۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۹:۰۸
کد خبر: 84318759
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

«مقاومت»؛ درس شهید سلیمانی به مردم فلسطین و غزه

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۹:۰۸
کد خبر: 84318759
«مقاومت»؛ درس شهید سلیمانی به مردم فلسطین و غزه

بندرعباس- ایرنا- بی‌تفاوتی به آرمان قدس شریف خیانت به ملت فلسطین است اما "شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی" به مردمان سوریه، فلسطین، غزه، یمن و دیگر مسلمانان آزادی‌خواه درس خودباوری و مقاومت در برابر ظلم، فتنه و تفرقه آموخت؛درسی که در آخرین روز از جمعه ماه مبارک رمضان امسال متفاوت‌تر برگزار می‌شود.

جنایت‌های سران صهیونیست و اقدامات نژادپرستانه آنها در برخورد با ملت‌‍‌های مسلمان منطقه به ویژه ملت فلسطین بر هیچ کس پوشیده نیست، امسال در شرایطی که رژیم‌های دست نشانده و خائن عرب در خلیج‌فارس با پذیرفتن «معامله قرن» روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کردندو سفارت‌خانه‌های بحرین و امارات در رژیم صهیونیستی دایر شده، ملت‌های عرب و امت اسلامی در سراسر جهان با محکومیت این اقدام روز جهانی قدس را برگزار خواهند کرد.

روز قدس جلوه‌ای از همراهی مردم جهان با فلسطین است، روزی که هر سال و هر سال در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به گسترش فرهنگ مقاومت و انتفاضه در بین افکار عمومی ملت‌های مسلمان و برملا کردن هرچه بیشتر ماهیت رژیم جعلی جنایتکار و کودک کش صهیونیستی در افکار عمومی جهان تبدیل می‌شود.

در چنین روزی ملت‌های دنیا به ویژه مردم ایران اسلامی با راهپیمایی‌های گسترده خود هرچه بیشتر ماهیت رژیم جعلی جنایتکار و کودک کش صهیونیستی را برملا کرده و نشان داده‌اند که «فلسطین» هنوز در وجدان انسان‌های آزاد زنده است.

روز جهانی قدس آخرین جمعه ماه رمضان است که امام خمینی(ره) در سال ۱۳۵۸ شمسی  برابر رمضان ۱۳۹۹قمری آن را روزی رسمی برای حمایت از مردم فلسطین دانست و از مسلمانان جهان خواست که برای کوتاه کردن دست رژیم صهیونیستی و پشتیبانان آن به هم بپیوندند.

 امام خمینی(ره) در اهمیت این روز خطاب به مسلمانان و آزادیخواهان جهان سفارش و تاکید کردند: «روز قدس یک روز جهانی است، روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد،...روزی است که بین منافقین و متعهدین امتیاز خواهد شد. متعهدین این روز را روز قدس می دانند و عمل می کنند به آنچه باید بکنند و منافقین آنهایی که با ابر قدرتها در زیر پرده آشنایی دارند و با اسرائیل دوستی در این روز بی تفاوت هستند.

بی‌شک «سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» یکی از آن متعهدینی بود که نقش و رسالت خود را در قبال فلسطین و جبهه مقاومت به خوبی ایفا کرد؛ نمونه آن تقویت جبهه مقاومت و حمایت از مردم فلسطین و غزه درجنگ‌های ۳۳ روزه،۲۲ روزه و ۸ روزه در غزه و پیروزی‌ حزب‌الله وجبهه مقاومت در برابر اسراییل بود.

در اهمیت این روز و نقش شهید سلیمانی در تقویت جبهه مقاومت در منطقه علیه آمریکا و حامیان او نظرات تعدادی از فعالان حوزه ادبیات پایداری استان هرمزگان و دانشجویان و اساتید حوزه و دانشگاه را در این باره جویا شدیم.

شهید سلیمانی نجات‌دهنده مردم مظلوم جهان اسلام بود

مسوول دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری هرمزگان در اهمیت روز قدس در تاریخ فلسطین و جهان اسلام اظهارداشت: روز قدس یک مناسبت جهانی است و این روز نه تنها در سرزمین فلسطین، که در تمام جهان اسلام و حتی کشورهای غیرمسلمانِ آزادی‌خواه، روز بزرگ و مقدسی به شمار می‌رود، زیرا نخستین قبله‌ مسلمانان و موطن انسان‌های بزرگ بوده و هست.

اعظم پشت مشهدی در گفت ‎و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روز قدس روزی است که انسان‌های آزاده با اتکا به ذات حقیقی خود برای احقاق حق مردم مظلوم فلسطین، فریاد آزادی سر می‌دهند و در برابر دیوارهای بلند فتنه و تفرقه جهان می‌ایستند.

وی، روز قدس را مظهر اسلام و روز مقاومت جهان اسلام دانست که در برابر ظلم و اَنفاس شیطانی دولت‌های استعمارگر که در طول تاریخ و اعصار گذشته جز به جنگ‌آوری و تجاوز فکر نکرده‌اند.

این نویسنده کتاب‌های دفاع مقدس و ادبیات پایداری با بیان اینکه؛ همواره نقشه‌های پلیدِ جنگ‌افروزی و تجاوز از ذهن دولت‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه تراوش کرده و آغازگر سیاهی و تباهی در جهان بوده‌اند، ابرازداشت: در سال‌هایی که فلسطین سرزمین صلح و مهربانی بود، دروازه‌های وطن خود را برای یهودیان گشودند تا رسم انسانیت را به جای آورندو هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند پاسخ مهربانی و سخاوتمندی مردمانشان، تجاوز و تعدی قوم یهود به حریم سرزمینی‌اشان و غصب آن‌ باشد.

پشت‌مشهدی در این رابطه به پیشینه تاریخی فلسطین اشاره کرد و توضیح داد: فلسطین سرزمین اعراب کنعانی بوده و هست که در گذار تاریخ و پستی و بلندی‌های طمع و سلطه‌جویی دُولِ استعمارگری مانند انگلیس و فرانسه و حمایت‌های جاه‌طلبانه آمریکا از صهیونیست، در التهاب دوران‌ها قرارگرفته و سال‌های بسیاری است که کوچه پس کوچه‌هایش لبریز خون و غم شده است.

نویسنده کتاب «موسی بی عصا معجزه می کند» بیان داشت: سرزمین فلسطین و ساکنان حقیقی آن در طول تاریخ مورد ظلم و بی‌توجهی قرار گرفته‌اند و همیشه جهان شاهد تجزیه شدن سرزمین و آوارگی مردمانش بوده است،تجاوز به حقوق انسانی و سرزمینی مردم فلسطین ظلم آشکار استعمارگران و جهانخواران است.

وی ادامه داد: روز قدس روز آزادی جهان اسلام است، روز آزادی و استقلال مردم فلسطین که به ناحق از سرزمین مادری خود رانده و آواره گشته‌اند،روز قدس روز حمایت از مظلوم در برابر ظالم است و روز دشمنی با ظالمانی که جهان از زور ستم و خودخواهی آنان به تنگ آمده است.

پشت‌مشهدی اضافه کرد: آنچه اسلام را تا امروز زنده نگه‌داشته است مقاومت در برابر ظلم و ایستادگی به پای مظلومان بوده، زیرا که اسلام دین دوستی و مهربانی است و تا همیشه تاریخ در مقابل زور و قساوت ایستادگی کرده و خواهد کرد.

این نویسنده کتاب‌های دفاع مقدس و ادبیات پایداری در بخش دیگری به نقش حاج قاسم سلیمانی در حمایت از فلسطین و تقویت جبهه مقاومت در مقابله با تروریسم صهیونیستی اشاره کرد و بیان داشت: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نجات‌دهنده مردم مظلوم منطقه و جهان اسلام بود که با حضور غیرتمند خود به عنوان یک مسلمان واقعی به حمایت از مظلومان پرداخت.

تبعیت از ولایت و حمایت از مظلوم؛ بزرگ‌ترین ویژگی شهید حاج قاسم

وی عنوان کرد: وجود پربرکت و بافضیلت شهید حاج قاسم سلیمانی در جبهه‌های حق علیه باطل همیشگی بود و تنها خاص یک زمان و تاریخ نبود بلکه هرجا صدای مظلومی بلند ‌شد او با قدرت ایمان به خدا و اتکا به حقانیت اسلام لباس رزم ‌پوشید و به فریادسی مظلومان رفت.

پشت مشهدی، بزرگترین ویژگی شخصیتی شهید حاج قاسم سلیمانی را  تبعیت از ولایت فقیه و حمایت از مظلوم عنوان کرد که او را مرد میدان کرد،مردی که مبارزه با ظلم و ستم را وظیفه شرعی و تکلیف می‌دانست و با قدرت ایمان با نیروهای اهریمنی و دشمنان اسلام جنگید، جنگی که مفهوم آن دفاع از اسلام و حمایت از انسان‌های مظلوم بود.

نویسنده مجموعه «آدم‌ها توی قاب من نمی‌میرند» یادآور شد: بدون شک اگر پشتیبانی‌ها و همراهی شهید حاج قاسم سلیمانی از مردم مظلوم منطقه، فلسطین، غزه و جبهه مقاومت نبود، انتفاضه مردم فلسطین و یمن، شکل واقعی امروز خود را نداشت و در برابر خدعه و مکر دولت‌های استعمارگر از بین می‌رفت.

وی اظهارداشت: درسی که شهید حاج قاسم سلیمانی به مردمان سوریه، فلسطین، غزه، یمن و دیگر مسلمانان آزادی‌خواه آموخت، درس خودباوری و مقاومت در برابر ظلم و سیاهی بود؛ ظلمی که به زودی با وحدت مسلمانان جهان و انسان‌های آزادی‌خواه همچون تاریکی در طلوع خورشید از میان خواهد رفت.

حفظ خاطرات شهید سلیمانی موجب ترویج روحیه مقاومت و دفاع از آرمان قدس می‌شود

فاطمه رحمانی، فرهنگی و شاعر ادبیات پایداری نیز در اهمیت روزجهانی قدس در تاریخ فلسطین و جهان اسلام به ایرنا گفت: پیام روز قدس حضرت امام خمینی(ره) اهمیت و بزرگداشت این روز را برای همگان مشخص کرده است.

وی با اشاره به این جمله امام راحل که؛ «اگر مسلمین مجتمع بودند، هر کدام یک سطل آب به اسرائیل می‌ریختند او را سیل می‌برد، افزود: امام خمینی(ره) سال‌ها ‏‏با دشمن انسانیت خواندن رژیم غاصب صهیونیستی، خطر این رژیم جنایتکار و ضرورت کوتاه کردن دست اسراییلی‌ها را از منطقه به مسلمانان جهان اسلام به ویژه اعراب منطقه گوشزد کرد.  

این شاعر ادبیات پایداری با خواندن بیتی از اشعار خود در وصف شهید حاج قاسم سلیمانی که«خاک عراق و سوریه تا مرز لبنان، لطف خدا و دستِ قدرتمندِ ایران...» به نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در حمایت از فلسطین اشاره کرد و بیان داشت: نقش فرمانده جبهه مقاومت در تقویت جبهه مقاومت در مقابله با تروریسم صهیونیستی آن قدر پررنگ بوده که حتی بعد از شهادتشان نیز منافقان و دشمنان دست از گزافه‌گویی بر نمی‌دارند.  

رحمانی در این خصوص به پیروزی‌های جبهه مقاومت در سوریه، عراق و لبنان اشاره کرد و بیان داشت: تمامی پیروزی‌ها و رشادت‌ها در این کشورها مدیون تدابیر شهید سلیمانی هستیم.

وی زنده نگه داشتن خاطره شهدای مقاومت به ویژه شهید سلیمانی را موجب ترویج روحیه مقاومت و دفاع از اهداف و آرمان مردم فلسطین و قدس دانست و عنوان کرد: شهید سلیمانی صلابت داشت و هرجا پا گذاشت آنجا میدان و معرکه به حساب آمده حتی فرودگاه بغداد هم میدان و معرکه بود برای همین حاج قاسم شهید معرکه است.

این شاعر ساکن جزیره قشم همچنین به نقش روشنگرانه دولت‌ها و علما در تبیین اهمیت روز قدس اشاره کرد و افزود: در اهمیت این مساله و حضور به موقع مردم در صحنه‌های دفاع از فلسطین دولت‌ها و علما نقش راهبری و راهبردی در جامعه دارند و می‌توانند در روشنگری افکار جامعه بسیار تاثیرگذار باشند.

شهید سلیمانی پشتیبان جبهه مقاومت و مردم فلسطین بود

رییس دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان نیز به اهمیت روز قدس پرداخت و اظهارداشت: اجماع بین مسلمانان جهان در برابر اسراییل و آمریکا به عنوان دو جنایتکار، هم‌پیمان در منطقه و دشمن جهان اسلام مهم‌ترین ویژگی روز جهانی قدس است.

دکتر احسان کامرانی در گفت‌وگو با ایرنا، روز قدس را روز احیای مساله فلسطین دانست و افزود: اسراییل همیشه به دنبال از بین بردن مردم مظلوم جهان به ویژه مردم فلسطین بوده است اما در شرایطی که رژیم‌های دست نشانده و خائن عرب در خلیج فارس با پذیرفتن «معامله قرن» روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کردند و سفارت‌خانه‌های بحرین و امارات در رژیم صهیونیستی دایر شده، امسال روز قدس برای ما از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: درحالی که این کشورهای کوچک عربی به دنبال ایجاد دیپلماتیک با اسراییل هستند، اجماع مردم آزادیخواه دنیا و گروه‌های مخالف رژیم صهیونیستی در محکومیت این اقدام خیانتکارانه رژیم آل خلیفه در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی می‌تواند در احقاق حقوق مردم مظلوم فلسطین و تقویت جبهه مقاومت اثرگذار باشد.

روز جهانی قدس روز برجسته کردن خدمات شهید سلیمانی باشد

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان اضافه کرد: این کشورها به جای ایستادن در کنار فلسطین با دشمنان آنان همدست شده و درحال تیشه زدن به ریشه خود و اسلام هستند.

کامرانی در خصوص نقش و جایگاه شهید حاج قاسم سلیمانی در حمایت از فلسطین و تقویت جبهه مقاومت در مقابله با تروریسم صهیونیستی نیز گفت: در طول این سال‌ها این شهید سلیمانی بود که جریان مقاومت را تقویت کرد و همیشه پشتیبان مردم منطقه به ویژه مردم فلسطین و نواره غزه در لبنان بود.

وی نقش شهید سیلمانی در پیروزی جبهه مقاومت از جمله جنگ‌های ۳۳ روزه و ۲۲ روزه اسراییل علیه لبنان را برجسته‎ و کلیدی‌ دانست و افزود: حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرمان فلسطین و آزادی قدس را یک هدف راهبردی است.

این عضو بسیج اساتید هرمزگان افزود: مسیری که حاج قاسم سلیمانی ایجاد کرد نتیجه آن به پایان رسیدن حیات شوم استکبار صهیونیسم غاصب است چون تنها راه آزادسازی فلسطین است.

کامرانی با بیان اینکه شهید سلیمانی هم در میدان و هم در عرصه دیپلماسی نقش برجسته‌ای در مبارزه با استکبار به ویژه اسراییل داشته است، افزود: مسیری که حاج قاسم سلیمانی ایجاد کرد نتیجه آن به پایان رسیدن حیات شوم استکبار صهیونیسم غاصب است چون تنها راه آزادسازی فلسطین است.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان توصیه کرد: مراسم‌های روز قدس امسال به برجسته کردن خدمات شهید سلیمانی در تقویت جبهه مقاومت برای مبارزه برعلیه ظلم و جنایت‌های اسراییل در فلسطین تبدیل شود.

روز قدس اهرم فشار ضد رژیم صهیونیستی است

یک دانشجوی رشته هوشبری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز معتقد است: روز قدس نه‌تنها روز فلسطین، بلکه روز اسلام و روز حکومت اسلامی است و مقدمه‌ای برای بسیج عمومی اسلامی و تشکیل حزب مستضعفین در تمام دنیا است.

علیرضا زحمت‌کش در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: روز قدس از زوایای مختلفی دارای اهمیت است، از جمله اینکه نشانگر مخالفت همگانی جهان اسلام با موجودیت نامشروع رژیم غاصب اسرائیل است.

وی با بیان اینکه روز قدس به منزله اهرم فشار علیه رژیم صهیونیستی است، معتقد است: روز قدس باید به یک اعتراض قوی، همگانی و یکپارچه علیه غاصبان و اشغالگران تبدیل شود چرا که اسرائیل نه‌تنها خطری برای فلسطین، بلکه خطری برای امنیت، صلح و استقلال همه کشورهای منطقه است.

این دانشجوی رشته هوشبری گفت: خارج کردن مساله فلسطین از بعد ملی و تبدیل آن به بعد جهانی و اسلامی یکی دیگر از مسائلی است که نشانگر اهمیت روز جهانی قدس در میان مسلمانان و امت اسلام می باشد زیرا دشمن صهیونیستی در ابتدا سعی داشت که این نبرد میان رژیم اسرائیل و فلسطینیان را به یک منازعه قومی و نژادی بین اعراب و اسرائیل تبدیل کند، اما با اعلام مواضع امام خمینی(ره) به عنوان یک مرجع بزرگ دینی در جهان اسلام، روحی تازه به بعد اسلامی فراموش شده و نیمه جان مبارزه با رژیم اسرائیل دمیده شد.

زحمت‌کش گفت: خنثی کردن توطئه غرب و رژیم صهیونیستی و تأثیر معنوی بر مسلمانان و ایجاد نوعی مشارکت عمومی از دیگر موضوعاتی است که اهمیت بیش از پیش روز قدس را یادآور می‌شود و در نهایت، زیر سؤال رفتن دولت‌های مرتجع و غرب‌گرای جهان اسلام را هم باید یکی دیگر از مواردی برشمرد که اهمیت این روز را بیشتر از گذشته نمایان کرده است.

آرمان آزادسازی قدس طرفداران زیادی دارد

وی در این رابطه به این جمله امام راحل که؛ «این روز، روز امتیاز و جدایی بین حق و باطل است و دنیای اسلام و امت اسلامی شاهد برخی ممانعت‌ها از سوی برخی دولت‌های منطقه برای برگزاری تظاهرات بوده است» اشاره کرد و افزود: این پدیده را می‌توان با مواضع برخی دولت‌ها و گروه‌ها در جنگ ۳۳ روزه لبنان و اسرائیل با مردم مسلمان غزه هم مشاهده کرد که برخی دولت‌ها ماهیت ضد اسلامی خود را افشا کردند و از سویی دیگر باعث حقانیت حزب الله شدند.

مسوول جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ابرازداشت: امسال راهپیمایی روز قدس درحالی برگزار می‌شود که خاورمیانه و جهان اسلام در شرایط ویژه‌ای قرار دارد و آرمان آزادسازی قدس طرفداران زیادی به خود جذب کرده و در این طرف نیز رژیم صهیونیستی در وضعیت سخت و دشواری از لحاظ بین‌المللی، منطقه‌ای و در داخل مرزهای فلسطین اشغالی به سر می‌برد.

زحمت‌کش اضافه کرد: این ناهماهنگی و اختلاف شدید بین احزاب صهیونیستی، مطالبات متعدد ساکنان مناطق اشغالی مبنی بر مهاجرت معکوس باعث خشم شهرک‌نشین‌های اسراییلی شده و از طرفی خروش ملت‌های ضد رژیم صهیونیستی مشکلات را برای آن‌ها ایجاد کرده است.

وی گفت: اسرائیل تصمیم گرفته در بین ۱۳۰ هزارنفر از شهروندان فلسطینی که عمده آن‌ها صاحب اجازه کار در خاک اسرائیل هستند، واکسن کرونا توزیع کند این درحالی است که تا کنون بخش زیادی از فلسطینیان شاغل در اسرائیل توسط کارفرمایان خود به طورخصوصی واکسینه شده‌اند.

این دانشجوی هوشبری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان معتقد است: واکسینه کردن تنها آن بخش از فلسطینیانی که صاحب اجازه کار در خاک اسرائیل هستند به آن معناست که برای مسوولان اسرائیلی جان فلسطینیان تنها زمانی ارزش پیدا می‌کند که بر زندگی یهودیان مؤثر باشند.

زحمت‌کش اضافه کرد: روز جهانی قدس امسال نیز روز برائت ملت‌های مسلمان از سازشکاران و پیمان دوباره با مساله فلسطین و قدس شریف و مقاومت است، لذا محکومیت رژیم صهیونیستی امسال بیش از پیش از اهمیت زیادی برخوردار است.

بر روی قدس و بیت‌المقدس حساس باشیم

مدیرحوزه علمیه خواهران هرمزگان نیز در اهمیت این روز معتقد است: روز قدس و بیت‌المقدس ضمن اینکه به عنوان قبلگاه نخستین برای ما موضوعیت دارد و باید بر روی آن حساس باشیم، بهانه‌ای برای ظلم‌ستیزی و دفاع از مظلوم در سراسر عالَم است.

حجت‌الاسلام عبدالمحمود جهانگیری در گفت‌وگو با ایرنا افزود: همان‌طور که دشمن نیز برای ضربه زدن به شکل‌گیری تمدن بزرگ اسلامی، دست روی قدس و بیت المقدس گذاشته است، زیرا اگر بر بیت‌المقدس مسلط شود، به راحتی بر سایر کشورهای اسلامی اشراف خواهد داشت و بهتر به اهداف استکبار و اهداف توسعه طلبانه خود می‌رسد به همین دلیل، حضرت امام خمینی(ره) با آن نگاه عمیق و تحلیل صحیحی که از این مساله و نقشه دشمن داشت، اقدام به تأسیس روز جهانی قدس نمود و روز قدس را روز حیات اسلام دانست.

شهید سلیمانی فلسطینی‌ها را از پرتاب سنگ به موشک نقطه زن رسانید

وی با بیان اینکه؛ روز قدس باید روز ترویج فرهنگ مبارزه با ظلم قرار گیرد تا از این طریق، هم چهره استکبار افشا شود و هم شیوه مبارزه با ظلم تبیین شود، ادامه داد: امروز که نسل جدید و آینده می‌خواهند این مسیر را ادامه دهند، بهترین الگوی این میدان که هوشمندانه محور مقاومت را تشکیل داد و راهبری کرد، "شهید حاج قاسم سلیمانی" است که با رهنمودهای مقام معظم رهبری، نقشه راه را دریافت و تا پای جان در این مسیر مقاومت کرد.

مدیرحوزه علمیه خواهران هرمزگان ادامه داد: شهید سلیمانی نقش مهمی در موفقیت رزمندگان مقاومت در برابر اسرائیل داشت که بارزترین آن‌ها، نخست شکست اسرائیل در جنگ با لبنان و غزه بود که با درایت ایشان، اسرائیل را در منطقه ذلیل کرد و باعث شد سیاست آنها از هجوم به دفاع تغییر کند و دیگر تلاش ماندگار وی این بود که فلسطینی‌ها را از پرتاب سنگ به موشک نقطه زن رسانید.

حجت‌الاسلام جهانگیری گفت: این نقش باید برای نسل امروز به طور صحیح تبیین شود تا دیگران نتوانند غیرمنصفانه قضاوت نادرستی از عملکرد شهدا داشته باشند.

وی توصیه کرد: همه باید در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان ضمن گرامیداشت روز جهانی قدس و یاد و خاطره همه شهدای مقاومت، و در رأس آنها، شهید سلیمانی از طریق فضای مجازی، نفرت و انزجار خود را از استکبار و رژیم منحوس صهیونیست به اعلام کنیم تا طبق وعده حکیمانه مقام معظم رهبری شاهد محو رژیم اسرائیل از صحنه روزگار باشیم، چون ظلم پایدار نیست و این مهم تنها با مقاومت و جهاد علیه ظالم امکان‌پذیر است.

از آغاز هجرت پیامبر اسلام (ص) به مدینه تا سال دوم هجری، قبله پیامبر در هنگام نماز و نیایش، بیت المقدس بود و بی شک، پیش از هجرت نیز در ۱۳ سالی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در مکه مکرمه اقامت داشت، رو به بیت المقدس ایستاد و نماز خواند.

دولت یهود از اواخر قرن ۱۹ میلادی و طرح ایجاد خانه ای برای یهودیان توسط اروپایی ها به ویژه انگلیس در سال یکهزار ۸۸۶ نخستین بار توسط «تئودور هرتزل» روزنامه نگار اتریشی در جزوه ای با عنوان «دولت یهود» مطرح شد؛ فردی که در جهان او را با نام «پدر صهیونیسم» می شناسند.
هرتزل برای عملی شدن پروژه صهیونیسم بر تماس با دیپلمات‌ های کشورهای جهان حریص بود و تلاش می ‌کرد که موافقت قدرت‌ های بزرگ جهانی به خصوص انگلستان را با این طرح خود جلب کند.
از اواخر قرن ۱۹ میلادی؛ تئودور هرتزل' به منظور پیگیری ایده 'کشور اسرائیل' که در آن سال ها بیشتر به یک رویا شبیه بود تلاش کرد تا همه یهودیان جهان را در سرزمین فلسطین دور هم جمع کند.
بعد از تاسیس دولت جعلی اسراییل با حمایت های بریتانیا، کمتر از ۸ درصد جمعیت فلسطین، یهودی ها بودند و بقیه عرب های مسلمان بودند.
در سال های بعد صهیونیست ها بارها اعلام کردند که فلسطینی ها نباید به عنوان یک دولت تشکیل شود و نباید ویژگی های یک دولت کامل را داشته باشد.
این رژیم جعلی کودک کش که روزی سودای نیل تا فرات را سر می داد بعد از نیم قرن تسلط بر فلسطینی ها و به خاک و خون کشیدن زنان و مردان فلسطینی و شکست های پی درپی در غزه و لبنان اما؛ امروز برای تامین امنیت اش به دور خود دیوار می کشد.
بیت المقدس به عنوان مهم ترین شهر فلسطین، از نظر اسلامی اهمیت ویژه ای دارد؛ زیرا مسجدالاقصی، نخستین قبله مسلمانان در این شهر تاریخی است.

نامگذاری روز قدس به عنوان تاریخی ترین راهبرد امام خمینی(ره) برای نخستین بار در ۱۶مرداد سال ۱۳۵۸ش (رمضان ۱۳۹۹ق)از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران روزی رسمی برای حمایت از مردم فلسطین اعلام شد.

گزارش از فرنگیس حمزه یی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha