۴ مرداد ۱۴۰۰، ۱۳:۱۰
کد خبرنگار: 3113
کد خبر: 84416440
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

فراخوان جنبش «النهضه» برای تجمع مقابل پارلمان تونس

تهران-ایرنا- جنبش «النهضه» تونس خواستار تجمع هواداران خود در اعتراض به برکناری «راشد الغنوشی» رئیس پارلمان این کشور شد.

به گزارش امروز (دوشنبه) ایرنا به نقل از شبکه المیادین، پس از اقدام «قیس سعید» رئیس جمهور تونس در برکناری «راشد الغنوشی» رئیس پارلمان این کشور، جنبش «النهضه» با صدور بیانیه‌ای از طرفداران خود خواست تا در اعتراض به این تصمیم غیرمنتظره رئیس جمهور تونس در مقابل پارلمان این کشور تجمع کنند.

در این بیانیه آمده است: ما از طرفداران خود می‌خواهیم که در حمایت از انقلاب و اراده مردم تونس به سمت مقر پارلمان حرکت کنند.

در این بیانیه از طرفداران راشد الغنوشی رئیس اسلامگرای پارلمان تونس برای حضور خیابانی در مخالفت با تصمیم رئیس جمهور این کشور در تعلیق پارلمان و برکناری نخست وزیر دعوت شده است.

حزب «جریان دموکراتیک تونس» هم در بیانیه‌ای مخالفت خود را با تصمیمات «قیس سعید» رئیس جمهور تونس در برکناری «هشام المشیمشی» نخست وزیر تونس و «راشد الغنوشی» رئیس پارلمان این کشور اعلام کرد.

راشد الغنوشی رییس پارلمان تونس هم تعطیلی پارلمان و جلوگیری از ورود تعدادی از نمایندگان به آن را مورد سرزنش قرار داد و گفت: به نظر ما نخست وزیری و پارلمان همچنان برقرار هستند و حامیان النهضه و مردم تونس از انقلاب دفاع خواهند کرد.

به گزارش الجزیره، رئیس پارلمان تونس از مردم خواست به خیابان‌ها بیایند تا امور را درست کنند.

الجزیره همچنین به نقل از رئیس ائتلاف کرامت در تونس نوشت که قانون اساسی کشور به رئیس جمهوری اجازه تعطیلی پارلمان و سلب مصونیت آن را نمی‌دهد.

«منصف المرزوقی» رییس جمهور پیشین تونس و رهبر حزب «کنگره برای جمهوری» نیز اقدام رئیس جمهوری این کشور در را به مثابه شکست کل سیستم عنوان کرد.

قیس سعید روز گذشته با اعلام برکناری دولت این کشور، از تلاش برای بازگرداندن آرامش به تونس با کمک نخست وزیر جدید خبر داده است.

وی در یک سخنرانی تلویزیونی با توجیه اقداماتش مدعی شد: این تصمیم ها را اتخاذ کرده ایم تا آرامش اجتماعی به تونس بازگردد و کشور نجات داده شود!

سعید هشدار داده است که با استفاده از ارتش با خشونت‌ها مقابله خواهد کرد و به هر کسی که به فکر کاربرد اسلحه است و هر کسی که شلیک کند، هشدار می دهم که نیروهای مسلح در پاسخ شلیک خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha