۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۹:۵۰
کد خبرنگار: 2748
کد خبر: 84310168
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کشت برنج در لرستان امسال به صرفه نیست

۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۹:۵۰
کد خبر: 84310168
کشت برنج در لرستان امسال به صرفه نیست

خرم‌آباد - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: با توجه به خشکسالی کم‌سابقه سال زراعی جاری و کاهش منابع آبی کشت محصول برنج در استان به صرفه نیست.

"جواد صالحیان" روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حدود ۶ هزار هکتار زمین های زراعی استان هر ساله زیر کشت برنج می رود که امسال به علت افت محسوس منابع آبی زیرزمینی و رواناب ها، برنجکاران با معضل تامین آب مواجه می شوند.

وی گفت: مناطق دورود، چغلوندی، حاشیه کشکان، خرم رود، چگنی و خرم آباد به دلیل احتمال زیاد خشکی و کم آبی رودخانه ها امسال شرایط خوبی برای کشت برنج نخواهند داشت چراکه پیش بینی می شود سدهای ایوشان و مروک نیز آزادسازی آب نداشته باشند.

وی با تاکید بر رعایت الگوی کشت در این شرایط ادامه داد: به کشاورزان این مناطق اطلاع رسانی شده است ازکشت آبدوست خودداری کرده و تنها ۳۰ درصد این محصولات را امسال کشت کنند.

صالحیان تصریح کرد: پیشنهاد می شود ذرت علوفه ای به جای برنج کشت شود چراکه طول دوره رشد آن کوتاهتر است و با توجه به ضعیف شدن مراتع، علوفه دام نیز تامین می شود همچین سوربن علوفه ای به کم آبی مقاوم  و به عنوان کشت دیگری برای جایگزین برنج مناسب است.

گفتنی است بارش های سال زراعی جاری در لرستان نسبت به سال قبل از آن ۴۰ درصد کاهش یافته است.

عملیات کاشت نشاء برنج خرداد ماه در استان آغاز و برداشت این محصول از مهرماه انجام می‌شود، سال گذشته ۵۰ هزار تن شلتوک و ۳۰ هزار تن برنج سفید در لرستان برداشت شد.

گفتنی است شورای حفاظت منابع آب پلدختر اعلام کرده است به دلیل تداوم خشکسالی و کاهش منابع آب زیرزمینی وسطحی، کشت هرگونه محصول پرمصرف آب از جمله برنج، هندوانه و ذرت در بهار و تابستان امسال ممنوع است و بنابر این مصوبه قانونی با هرگونه کشت این محصولات و انتقال آب با متخلفان برخورد می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha