ساخت موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی در گرو تامین اعتبار است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی گفت: پس از گذشت ۱۰ سال به دلیل کمبود اعتبار هنوز برای آغاز پروژه احداث باغ موزه دفاع مقدس در مرکز استان اقدامی صورت نگرفته است.

سرهنگ غلامرضا فلاحی روز چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی که به ریاست استاندار برگزار شد، افزود: از سال ۱۳۹۰ زمینی در بلوار صیاد شیرازی شهر بیرجند برای احداث موزه دفاع مقدس پیش‌بینی شده است و احداث باغ موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی اکنون ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی گفت: خراسان‌ جنوبی جزو آخرین استان‌هایی است که موزه دفاع مقدس ندارد و این در حالی است که زمین برای احداث موزه پیش‌بینی شده و ساخت این موزه در گرو تامین اعتبار است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی اظهار داشت: ابتدا ۳۳ هکتار زمین برای احداث این پروژه پیش‌بینی شده و به دلیل اینکه ۱۸.۵ هکتار بر روی گسل زلزله قرار داشت، این مقدار از اراضی برای احداث فضای سبز در اختیار شهرداری قرار گرفت و ۱۴.۵ هکتار دیگر آن برای احداث موزه دفاع مقدس اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: اداره کل راه و شهرسازی ارزش روز این زمین را بالغ بر یک میلیارد و ۲۳۵ میلیون تومان تعیین کرده که از این مبلغ تاکنون ۳۵۷ میلیون تومان پرداخت شده و ۸۶۰ میلیون تومان دیگر باقی‌ مانده که باید پرداخت شود تا سند زمین به نام بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس صادر شود.

فلاحی گفت: ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای احداث باغ موزه دفاع مقدس استان از محل منابع استانی و ملی مصوب شده که تاکنون سه میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه این پروژه در ۶ فاز با زیربنای هفت هزار و ۵۶۵ متر مربع احداث خواهد شد، بیان کرد: در فاز نخست این پروژه ملی باید یک هزار و ۶۰۰ متر مربع برای مرکز اسناد و کتابخانه ساخته شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی ادامه داد: در بودجه سال گذشته یک میلیارد تومان و در بودجه سال جاری سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای اجرای این طرح مصوب شده است.

وی از تدوین دانشنامه دفاع مقدس استان خبر داد و گفت: تاکنون ‌یک هزار و ۸۰۰ مدخل مربوط به دفاع مقدس استان جمع‌آوری و شناسایی شد که از این تعداد مدخل ۵۰۰ مدخل تصویب و تایید شده است.

فلاحی با بیان اینکه ۳۲۰ هزار برگ سند مربوط به دفاع مقدس از اشخاص و ادارات در سطح استان جمع‌آوری شده است، اضافه کرد: همچنین حدود ۴ هزار ساعت مصاحبه با خانواده‌های شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان انجام شده است.

وی بیان کرد: در بحث دانشنامه دفاع مقدس بیش از ۱۹۰ پرونده علمی تشکیل شده که ۹۵ مقاله در ردیف نگارش است که از این تعداد ۶۰ مقاله به مرحله ارزیابی رسیده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی کمبود اعتبار را از مهم‌ترین مشکلات موجود در بخش تهیه و تدوین دانشنامه دفاع مقدس ذکر کرد و افزود: برآورد اعتباری برای دانشنامه دفاع مقدس استان یک میلیارد و ۶۴۸ میلیون تومان طی بازه زمانی سه ساله است که اگر بخشی از این اعتبار تامین شود جلد اول تا پایان امسال تکمیل می‌شود.

فلاحی بیان کرد: تاکنون ۲۴۰ عنوان کتاب دفاع مقدس در استان با موضوعات کودک و نوجوان، خاطرات دفاع مقدس، پژوهشی و خاطرات رزمندگان هشت سال دفاع مقدس به چاپ رسیده است.

وی ادامه داد: سال گذشته ۸۷ عنوان کتاب در استان تهیه شده که برای انتشار و تیراژ آن به یک میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان جنوبی به خاکسپاری ۱۴۴ شهید گمنام در ۵۷ نقطه استان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۳۵ یادمان شهدای گمنام در استان احداث شده و ۲۲ مورد باقی مانده که از این تعداد ساخت ۱۱ یادمان در دست اجرا است که برای تکمیل آن ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

فلاحی عنوان کرد: برای آغاز و احداث ۱۱ یادمان شهدای گمنام دیگر استان نیز باید چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به سفر معاون اول ریاست جمهوری در مهر سال گذشته گفت: در جریان این سفر ۱۵ میلیارد تومان برای احداث المان‌های شهدای گمنام استان مصوب شده که تاکنون چهار میلیارد تومان اختصاص یافته است که از این مقدار یک میلیارد تومان برای احداث موزه دفاع مقدس اختصاص یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha