تولید محصولات ارگانیک صادرات محور از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است

شیراز- ایرنا- معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:‌یکی از برنامه‌های این وزارتخانه با هدف کاستن از مشکلات کشاورزان، تولید محصولات ارگانیک صادرات محور است.

برپایه مطلب دریافتی ایرنا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس،‌محمد مهدی برومندی که به استهبان فارس سفر کرد، افزود:تولید نهال سالم، گواهی شده و عاری از ویروس از دیگر برنامه های این وزارتخانه است.

وی ادامه داد: برای ایجاد ۳۷ باغ مادری در کشور آگهی عمومی منتشر شده است تا با مشارکت بخش خصوصی و عمومی مسئله نهال در کشور حل شود و یک مورد نیز باغ انجیر است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه انجیر استهبان یک محصول بسیار مهم، استراتژیک، ارزآور و اشتغال زا است افزود: علاوه بر حفظ منابع موجود باید در توسعه آن اهتمام جدی داشته باشیم.
برومندی با بیان اینکه تهدیدات جدی برای انجیر در استهبان وجود دارد گفت: باید با استفاده از آخرین راهکارهای علمی به منظور حفظ و احیای باغ های انجیر اقدام کرد که در این زمینه اقدامات خوبی در مراکز تحقیقاتی انجام شده است.
این مقام مسئول استفاده از سایبان را یک روش موفق به منظور جلوگیری از تنش های محیطی و خسارت آفات دانست و گفت: توسعه سایبان نیازمند یک عزم جدی، حمایت همه جانبه و در واقع یک ساز وکار مناسب است.
به گفته برومندی، اعتبارات بخش باغبانی کشور در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال گذشته بیش از ۲۵۰ درصد رشد داشته و این رشد بسیار چشمگیر است که با افزایش این اعتبارات برنامه های بهتری برای توسعه باغبانی کشور و استان فارس به عنوان استان پیشرو در این زمینه خواهیم داشت و در برنامه جدید یارانه، محصول استراتژیک مانند انجیر مورد توجه بیشتری قرار می گیرد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در بودجه سال جاری هشت هزار میلیارد تومان یارانه تسهیلات کشاورزی دیده شده است که در قالب تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه بخش کشاورزی از جمله ایجاد سایبان استفاده می شود.
برومندی با بیان اینکه استان فارس در شمار استان های گرفتار خشکسالی قرار دارد، اظهار کرد: انتظار داریم که با مساعدت وزارت کشور و مدیریت بحران استانداری در زمینه اقتصادی به باغداران خسارت دیده از خشکسالی کمک شود تا علاوه بر حفظ تولید به توسعه پایدار به خصوص در زمینه محصول بسیار مهم و استراتژیک انجیر دست یابیم.
 

صندوق تخصصی حمایت از توسعه سرمایه گذاری انجیر ایجاد شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز گفت: انجیر یک برند ملی است که نه تنها شریان حیاتی یک جامعه اقتصادی را به خوبی مدیریت می کند بلکه در دنیا برای ما ارزش افزوده دارد.
احمد طمراسی ابراز کرد: جای صندوق تخصصی حمایت از توسعه سرمایه گذاری انجیر خالی است و این مقوله باید به جد دنبال شود.
وی با اشاره به ضرورت راه اندازی پروژه نگهداری، احیا و توسعه انجیرستان ها افزود: این موضوع با همکاری فرمانداری و مساعدت وزارت جهاد کشاورزی اجرایی می شود علاوه بر این صندوق بیمه کشاورزی ایران نیز از این قبیل پروژه ها استقبال می کند.
طمراسی با بیان ضرورت نگاه شناسنامه ای به انجیر، ابراز کرد: یک طرح ملی، ردیف اعتباری ملی و رفتار ملی باید برای این موضوع باید داشته باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه در بخش باغبانی و سایر بخش ها پدیده ای به نام خشکسالی در قالب حادثه غیرمترقبه مفهوم ندارد و برای ما تر سالی غیرمترقبه است،گفت: به منظور مدیریت خشکسالی باید اقدامات بنیادین صورت گیرد.

استهبان از شهرستان های شرقی فارس است که فاصله مرکز آن با شیراز حدود ۱۴۰ کیلومتر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha