۱۵ خرداد ۱۴۰۰، ۱۳:۳۹
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84355605
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پوتین از امکان افول آمریکا سخن گفت

۱۵ خرداد ۱۴۰۰، ۱۳:۳۹
کد خبر: 84355605
پوتین از امکان افول آمریکا سخن گفت

مسکو- ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از امکان افول آمریکا و پایان امپریالیسم سخن گفت و خاطرنشان کرد که آمریکا در مسیر اتحاد جماهیر شوروی حرکت می کند.

به گزارش ایرنا، پوتین روز شنبه در دیدار وبیناری با روسای خبرگزاری های مختلف در حاشیه مجمع اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ که از شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ پخش می شد، در مورد سیاست های آمریکا در قبال کشورهای دیگر گفت: آمریکا در مسیر اتحاد جماهیر شوروی حرکت می کند.  

رئیس جمهوری روسیه با طرح این سوال که مساله امپراتوری ها چیست، اظهار داشت: آنها (سران امپراتوریها) فکر می کنند که قادر مطلق هستند که به خود اجازه می دهند خطاها و اشتباهاتی داشته باشند.

وی ادامه داد: آنها فکر می کنند می توانند افرادی را اجیر کرده و با کسانی توافق کنند و افرادی را هم بترسانند.

رئیس جمهوری روسیه گفت: اما با این رویکردها، تعداد مسائل افزایش می یابد و زمانی فرا می رسد که دیگر از عهده حل مشکلات برنمی آیند.

پوتین خاطرنشان کرد: آمریکا بطور مستقیم و با اطمینان خاطر در مسیری که اتحاد جماهیر شوروی (مسیر فروپاشی) حرکت کرد، گام برمی دارد.  

 رئیس جمهوری روسیه این را نیز گفت که مسکو قصد کنار گذاشتن کامل دلار آمریکا را ندارد اما در مواردی به دلیل اینکه ایالات متحده از واحد پولی خود برای تحریم ها استفاده می کند، مجبور است از آن صرف نظر کند.  

انگلیس تنش آفرینی را کنار بگذارد   

پوتین در بخش دیگری از سخنان خود به دورنمای روابط روسیه و انگلیس اشاره و خاطرنشان کرد که به رغم همه گیری ویروس کرونا، دو کشور توانستند آهنگ رشد همکاریهای اقتصادی خود را حفظ کنند.  

وی در مورد سخنان اخیر ریچارد مور رئیس سازمان تجسسی انگلیس МИ-۶ که روسیه را قدرت در حال افول خوانده بود گفت: این فرد (ریچارد مور) رئیس تازه کار است و معتقدم که تجربه کسب خواهد کرد و این ارزیابی خود را تغییر می دهد.  

پوتین به کنایه گفت: اگر روسیه قدرت در حال افول است چرا باید نگران و ناراحت شوید؟ در آن صورت با آسودگی خاطر رفتار کنید و بخاطر این مورد ناراحت نشوید و روابط دو کشور را تیره نکنید.

مرکل را عالی ارزیابی می کنم

 رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت که با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روابط خوبی دارد.  

پوتین با بیان اینکه نمی دانم چه کسی جایگزین مرکل خواهد شد، اظهار کرد: با مرکل روابط کاری خوبی داشتم و او را عالی ارزیابی می کنم.  

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پیشتر گفته بود که در ماه سپتامبر آینده پس از انتخابات پارلمانی در این کشور، مقام خود را ترک می کند.  

پوتین در پاسخ به سوال دیگری که مربوط به ارزیابی عملکرد سران کشورهای دیگر می شد گفت که حق ندارد در مورد عملکرد همتایان خود سخن گوید زیرا از آن لحظه به بعد روابط با آن شخص به هم خواهد خورد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha