش، دو طرف در این دیدار در مورد موضوعات مهم و مورد علاقه دو کشور از جمله مساله بحران افغانستان با یکدیگر رایزنی و گفت و گو کردند.

پایگاه خبری شبکه خبری «ان. اچ.کی» هم در گزارشی نوشته است: وزیر خارجه ژاپن از رئیس جمهوری جدید ایران خواسته است که برای احیای سریعتر توافقنامه هسته ای ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت های جهان (برجام) تلاش های سازنده ای انجام دهد.

این شبکه تلویزیونی ژاپن افزود: موتگی با رئیسی درباره توافق هسته ای گفتگو کرد و از او خواست که به کاهش تنش ها در خاورمیانه و برقراری ثبات کمک کند.

او به رئیسی گفت که ژاپن مایل است روابط دوستانه دیرینه خود با ایران را استوارتر کند. او همچنین تصمیم ژاپن برای افزایش همکاری جهت کمک به ایران برای مقابله با همه گیری کرونا از طریق اقداماتی نظیر تامین واکسن را به اطلاع رئیسی رساند.

موتگی گفت که ایران نقش بسیار حیاتی در کشور همسایه اش افغانستان، دارد.

بر اساس این گزارش، موتگی و رئیسی در مورد همکاری جهت جلوگیری از بی ثباتی بیشتر اوضاع در افغانستان با یکدیگر هم نظر بودند.

بعد از این دیدار، موتگی در گفتگویی آنلاین با خبرنگاران گفت که کشورهایی مانند ایران و ترکیه کانال های ارتباطی متعددی با طالبان دارند.

وزیر خارجه ژاپن که در یک سفر ۱۰ روزه به منطقه خاورمیانه به سر می برد، افزود که با مقامات کشورها به توافق رسیده اند برای رسیدگی به اوضاع بسیار متغیر افغانستان در زمان درست و به شیوه ای مناسب همکاری کنند.

ژاپن تایمز از رسانه های انگلیسی زبان ژاپن در گزارشی به دیدار موتگی و رییس جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. ژاپن تایمز گزارش کرده است رییسی در این دیدار خواستار آزاد شدن هر چه سریعتر دارایی مسدود شده تهران در ژاپن شده است.

گزارش این نشریه میزان دارایی های مسدود شده ایران در ژاپن را سه میلیارد دلار برآورده کرده و نوشته است: ایران نتوانسته است از ده ها میلیارد دلار از دارایی های خود که عمدتا از محل صادرات نفت و گاز بدست آمده و اکنون در بانک های خارجی مسدود است به دلیل تحریم های ایالات متحده علیه بخش های بانکی و انرژی خود، استفاده کند. این تحریم ها در سال ۲۰۱۸ و پس از خارج شدن واشنگتن از توافق هسته ای تهران با ۶ قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ دوباره اعمال شد.

این تارنمای ژاپنی گزارش کرده است که بهبود روابط با ژاپن برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و هرگونه تأخیر در رفع انسداد دارایی های ایران در بانک های ژاپنی توجیه پذیر نیست.

ژاپن نیوز از دیگر رسانه های انگلیسی زبان ژاپن هم به دیدار موتگی با دیگر مقامات ایران از جمله رییس مجلس شورای اسلامی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر خارجه ایران پرداخته و نوشته است: قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی ایران در این دیدار با یاداوری روابط ۹۰ ساله ایران و ژاپن خواستار واکنش نشان دادن توکیو به تحریم‌های دارویی علیه ایران شده است.

موتگی هم در این دیدار با اشاره به اهدای واکسن کرونا از طرف ژاپن به ایران گفته است، کمک های ژاپن به ایران در شرایط کرونایی، نشان از عمق روابط دوستانه ایران و ژاپن دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha