۵ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۰:۰۰
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 84307537
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تدوین ۸۴ درصد استانداردهای کردستان در هشت سال اخیر

۵ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۰:۰۰
کد خبر: 84307537
تدوین ۸۴ درصد استانداردهای کردستان در هشت سال اخیر

سنندج- ایرنا- ۱۸۵ استاندارد ملی طی ۲۷ سال در کردستان تدوین شده که ۸۴ درصد آن مربوط به هشت سال اخیر و با همت مسوولان دولت تدبیر و امید در این استان است.

به گزارش ایرنا، استاندارد، واژه‌ای است که روزانه بارها آن را در مکالمه‌های مختلف خود بکار می‌بریم و در بین گفته‌های افراد دیگر هم آن را می شنویم؛ بکارگیری این کلمه تنها مختص خرید کالاهای مختلف نیست بلکه همواره سخن از رفتار و گفتار استاندارد هم می شود.

از زمان‌های قدیم مردم در داد و ستدهای خود و تعیین دستمزدها و در مجموع از وقتی که موارد مربوط به اندازه‌گیری مطرح شده است، با اهمیت استاندارد آشنا شدند و بتدریج و با رشد صنعت و تکنولوژی مفاهیم مربوط به این واژه مهم هم گسترش پیدا کرده است.

همین اهمیت و ارزش استاندارد باعث شده برای هر نوع خدمت و کالایی، استاندارد ویژه آن توسط اهالی فن و متخصصان در کشورهای مختلف دنیا تدوین شود و امروزه تعداد استانداردهای ملی به یکی از شاخص‌های توسعه تبدیل شده است.

تدوین استاندارد کار ساده‌ای نیست و از عهده هر کسی هم برنمی آید بنابراین فردی به عنوان دبیر تدوین استاندارد تعیین می‌شود که علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی مورد نظر آموزش لازم برای نحوه استانداردنویسی را هم دیده باشد.

پیش از انقلاب‌اسلامی فقط ۲ هزار و ۲۲۰ مورد استاندارد ملی در ایران تدوین شده بود، این آمار تا سال ۱۳۹۲ به ۲۵ هزار و ۸۶۶ مورد و تا پایان سال ۱۳۹۹ هم به ۳۴ هزار و ۴۲۰۳ مورد رسید.

اداره کل استاندارد هم از سال ۱۳۷۳ در کردستان شروع به فعالیت کرده و در طول این ۲۷ سال ۱۸۵ استاندارد ملی در این استان تدوین شده که از این تعداد ۱۵۵ مورد آن مربوط به هشت سال فعالیت دولت تدبیر و امید است به عبارتی ۸۴ درصد تدوین استانداردهای ملی در استان در دولت دکتر روحانی انجام شده است.

کردستان ظرفیت تدوین استاندارد ملی بالایی دارد

مجموع استانداردهای تدوین شده در کردستان به نسبت ظرفیت نیروی انسانی توانمند و متخصص آن کم است ولی از لحاظ اینکه این استان چند سالی است در مسیر توسعه قرار گرفته و صنعت‌های نوین در آن در حال شکل گیری و راه اندازی است می‌توان به افزایش این استانداردها در آینده امیدوار بود.

تدوین استاندارد مستلزم گذراندن یک فرایند است، بدین گونه ابتدا استاندارد پیشنهاد داده شده در کمیته های برنامه ریزی سازمان ملی استاندارد مورد بررسی قرار می گیرد و آنگاه تصمیم لازم در خصوص اینکه آیا برای موضوع اعلام شده تدوین استاندارد نیاز هست یانه، گرفته می شود و در صورت تایید ضرورت، تدوین استاندارد اعلام شده با دبیر قرارداد منعقد می شود.

مدیرکل استاندارد کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استاندارد در همه زمینه‌ها از جمله آیین نامه‌های کار کردن و تولید در واحدهای تولیدی اعم از صنعتی و کشاورزی، در خصوص روش‌های آزمون تدوین می‌شود.

ژیلا یزدانی اضافه کرد: زمانی که استانداردی وجود داشته باشد دیگر آزمایشگاه‌ها به روش دلخواه به آزمایش نمی‌پردازند و واحدهای تولیدی هم کیفیت مورد نیاز را بر مبنای مقیاسی مشخص تولید می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه تدوین استاندارد اساس کار سازمان ملی استاندارد است، افزود: تدوین استاندارد توسط کارشناسان شاغل در ادارات کل استاندارد یا کارشناسان دارای پروانه استاندارد انجام می‌شود.

مدیرکل استاندارد کردستان با اشاره به اینکه شرکت‌هایی هم هستند که تایید صلاحیت تدوین استاندارد دریافت کردند، یادآور شد: ۲ شرکت در استان چنین شرایطی را دارند ولی تاکنون در این راستا زیاد فعالیتی نداشتند و این مسئله یکی از دلایل اصلی کم بودن تعداد استانداردهای تدوین شده در این استان است.

یزدانی با بیان اینکه استان ظرفیت زیادی از لحاظ نیروی انسانی به ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها دارد،گفت: امیدواریم اعضای هیات علمی دانشگاه‌های استان به مسئله تدوین استاندارد هم ورود پیدا کنند و طرح‌های تحقیقاتی خود را به سمت این حوزه سوق دهند.

وی با اشاره به اینکه زمانی که کارهای صنعتی جدید ایجاد می شود در کنار آن بحث تدوین استاندارد هم بیشتر مطرح خواهد شد، اضافه کرد: استاندارد تولید آدامس بر پایه صمغ طبیعی به درخواست شرکت تولیدی آن در استان تدوین شده است.

مدیرکل استاندارد کردستان یادآور شد: می طلبد دانشگاه‌ها در کنار بخش صنعت باشند و با شناسایی مشکلات آنها پروژه‌های تحقیقاتی را به سمتی که تدوین استاندارد هم در آن دخیل باشد هدایت کنند.

یزدانی با اشاره به اینکه نخستین استاندارد مربوط به دهان شویه در کردستان تدوین شد، گفت: یکی از ظرفیت‌های استاندارد این است که قابلیت ارتقا را دارد و هر پنج سال یکبار می‌توان اقدام به بازنگری آن به منظور افزایش سطح کیفی آن کرد.

وی با بیان اینکه انجام استانداردهای پژوهش محور زمان بر است، یادآور شد: سه سال است که در استان مشغول به تدوین استاندارد نمازخانه‌ها هستیم و تاکنون به اجماع نظر در این خصوص نرسیدیم.

رسالت‌های اداره کل استاندارد تنها مختص به تدوین استاندارد نیست و در بخش هایی هم چون صدور پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری و تشویقی، آزمون باسکول های وسایل نقلیه چرخدار جاده ای، آزمون وسایل توزین و سنجش، آزمون انگ فلزات گرانبها، بازرسی از واحدهای تولیدی و مراکز عرضه و آموزش هم به ارایه خدمت می پردازند.

۴۷۶ پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری در استان صادر شد

مدیرکل استاندارد کردستان اظهار داشت: از ابتدای آغاز بکار دولت تدبیر و امید تاکنون ۱۱ هزار و ۵۹۳ مورد از محصولات واحدهای تولیدی و ۲ هزار و ۹۵۲ مورد از مراکز عرضه در استان نمونه‌برداری شده است.

یزدانی اضافه کرد: طی این هشت سال ۹ هزار و ۲۸۱ مورد بازرسی فنی از واحدهای تولیدی و ۶۶ هزار و ۸۰۲ مورد هم بازدید و بازرسی از مراکز عرضه در سطح استان انجام شده است.

وی افزود: در این مدت ۴۷۶ پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری، ۷۳ پروانه استاندارد تشویقی صادر و ۹۱۵ پروانه استاندارد اجباری هم تمدید و ۴۰۴ پروانه استاندارد اجباری و تشویقی هم ابطال شد.

مدیرکل استاندارد کردستان یادآور شد: سه هزار و ۷۶۳ آزمون باسکول‌های وسایل نقلیه‌ای چرخدار جاده‌ای، ۲۷ هزار و ۶۲۲ آزمون وسایل توزین و سنجش سبک، هشت هزار و ۸۲۴ مورد آزمون نازل جایگاه عرضه سوخت مایع و ۳۷۴ مورد آزمون انگ فلزات گرانبها در استان انجام شده است.

یزدانی اضافه کرد: ۳۹ هزار و ۱۶۵ نفر ساعت آموزشی برای مدیران کنترل کیفیت، ۲۸ هزار و ۳۲۹ نفر ساعت برای کارکنان این اداره‌کل  و چهار هزار و ۲۹۰ نفر ساعت  برای کارشناسان استاندارد دوره آموزشی برگزار شده است.

ایران در بین ۱۶۳ کشور عضو ایزو ( سازمان استاندارد جهانی) رتبه بیست و یکم را دارد و این اهمیت و ارزش استاندارد در کشورمان را می رساند.

در حال حاضر ۳۹۸ واحد تولیدی در استان زیرپوشش استاندارد قرار گرفتند و محصولات آنها براساس شاخص‌های استاندارد تعیین شده  تولید و روانه بازار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha