۷.۵ میلیون تن کالای اساسی در سال ۱۴۰۰ تامین می‌شود

تهران - ایرنا - معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران از انجام عملیات تامین ۷.۵ میلیون تن کالای اساسی در سال ۱۴۰۰ خبر داد.  

به گزارش روز سه شنبه شرکت بازرگانی دولتی ایران، «امیر طالبی» پیش بینی کرد: در سال جاری حجم عملیات بازرگانی خارجی کالاهای اساسی به ۷.۵ میلیون تن برسد که با برنامه‌ریزی خوب و تلاش معاونت بازرگانی خارجی و سایر معاونت‌ها این کار نیز به خوبی انجام خواهد شد.  

 معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: سال گذشته علیرغم تحریم‌های شدید و بیماری کرونا، حجم بزرگی از عملیات بازرگانی خارجی به میزان ۵ میلیون تن به سرانجام رسید.  

طالبی گفت: حدود سه میلیون تن کالای اساسی در سال ۱۳۹۹ از خارج کشور خریداری شده که این کالاها در حال ورود به کشور است و براساس برنامه‌ تا پایان پنج ماه از سال این مقدار کالا وارد کشور خواهد شد.  

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران وضعیت موجودی کالاهای اساسی کشور را مطلوب اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، از ابتدای ۹۹ تا پایان بهمن‌ماه حدود ۲۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالای اساسی به ارزش ۱۰ میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شد که ذرت با بیش از ۹ میلیون تن، ۴۲ درصد وزن واردات کالای اساسی را به خود اختصاص داد.
کارنامه تجارت ایران در مجموع ۱۱ ماه سال ۹۹، ۱۳۴ میلیون تن به ارزش ۶۵.۵ میلیارد دلار بوده که سهم صادرات ۱۰۳ میلیون و ۹۰ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۱۹۸میلیون دلار و سهم واردات ۳۰ میلیون و ۸۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۳۴ میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha