رئیس مجلس تونس، رسانه‌های امارات را پشت رویدادهای کشورش دانست

تهران - ایرنا - رئیس مجلس تونس که رهبر «جنبش النهضه» این کشور را برعهده دارد، رسانه‌های امارات را به دست داشتن در آنچه که در کشورش رخ می‌دهد، متهم کرد.

به گزارش ایرنا،  «راشد الغنوشی» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با شبکه «تی آر تی» ترکیه همچنین رسانه‌های امارات را به ضدیت با جنبش النهضه متهم کرد.  

وی در این گفت و گو، تشکیلات نظامی و سیاسی را جدا از هم دانست و گفت که مصلحت نیست، نهادهای نظامی درگیر مسائل سیاسی در تونس شوند.  

رئیس مجلس تونس اظهار داشت: تصمیمات «قیس سعید» رئیس جمهوری در خدمت دمکراسی و کثرت گرایی حزبی نیست و نشان دهنده تمایل زیاد برای کنترل موسسات و نهادهای دولتی است. 

وی افزود: دفتر جنبش النهضه جلسه‌ای برگزار شد و تصمیم گرفتیم، انقلاب (کودتا) را محکوم کنیم و سعید قیس رئیس جمهوری را به لغو این تصمیمات دعوت کردیم. 

رئیس جمهوری تونس عصر دیروز (یکشنبه) تصمیم گرفت که از فعالیت مجلس این کشور جلوگیری و «هشام المشیشی» نخست وزیر را برکنار کند. 

وی در یک سخنرانی تلویزیونی از تلاش برای بازگرداندن آرامش به تونس با کمک نخست وزیر جدید خبر داد و مدعی شد که این تصمیم‌ها را اتخاذ کرده است تا آرامش اجتماعی به تونس بازگردد و کشور نجات یابد. 

سعید هشدار داد که با استفاده از ارتش با خشونت‌ها مقابله خواهد کرد و به هر کسی که به فکر کاربرد اسلحه است و هر کسی که شلیک کند، هشدار می‌دهم که نیروهای مسلح در پاسخ شلیک خواهند کرد. 

این اظهارات واکنش رئیس برکنار شده پارلمان تونس و اعضای جنبش النهضه را به دنبال داشته است. 

به دنبال استقرار ارتش در پایتخت تونس، نیروهای ارتش این کشور مانع از ورود راشد الغنوشی رییس پارلمان و رهبر جنبش النهضه به پارلمان شدند. رئیس پارلمان تعلیق شده تونس از مردم خواست به خیابان‌ها بیایند تا امور را به دست گیرند. 

تعلیق هشام المشیشی نخست وزیر تونس در واکنش به تظاهرات گسترده در اعتراض به عملکرد دولت تونس در برابر همه گیری «ویروس کرونا» صورت گرفته است. 

نخست وزیر برکنار شده تونس هفته گذشته وزیر بهداشت را برکنار کرده بود، اما این تصمیم در کاهش نارضایتی‌های گسترده موثر نبود. 

به دنبال اقدام ارتش، رسانه‌ها از تحصن راشد الغنوشی رئیس پارلمان تونس در اعتراض به تصمیم‌های اخیر رئیس جمهوری این کشور خبر دادند. الغنوشی رهبر حزب النهضه در اعتراض به تصمیم‌های قیس سعید رئیس جمهوری، از جمله انحلال پارلمان در حوالی ساختمان پارلمان تحصن کرد. 

همچنین، جنبش النهضه با صدور بیانیه‌ای از طرفداران خود خواست تا در اعتراض به این تصمیم غیرمنتظره رئیس جمهوری تونس در مقابل پارلمان این کشور تجمع کنند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha