۶ تیر ۱۴۰۰، ۱۱:۴۳
کد خبرنگار: 3043
کد خبر: 84383559
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مرمت چاهخانه‌های باغستان سنتی قزوین باید در اولویت قرار گیرد

قزوین- ایرنا- مدیرعامل سازمان باغستان‌های سنتی شهرداری قزوین گفت: مرمت ۱۰۲ چاهخانه موجود در باغستان سنتی قزوین با همکاری میراث فرهنگی، جهاد کشاورزی و شهرداری در راستای احیای این میراث طبیعی باید در اولویت قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، محمد کریم کاظم پور روز یکشنبه با اعلام این خبر افزود: از مجموع بیش از ۶ هزار هکتار باغستان‌های قزوین متاسفانه در سال‌های گذشته بیش از نیمی از آن تخریب و نابود شده و در حال حاضر ۲۵۰۰ هکتار باقیمانده که اگر برای آن برنامه مدونی نداشته باشیم و از اعتبارات ملی استفاده نکنیم این میزان هم در معرض تهدید جدی است.

وی اظهار داشت: باغستان سنتی قزوین با داشتن خرده مالکان و صاحبان باغات بزرگتر با چالش‌های جدی روبروست و باید در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بتوانیم این چالش‌ها را برطرف کرده و در مسیر احیای باغستان و حفظ آن اقدام کنیم.

کاظم پور با اشاره به ضرورت احیا و مرمت چاه خانه‌های باغستان سنتی قزوین، افزود: احداث چاه خانه جدید در باغستان ممنوع شده و باید به گونه‌ای اقدام شود که توقع جدید میان باغداران در این زمینه ایجاد نشود اما لازم است احیا و مرمت چاه خانه‌ها در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت و نقش چاه خانه‌ها در باغستان سنتی قزوین اگرچه صلاح نیست که مجوزهای جدید احداث چاهخانه داده شود ولی می‌توان با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های متولی از جمله سازمان جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و سازمان باغستان زمینه مرمت و احیای چاه خانه‌های قدیمی را تسریع کرد.

مدیرعامل سازمان باغستان‌های سنتی شهرداری قزوین تصریح کرد: بیش از ۱۰۲ چاه خانه در باغستان سنتی قزوین موجود است که تاکنون فقط سه مورد آنها مرمت شده و برای بقیه باید برنامه‌ریزی کنیم.

کاظم پور یادآور شد: باغستان سنتی قزوین به‌ عنوان یک میراث ملی است که تخریب آن پیامدهای زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی فرا استانی دارد و می‌تواند استان‌های هم‌جوار را نیز تحت تأثیر قرار دهد بنابراین احیا و صیانت از این مجموعه یک الزام زیست محیطی و حیاتی است.

وی همچنین گفت: مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری به دلیل اهمیت باغستان قزوین، گزارشی را دراین‌باره تهیه‌کرده که می‌تواند در تصمیم گیری‌های مدیران نیز مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان باغستان قزوین تصریح کرد: دستور رئیس‌جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است زیرا باغستان یک ظرفیت مستعد کشاورزی، یا باغ معمولی نیست بلکه عرصه و ارزش هویتی و میراثی دارد.

وی افزود: اجداد ما در شهر بی‌آب قزوین برای ساختن این مجموعه بزرگ هویتی زحمات زیادی متحمل شدند و کاشت قابل توجهی درخت و تأمین فضای ساری انبوه یک اثر ارزشمند در اکوسیستم منطقه است و ما وظیفه داریم از آن به خوبی صیانت کنیم.

وی تاکید کرد: باغستان ثبت ملی شده و جنبه میراثی آن اهمیت بالایی دارد بنابراین بخش مهمی از کار با هماهنگی حوزه میراث فرهنگی باید تنظیم شود

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha