۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۴۲
کد خبرنگار: 3083
کد خبر: 84337204
۰ نفر

برچسب‌ها

به نشر خبرهای بد، نه بگوییم

بوشهر-ایرنا- مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر در یادداشتی با عنوان " به نشر خبرهای بد، نه بگوییم!" به تاثیر بازنشر مکرر اینگونه اخبار بر جامعه و روح و روان مخاطبان پرداخته است.

محمد مظفری روز پنجشنبه در این یادداشت که نسخه‌ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، نوشته است: این روزها در فضای مجازی هر صفحه‌ای را که باز کنی، صدر خبرهایش اخبار و تصاویر حادثه دلخراش و قتل فجیع اکباتان تهران است.

فارغ از اینکه علت این فاجعه چه بوده و چرا رخ داده و برای جلوگیری از تکرارش چه باید کرد، آنچه بیش از اندازه می‌تواند بر روح و روان هر شهروندی تاثیر منفی بگذارد نشر بی‌اندازه، بدون محدودیت و غیر اصولی تصاویر، ویدیوها و حتی مصاحبه‌های غیر رسمی از صفحات مجازی بصورت گسترده‌است، اتفاقی که بطور یقین اثرش از خود قتل بر روان جامعه کمتر نیست.

روانشناسان در بسیاری از موارد برای دور ماندن افراد و خانواده‌ها از استرس و دیگر مشکلاتی روانی تاکید دارند باید از خبرهای بد دوری کرد، ولی در فضای بدون صاحب! مجازی ما هیچ محدودیتی برای نشر خبرها نیست، بویژه اینکه این روزها دسترسی کودکان ما به فضای مجازی و محتوی ارائه شده در آن بسیار آسان شده‌است.

اما سوال اینجاست، چگونه می‌شود از این خبرهای بد دور شد، وقتی با این حجم از ویدیو، تصویر و خبر فجایع در فضای مجازی روبرو هستیم!؟

پاسخ بسیار شفاف و مشخص است، خودمان را مقید کنیم هر خبری را نشر ندهیم و برای نشر هر تصویر ویدیو و خبری عواقب اجتماعی آن را در نظر بگیریم.

اگر ما این را بپذیریم صفحات شخصی ما در فضای مجازی محلی برای نشر اخبار عمومی و حوادث نیست تا حدود زیادی در این مسیر راه موفقیت را پیش می‌گیریم.

اگر رسانه‌های ریز و درشت ما در راستای اطلاع رسانی شفاف و سالم به مردم باشند و هر خبری را بر ای جذب فالوور نشر ندهند کمتر شاهد نشر اخبار بد در فضای مجازی خواهیم بود.

اگر اجازه بدهیم اخبار حوادث را سایت‌ها و کانال‌های تخصصی این حوزه منتشر و در باره آن تحلیل داشته باشند، خیلی از مشکلات حل می‌شود.

یقینا تاثیر نشر اخبار حوادث و خبرهای بد بر کودکان و نوجوانان از همه سنین بیشتر است و بر اساس آنچه روانشناسان می‌گویند: عادت به شنیدن اخبار بد علاوه بر تاثیرات منفی در بزرگسالان در بلند مدت بر روح روان کودکان و امنیت روانی بلند مدت آنها تاثیر بسیار بد و غیر قابل جبرانی برجای خواهد گذاشت.

کوتاه آنکه فضای مجازی را تبدیل به فضایی برای احیا و تزریق نشاط به روان خود و خانواده‌هایمان کنیم نه وسیله‌ای برای خدشه‌دار کردن امنیت روانی همشهریان!

برای اینکار بیایید به همدیگر قول بدهیم اخبار بد را منتشر نکنیم!

بگذاریم اخبار حوادث را فقط رسانه‌ها آن هم رسانه‌های حوزه حوادث منتشر کنند و به عواقب نشر هر خبر و تصویری فکر کنیم.

یادداشت "به نشر خبرهای بد، نه بگوییم!" امروز در هفته نامه صدای بندر نیز منتشر شده‌است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha