تمرینهای نظامی روسیه در آسیای مرکزی همزمان با خروج آمریکا از افغانستان

تهران - ایرنا - همزمان با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان ، روسیه تمرینهای نظامی با کشورهای آسیای میانه و چین را شروع و برنامه ریزی کرده و کارشناسان می گویند نگرانی اصلی روسیه جلوگیری از تقویت داعش است.

به گزارش ایرنا به نقل از "وب سایت جهانی سوسیالیست" ، در بحبوحه خروج نیروهای آمریکا از افغانستان که قرار است تا پایان ماه اوت تکمیل شود و همچنین همزمان با تصرف بخشهایی زیادی از افغانستان توسط طالبان ، روسیه روز جمعه ۳۰ ژوئیه تمرینهای نظامی را با ترکمنستان شروع کرد که قرار است تا ۱۰ اوت ادامه یابد.

روسیه همچنین روز اول اوت تمرینهای نظامی ۱۰ روزه ای را همراه با نیروهای مسلح تاجیکستان و ازبکستان شروع کرد که در منطقه ای در مرز تاجیکستان با افغانستان انجام می شود. تاجیکستان و افغانستان مرزی به طول ۸۰۰ مایل (یک هزار و ۳۰۳ کیلومتر ) دارند که طالبان آن را تصرف کرده است.

این کشور فقیر میزبان یک پایگاه نظامی روسیه است. سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه این هفته درباره تقویت داعش در افغانستان هشدار داد. او گفت که روسیه در حال تقویت ظرفیتهای نظامی پایگاه خود در تاجیکستان و تشدید آموزش نیروهای تاجیک است.

روز ۲۲ ژوئیه ، تاجیکستان بزرگترین تمرین آمادگی نظامی خود را از زمان فروپاشی شوروی تا کنون با شرکت حدود ۱۰۰ هزار نیروی نظامی و ۱۳۰ هزار نیروی ذخیره و یک هزار خودروی زرهی برگزار کرد.

روسیه در روزهای ۹ تا ۱۴ اوت همچنین اولین تمرین نظامی با کشور چین از زمان شروع پاندمی کرونا برگزار خواهد کرد. . بر اساس بیانیه مشترک مسکو و پکن که روز پنجشنبه منتشر شد، هدف از این تمرین تحکیم و توسعه مشارکت جامع راهبردی چین – روسیه و تعمیق همکاری عملی و دوستی سنتی بین ارتشهای دو کشور و اثبات بیشتر عزم دو طرف برای مبارزه با نیروهای تروریستی است.

این تمرینات نظامی در منطقه خودمختار نینگشیا هویی در شمال چین با شرکت ۱۰ هزار نیرو با استفاده از هواپیما و تجهیزات زرهی برگزار خواهد شد. ارتشهای دو کشور یک مرکز فرماندهی مشترک برای نظارت بر این تمرینات ایجاد خواهند کرد.

تمرین نظامی مشترک روسیه و چین در حالی برگزار می شود که آمریکا بمباران در افغانستان در حمایت از نیروهای دولتی آن کشور را از سر گرفته است. کرملین همچنین از گزارشهای مربوط به احتمال تاسیس پایگاه نظامی آمریکا در یکی از جمهوری های آسیای میانه نگران شده است.

در حالی که مذاکرات بین طالبان و دولت رسمی افغانستان متوقف شده و مقدمات تمرینات نظامی در تدارک بود ، مسکو و پکن در ماه ژوئیه میزبان هیاتهایی از طالبان بودند.

روز چهارشنبه پکن از یک هیات طالبان به ریاست ملا برادر معاون طالبان استقبال کرد که عالی رتبه ترین سفر طالبان به چین تا این زمان بود. چین اعلام کرد که طالبان نقش مهمی در آشتی و بازسازی افغانستان ایفا خواهد کرد. چین بطور خاص از تقویت احتمالی سازمانهای جدایی طلب اویغور در سین کیانگ نگران است که روابط دیرینه ای با طالبان دارند. جنگ در افغانستان فرصتی برای آموزش و تسلیح سازمانهای تروریستی و جدایی طلب اویغور بود که تا امروز روابط نزدیکی با امپریالیسم آمریکا دارند.

تا الان طالبان بخش زیادی از استان افغانستان هم مرز با سین کیانگ چین را تصرف کرده است. طالبان در عین حال در بیانیه هایی از سرمایه گذاری های چین استقبال کرده و اطمینان داده است که در امور داخلی چین دخالت نخواهد کرد.

پیشتر در ماه ژوئیه هیاتهای طالبان از عشق آباد پایتخت ترکمنستان  و نیز مسکو دیدن کردند. سفر هیات طالبان به مسکو در روزهای ۷ و ۸ ژوئیه در حقیقت سومین سفر از این نوع در سال جاری بود. هر چند طالبان در روسیه به عنوان یک سازمان تروریستی از سال ۲۰۰۳ ممنوع بوده است اما دولت روسیه از چندین سال پیش در تماس با طالبان بوده است.

طالبان تاکید کرده که روابط بسیار خوبی با مسکو دارد و اجازه حمله از خاک افغانستان به روسیه را نخواهد داد. طالبان همچنین اطمینان داده است که مرز افغان – تاجیک را نقض نخواهد کرد.

ولادیمیر ژاباروف عضو شورای فدرال و حزب حاکم روسیه متحد در گفتگو با "گازتا" تاکید کرد: ما با هر دولت قانونی در افغانستان همکاری خواهیم کرد. اگر طالبان به دولت قانونی تبدیل شود البته با آنها روابط خواهیم داشت.

آندری کازانتسف از مدرسه عالی اقتصاد روسیه نیز به گازتا گفت که نگرانی اصلی روسیه جلوگیری از تحکیم مواضع داعش در افغانستان است.

اندیشکده های سیاست خارجی روسیه در ماههای اخیر بطور فزاینده ای بر تحلیل تاثیر خروج نیروهای آمریکا بر آسیای مرکزی و نیز تحلیل راهبرد سیاست خارجی روسیه متمرکز بوده اند.

فئودور لوکیانوف از کارشناسان نزدیک به دولت مسکو بتازگی در مقاله ای نوشت که خروج (نیروهای آمریکا) مشخص کننده "پایان یک دوران در سیاست آمریکا و جهان" است. او افزود: اکنون برای واشنگتن مهم نیست که در افغانستان و عراق چه روی خواهد داد . انتخاب بایدن روشن است و آن مخالفت با چین از طریق متحد ساختن "جهان آزاد" علیه آن کشور است.

"تیموفی بورداچف" نیز تاکید کرد که کرملین باید با مساله خروج نیروها از منظر تبعات آن برای منطقه و سیاست جهانی برخورد نماید. وی تاکید کرد که روسیه از لحاظ تهدیدات امنیتی باید با کشورهای آسیای میانه همکاری نزدیکی داشته باشد . این کارشناس روس خاطرنشان کرد که واقعیت جدید در کابل یک تهدید نیست بلکه فرصتی برای تتظیم چهارچوبهای موجود روابط با شریکان است.

وی خاطرنشان کرد که مساله مهمتر این است که این شرایط جدید چه تاثیری بر موضع روسیه در روابط با چین ، هند ، ترکیه ، ایران و حتی آمریکا و اروپا خواهد داشت و در این زمینه توجه خاصی باید به مداخله احتمالی ترکیه در افغانستان بشود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha