امام جمعه قزوین:آموزه‌های دینی سرشار ازنسخه‌های تربیتی برای جوانان است

قزوین - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین با تاکید بر اینکه آموزه‌های دینی سرشار از نسخه‌های تربیتی برای جوانان است ، گفت: پذیرش نسخه‌های غربی در تربیت جوانان، خودتحقیری است.

به گزارش ایرنا؛ آیت‌الله عبدالکریم عابدینی روز چهارشنبه در دیدار رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به اینکه در نگاه دینی بین جوان و جوانمرد تفاوت‌های بسیاری وجود دارد، افزود: جوانی دورانی است که همه انسان‌ها به خاطر گذران عمر به آن می‌رسند اما جوانمردی شاخصه‌هایی دارد که رسیدن به آن نیازمند تلاش و رعایت برخی اصول است.

وی یادآورشد: جوانی به تنهایی برای انسان ارزش محسوب نمی‌شود چرا که انسان چه بخواهد و چه نخواهد روزی به دوران جوانی و روزی دیگر به دوران پیری می‌رسد اما رسیدن به جایگاه جوانمردی ارزش بسیار زیادی محسوب می‌شود و رسیدن به آن فراتر از محدودیت‌های سنی و جنسی است.

امام جمعه قزوین افزود: حضرت ابراهیم(ع) که حامی حریت و آزادگی و دلسوزی برای مردم بود، از جوانمردان محسوب می‌شود چرا که حریت و آزادگی و حمایت از مردم از شاخصه‌های جوانمردی به شمار می‌آید.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اضافه کرد: در بین بانوان آسیه و حضرت زینب(س) از جوانمردان بودند و حبیب بن مظاهر که در سن پیری از یاران امام حسین(ع) بود نیز از جوانمردان روزگار است و این ها نمونه‌هایی هستند که نشان می‌دهد جوانمردی به جنسیت و سن و سال مرتبط نیست.

امام جمعه قزوین:آموزه‌های دینی سرشار ازنسخه‌های تربیتی برای جوانان است

وی با بیان اینکه در جوانمردی ایمان، حریت و استقلال مطرح است، گفت: گاهی نگاه به جوانان ابزاری می‌شود در حالی که قرآن برای جوان ارزش بسیار زیادی قائل است و نگاه‌های ابزاری به این قشر تاثیرگذار، قابل پذیرش نیست.

آیت‌الله عابدینی خاطرنشان کرد: قرآن برای زن و جوان اصالت ویژه‌ای قائل است و برای مادر جایگاهی را تعریف و ترسیم کرده است که بوسیدن پای مادر برای فرزندان امتیاز محسوب می‌شود.

امام جمعه قزوین گفت: در دوران صدر اسلام زمانی که مردان دختران خود را زنده به گور می‌کردند و ارزش و اصالتی برای دختر قائل نبودند، پیامبر اسلام(ص) دست دختر خود را بوسید و این فرهنگ کم کم کنار گذاشته شد اما امروز با این غنای دینی و فرهنگی برخی تلاش می‌کنند که الگوهای غربی را در حوزه بانوان به کار بگیرند که خود تحقیری بزرگ است.

وی با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) تشریح کرد: حضرت می‌فرمایند اگر کسی کرامتش حفظ شود، اصالتش حفظ خواهد شد چرا که زیرساخت‌های اخلاقی او تقویت شده است و تحت تاثیر آموزه‌های نامناسب قرار نمی‌گیرند و کرامت حاصل عبادت و تقوا است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تأکید کرد: باید ببینیم امروز در زمین چه کسی بازی می‌کنیم؟ آیا آموزه‌های دینی و الهی را که ریشه در فطرت انسان دارد محور تربیت و آموزش جوانان قرار می‌دهیم و یا سراغ الگوهای غربی می‌رویم؟ چشم دوختن به نسخه‌های غربی رویکردی خودتحقیری است و نباید در تربیت جوانان به آنها روی بیاوریم چرا که اسلام سرشار از آموزه‌های تربیتی برای جوانان است.

امام جمعه قزوین:آموزه‌های دینی سرشار ازنسخه‌های تربیتی برای جوانان است

دکتر محمد گلفشان رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور نیز در این دیدار گفت: یکی از مهمترین شاخص‌های جمعیت هلال احمر، توجه به حوزه جوانان و فعالیت‌های بشر دوستانه است.

وی تصریح کرد: از شاخص‌های مهمی که جمعیت‌های ملی مورد بررسی قرار می‌گیرد، جوانان است و شالوده فعالیت‌های ما بر این حوزه قرار دارد و تاکنون قدم‌های خوبی برای تقویت این عرصه مهم و تحقق گام دوم انقلاب با محور جوانان برداشته شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha